| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, problema mea este urmatoarea: terenul unde am casa si locuiesc a fost in trecut curte comuna, iar cand vecinii s-au mutat prin 2001 acestia nu erau multumiti de terenul lor si ne-am judecat pentru o bucata de pamant din spate, ei au primit partea din spate de pamant si totul este definitiv, facandu-ne si partajarea. Acum doresc sa-mi schimb gardul din fata (acesta fiind unul vechi facut din ciment si lemn, fara o poarta care sa se deschida) cu un gard nou de fier care sa aiba si o deschidere pentru a intra cu masina in curte. Iar cand m-am dus la un cabinet de arhitectura pentru a mi se aproba proiectul, acestia mi-au spus ca am nevoie de cadastru si le-am spus ca nu-l am, crezand ca partajarea definitiva facuta de instanta este indeajuns. Eu pentru a-mi face cadastru trebuie sa vorbesc cu vecinii sa-si faca si ei pe partea lor cadastru iar acestia refuza spunand ca nu au bani. Acum eu imi fac cadastru si platesc si pentru partea lor sau nu imi fac cadastru si inlocuiesc gardul? Intrebarea mea este daca eu inlocuiesc gardul cu unul nou, pot vecinii sa ma dea in judecata pentru ca nu au fost de acord sa-l inlocuim; ei pot face ceva in privinta aceasta daca nu au cadastru? Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca terenul a fost partajat fiecare (tu si vecinul) sunteti proprietar exclusiv pe partea de teren stabilita prin partaj, asa ca fiecare poate realiza cadastrul pe partea lui de teren, nu este nevoie sa-l faci si pe a vecinului. Si gardul il faci numai pe partea ta de teren, asa ca vecinul nu poate face nimic sa te impiedice.

| anonymousaccount644 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am fost deja la un cabinet specializat si mi s-a spus ca nu pot pot face doar pentru partea mea, desi am prezentat partajarea dintre parti. Cadastrul as dori sa-l fac si pentru ca mi-ar fi de folos la actul de mostenitor.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonymousaccount644):

N-am auzit asta pana acum, am vazut mai multe acte cadastrale facute doar pe partea dupa partaj a unui proprietar. Vezi si la alti specialisti autorizati pentru a face documentatia cadastrala.