| anonim_4396 a întrebat:

problema pe scurt este aceasta: terenul unde eu si cu vecinii mei locuim in prezent a fost curte comuna, iar gardul dintre noi era detinut de ambele parti, in 2012 acestia au castigat un proces in care gardul dintre noi este exclusiv proprietatea acestora cu motivul ca noi nu voiam sa refacem gardul. Gardul este unul vechi din lemn, din 1990 cu furtunile recente bucati de lemn intregi din gard s-au strambat si putem vedea unul in curtea celuilalt, iar cainii nostri latra toata ziua unul la celalalt. Ce se poate face in acest caz? Cui ma pot adresa sa repare gardul pe care ei au drept de proprietate? As dori sa refaca gardul cu totul deoarece nu se mai poate locui in acest fel. Va multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia de fata tot ce poti face este sa-ti convingi vecinul sa repare gardul.
Doar daca, din cauza gardului, animalele vecinului ti-ar fi cauzat pagube, ai putea sa-l dai in judecata ca sa fie obligat sa-si repare gardul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar tu de ce nu ai refacut gardul pînă in 2012?

| UnUtilizator11113 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Era proprietate comuna, nu puteam sa-l repar fara acordul lor.