| AnoAnonimus69 a întrebat:

Salutare!
Recent am avut permisul suspendat pentru viteză am dat redobândirea am stat pe dreapta perioada respectivă până l-am luat…
Și acum mi s-a suspendat iarăși permisul de conducere pe 30 de zile pentru semnificația semaforului.

Întrebarea mea este mai îmi adaugă cumva încă 30 de zile în plus la pedeapsă din cauză că n-au trecut șase luni de la ultima reținere a permisului sau nu că nu a fost reținut pentru aceiași faptă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se adauga inca 30 de zile la a doua suspendare, conform art.103, alin.(2) din OUG 195/2002, frep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) În cazul în care conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai săvârşeşte, într-un interval de şase luni de la data restituirii permisului de conducere, o nouă faptă prevăzută la art. 100 alin. (3), art. 101 alin. (3), art. 102 alin. (3) sau art. 102 alin (4), perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârşirea faptei se majorează de drept cu încă 30 de zile. Perioada de suspendare majorată se comunică în termen de 15 zile de la data aplicării sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce."

| AnoAnonimus69 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, mulțumesc frumos,
App dacă am dat redobândirea recent, mai pot sa o dau și acum?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AnoAnonimus69):

Nu mai poti obtine reducerea suspendarii dreptului de a conduce, avand in vedere prevederile art.104, alin.(2) din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 104
  (2) Conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
  c) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
  d) perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce este aplicată prin însumarea mai multor perioade de suspendare prevăzute de lege dintre care cel puţin una prevăzută de art. 102 alin. (3) sau art. 102 alin. (4)."