| Andreiqaz12 a întrebat:

Salut TPU!

Seara trecuta am fost oprit de către un echipaj de politie, mi s-au cerut actele etc etc. Eu am permisul suspendat pe o perioada de 3 luni datorita vitezei excesive în localitate, seara trecuta m-am urcat la volan cu riscul avându-l pe constiinta prin urmare mi s-a făcut un dosar penal.
As dori sa știu ce urmează sa se întâmple și dacă voi putea sa conduc pana la data când procesul urmează sa inceapa/încheie...
Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se va face urmarirea penala si dupa aceea vei fi trimis in judecata si poti fi condamnat, avand in vedere art.335, alin.2, Codul penal, citez:
"(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Daca esti condamnat permisul se anuleaza si vei putea obtine un nou permis dupa o perioada de 6 luni de la executarea condamnarii cu inchisoare, daca esti condamnat cu executare sau dupa un an de la condamnarea definitiva, daca esti condamnat cu suspendarea executarii pedepsei sau cu amenda penala.
Daca circuli in continuare, in perioada suspendarii dreptului de a conduce, vei fi condamnat mai aspru, avand in vedere ca va fi concurs de infractiuni.
Vei putea conduce, dupa expirarea perioadei de suspendare, pana la pronuntarea unei hotarari definitive, solicitand restituirea permisului de conducere de la procuror.
Ar fi bine sa nu mai faci prostii si sa inchei un acord de recunoastere a vinovatiei cu procurorul de caz, ti se reduce pedeapsa cu o treime si totul se termina mult mai repede.

| Andreiqaz12 explică (pentru Ioandelasal):

Când am fost la secție dupa ce am fost oprit m-au întrebat următoarele:
dacă îmi recunosc fapta și am zis ca o recunosc;
dacă doresc sa fac munca în folosul comunității și am zis ca da;
m-au întrebat ce ma făcut sa conduc în acel moment și am zis ca soția mea făcuse un accident de munca și trebuia urgent sa ajung la spital, ceea ce am și dovedit tot în acea seara ca este adevărat.
Întreb de curiozitate este vreo șansă să scap doar cu amenda, anularea permisului și munca în folosul comunității?

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreiqaz12):

Da, este posibil, mai ales daca esti infractor primar (nu ai mai fost condamnat) si inchei acordul de recunoastere a vinovatiei.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Avand permisul deja suspendat logic ca nu poti conduce.

| sierra1 a răspuns:

"Eu am permisul suspendat ..seara trecuta m-am urcat la volan...
As dori sa știu ce urmează"

doamne-ajută să te lege!

| Andreiqaz12 explică (pentru sierra1):

@sierra1 dacă ai fi fost în locul meu, tu ca persoana ca om ca suflet nu ai fi riscat totul pentru familia ta? fii sincer. Soția mea este mama copiilor mei ea este totul pentru mine și pentru ea as fi în stare sa merg pana în iad doar ca să fie fericita

| sierra1 a răspuns (pentru Andreiqaz12):

Dacă eram in locul tău:

1 nu aveam permisul suspendat
2 nu aveam obrăznicia să mă sui la volan având permisul luat

| johnnny123 a răspuns:

Deci ti s-a facut dosar penal pentru ca ai fost prins la volan cu carnetul suspendat, iar intrebarea ta este "Pot sa conduc in continuare?"

Răspuns utilizator avertizat
| florin926481f a răspuns:

Esti prins confucand fara permis si tu intrebi daca poti sa conduci?
Ia-ti adio de la permis, mergi cu autobuzul asta e.

| S417 a răspuns:

Te ducem la porci, sa dai acolo mancare la porci!