| InGeRU a întrebat:

Am 16 ani si am luat atestatul categorie A1 pentru motociclete. Vreau sa stiu daca pot merge cu o Aprilia Rs 125. dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate ai luat permisul de conducere. Daca este asa vei putea circula cu ea daca se incadreaza la categoria A1, citez:
"b) categoria A1:
1.motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;"

| InGeRU explică (pentru Ioandelasal):

Da, permisul pentru subcategoria a1, si se incadreaza motorul. Adica, uita-te si tuu si da-mi mesaj dupa.

| JohnnyBi a răspuns (pentru InGeRU):

Dumneavoastra ca este avocat si tu abia ai 16 ani. poarta respect varstei si/sau functiei (fata de Ioan).

este categorie, nu subcategorie. nu mai exista subcategorii, ai facut teorie si tu nu ai habar de astea?

ai invatat la scoala ce poti conduce: 125 cmc si maxim 11 kW. te uiti la mobra pe care o vrei si vezi daca intra in limitele astea. daca da, atunci o iei, daca nu = dosar penal daca mergi cu ea. inmuleste 11kw cu 1.34 pentru puterea in cai.