Întrebare recomandată | ColtzAlb a întrebat:

Salut celor de pe TPU. Vin si eu cu o problema destul de nasoala si as fi foarte recunoscator celor care mi-ar putea lasa un sfat. Am 17 ani, iar tatal meu este foarte agresiv. De cand eram mic si pana in prezent, se cearta cu mama din orice motiv banal, o loveste destul de nasol. Pe mine cand ma prinde si este nervos imi aplica acelasi tratament. Nu mai vorbesc ca este foarte agresiv si verbal. Pare sa nu aiba discernamant in ce face cand inebuneste. Avem un catel si se razbuna destul de urat si pe el. Nu stiu ce sa fac, imi e frica pentru viitorul meu si al mamei mele. Intamplarea de aseara m-a facut sa scriu tot ce simt aici. Se gasise sa faca o munca foarte extenuanta la 22:30 cand incercam sa dorm eu m-am inchis in camera ca poate ma lasa, de unde a obligat-o pe mama sa ridice niste mobilier foarte greu apoi cand a facut o greseala si l-a scapat a inceput sa devina foarte recalcitrant sa se buseasca in usa si mai mai sa o sparga, daca nu ies sa il ajut si daca nu ii deschid a spus ca ma omoara. Nu am deschis normal, a lovit-o pe mama si pe catel, acesta din urma fugind in fundul gradinii de frica. Din spusele mamei a stat 2 ore prin intuneric sa o caute ca era foarte speriata... Am lansat zvon ca ne cautam chirie, pentru ca nu e deloc a buna situatia. Am proba o inregistrare mai mult audio de aseara si inca una de acum jumatate de an. Tot timpul ne ia telefoanele ca sa nu avem probe la politie cand vrea sa ne faca rau. A zis ca daca mama divorteaza sau se afla ceva la politie unde munceste el, o sa ne omoare cand ne prinde sau ne face rau in orice mod posibil. Oricat de mult as incerca sa fiu barbat e peste curajul meu acest om. Am incercat sa fiu pe cat posibil sa fiu coerent, dar m-a marcat foarte tare ultimul eveniment.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sincer, imi pare foarte rau de o asemenea situatie familiala.
Sunt de parere ca mama ta ar trebui sa divorteze, cu asemenea specimen (ca om nu pot sa-i spun) nu este de trait.
Inainte de aceasta ar fi bine sa cereti un ordin de protectie, in conformitate cu prevederile L.nr.217/2003, pentru prevenirea şi combaterea violenţei domestice, rep. in 2020, cu md. si compl. ulterioare.
Gasesti legea pe internet si vei vedea ce trebuie sa faceti pentru obtinerea ordinului de protectie.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| Nelucojoc a răspuns:

SUNA DE URGENTA LA 119, insa doar cand vei putea vorbi cu ei nestingherit vreo 20 de minute. 119 este un call center recent deschis pentru cazuri ca al tau, acolo vei gasi consultanta de specialitate. Mult noroc!

| Eriii a răspuns:

Intr-o situatie asemanatoare am fost si eu pana pe la 5 ani, plus inca cam 4 ani de mers la tribunal si psiholog. in primul rand, ar fi mai sigur daca v-ati muta in alt oras, tu si mama ta. pentru tine probabil ar fi greu ca esti mai mare (pentru mine nu prea a fost ca mna abia pricepeam ce se intampla si nu prea imi pasa de prietenii de acolo). ar trebui sa faceti rost de un apartament acolo dar fara sa stie nimic tatal tau. eventual, daca ai nevoie, incearca sa vorbesti cu un prieten despre chestiile de genul pentru suport moral pentru ca in situatii de genul este foarte important sa ai asa ceva. mama mea inca are un fel de depresie si trauma din cauza tatalui meu, care a facut doar un an de inchisoare, dupa 4 ani in care ea s-a chinuit sa faca asta(pentru ca da, Romania.) si el acum posteaza bine mersi pe Facebook. in fine, ideea e ca nu cred ca ar fi prea util sa il dati in judecata sau ceva, nu ma prea pricep pe tema asta, gen cu legea, dar iti zic din propria experienta ca ar fi inutil. stiu ca sunt niste chestii, ceva ordin de restrictie, gen sa nu aiba voie sa vina la voi sau ceva cred, nu sunt sigura incearca sa te documentezi despre asta si daca nu e prea complicat sa faceti asta. Cand va mutati ar fi bine sa o faceti cand el nu e acasa, si tu sa ai deja un job acolo(sau mama ta). in rest nu prea stiu. incearca sa ai grija de mama ta si cand poti sa incerci sa ii iei apararea, dar sa ai grija sa nu te raneasca si pe tine imbecilul ala(scuze ca ii zic asa)