| anonim_4396 a întrebat:

Salut am avut ieri o altercatie cu un vecin din cauza unei fete pentru ca vecinul asta credea ca vorbesc cu un alt prieten de sotia lui dar de fapt vorbeam de alta persoana el a sarit la bataie a ma si jignit il pot reclama dupa 2 zile de la incident si ce ar pati el i se pote intocmi cazier? raspundeti-mi urgent va rog

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatia concreta.
Daca te-a lovit il poti reclama pentru infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Daca te-a jignit/injurat il poti actiona in judecata doar pe cale civila, in baza raspunderii delictuale.
In ambele cazuri trebuie sa ai probe, respectiv cel putin 2 martori.
Ca va fi condamnat sau nu si cu ce pedeapsa depinde de ce vor hotari judecatorii. Doar in caz de condamnare penala aceasta va fi inscrisa in cazierul judiciar.
Plangerea prealabila se poate face in maximum 3 luni de la data faptei.

4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Se poate face reclamatie, dar legat de cazier este cu totul altceva. Nu uita ca trebuie sa ai probe si martori.

| Diana_Gabriela_1998 a răspuns:

Da i se poate intocmi un cazier si poate fi si arestat pentru ceea ce a facut

| anonim_4396 explică (pentru Diana_Gabriela_1998):

Dar eu patesc ceva ca nu l am provocat si sunt si minor si il pot reclama dupa mai multe zile

| AndreySiAtat a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu patesti absolut nimic! Du-te la politie fara nici o problema ca o sa rezolve cei de acolo