| CiocolataBuna a întrebat:

As dori sa imi deschid o firma de instalatii electrice si instalatii sanitare Ce acte as avea nevoie? Nu am calificare de electrician. Pot face ceva curs? E nevoie?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca n-ai calificare de electrician, atunci prima data trebuie sa-ti faci o asigurare de viata.
Va trebui sa inveti si cateva notiuni de baza: cum se poate afla la o priza monofazata si la trifazata care este polul "+" si "-".
Este suficient sa poti sapa groapa de pamant tare.

| George_Bulboaca_1993 a răspuns (pentru Bula):

Întâi sapăti ti-e una, daca curentul alternativ are polaritate + si - sau mai exact daca are polaritate.

| Bula a răspuns (pentru George_Bulboaca_1993):

La curent alternativ, polul + si - se poate afla la orice moment cu ajutorul unui OSCILOSCOP. tongue
EDu mi-am sapat groapa pentru pamantare chiar langa casa, in pamant tare, plin de resturi de moloz. Nu a fost usor, dar s-a rezolvat.

| George_Bulboaca_1993 a răspuns (pentru Bula):

In curent alternativ, tensiunea si curentul isi schimba polaritatea; curentul continuu mentine tensiunea si curentul la o polaritate respectiv directie constanta in timp, ce ai masurat tu e altceva.

| Bula a răspuns (pentru George_Bulboaca_1993):

Eu am pus problema doar pentru curentul alternativ.
Polaritatea momentana al tensiunii si a curentului alternativ se poate afla cu osciloscop.

| George_Bulboaca_1993 a răspuns (pentru Bula):

Sa nu inducem lumea in eroare Curentul alternativ are conductor de linie L si PEN cel putin in retelele noastre TN-C curentul alternativ are electroni care circula prin conductori inainte si inapoi ce ai masurat tu este daca
L cu PE este la acelasi potential L cu N.

| Bula a răspuns (pentru George_Bulboaca_1993):

Si osciloscopul ce arata?
Pasarelele de pe sarmele din retea? laughing

| Sarcopt a răspuns (pentru Bula):

Nu exista la curent alternativ, plus sau minus

| Bula a răspuns (pentru Sarcopt):

Ba da, exista, dar se schimba de 100 ori pe secunda (50Hz). tongue
Dar acesta se poate vizualiza doar cu osciloscop.

| JackR a răspuns:

Habar nu am despre instalatiile sanitare, dar pentru instalatii electrice ai nevoie de autorizare (certificare) ANRE de lucru la instalatii de joasa tensiune (atestat A1) sau joasa si medie tensiune (atesta A2).

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Nu esti patron angajezi meseriasi acu depinde ce firma AF PF,?

| Gabriela0009 a răspuns:

Acte necesare :

copia actului de identitate (a fiecarui asociat/administrator)

dovada detinerii spatiului pentru sediul social/ In cazul in care nu dispuneti de spatiu social va putem pune la dispozitie o adresa pentru gazduirea temporara a sediului social (cabinet avocat - pe o perioada de maxim 1 an de zile)

acordul asociatiei de proprietari si al vecinilor direct afectati (daca sediul este situat la bloc)

specimen de semnatura al administratorului (se face la notar, dupa rezervarea denumirii)

Redactarea tuturor documentelor este facuta de catre noi inclusiv completarea cererilor/depunerea/ridicarea dosarului la ONRC si depunerea capitalului social (minim 200ron) la Banca

Prin redactare acte se intelege : act constitutiv, declaratie asociat si administrator, contract comodat, etc.

Urmatorul pas sa urmati un curs Curs electricieni autorizaţi A.N.R.E