| Com3 a întrebat:

Sunt la o scoala profesionala.
La profesionala se primeste bursa 200 de lei in fiecare luna.
Ma rog, ne-au dat pana acuma 300 de lei, si azi s.au bagat inca 300 de lei, si maine urmeaza sa-i scoatem.
Insa eu am undeva la 30-35 de absente, s-ar putea sa nu primesc acea bursa?
Da, stiu ca cica daca ai mai mult de 10 absente intr-o luna, nu-i mai primesti, dar am colegi care au avut 60-70 de absente, si tot au primit bani.
Nu stiu daca le-a rezolvat dirigu sau altceva.
Mai e cineva la profesionala, si a avut mai mult de 10 absente intr-o luna, dar a primit bani?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG 1062/2012, citez:
"ART.7.(1) "Bursa profesională" nu se acordă pe o perioadă de o lună dacă elevul înregistrează mai mult de 10 absenţe nemotivate în luna precedentă.
  (2) "Bursa profesională" nu se acordă pe o perioadă de 3 luni în cazul în care elevul a comis abateri disciplinare grave, care conduc la scăderea notei la purtare sub 7, potrivit Regulamentului de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, sau dacă elevul înregistrează cel puţin 20 de absenţe nemotivate din totalul orelor de studiu ori cel puţin 20% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/un singur modul, cumulate pe an şcolar.
  (3) "Bursa profesională" nu se acordă pe o perioadă de 6 luni dacă elevul înregistrează cel puţin 40 de absenţe nemotivate din totalul orelor de studiu sau cel puţin 30% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/un singur modul, cumulate pe an şcolar.
  (4) Prevederile alin. (1)-(3) se aplică, începând cu luna următoare constatării situaţiilor sus-menţionate, pe o lună, 3 luni sau 6 luni calendaristice consecutive din timpul anului şcolar, respectiv din anul şcolar următor, după caz.
  (5) Acordarea "Bursei profesionale" încetează la pierderea calităţii de elev, conform prevederilor Regulamentului de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar."
Dupa cum observi bursa nu se acorda, pe anumite perioade, daca ai absente nemotivate. Daca absentele sunt motivate bursa se acorda si s-ar putea ca asta sa fi fost situatia colegilor.

| Andreibbv a răspuns:

Ii primesti dar nu toti...https://www.youtube.com/watch?v=VIXjzTk1bF0