| Lawerence a întrebat:

Salutare TPU!
Locuiesc la țara și as dori sa-mi ofer o siguranța in plus asupra bunurilor pe care le am. Doresc sa-mi pun sisteme de supraveghere video. In fata portii si prin curte.

Trebuie sa am la vedere un semn adițional care sa atenționeze ca zona este supravegheata video? Am nevoie de aprobări din partea cuiva? Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca filmezi numai proprietatea ta, nu! Dacă o camera filmează domeniul public sau proprietatea vecinului trebuie să te adresezi unei firme specializată, pentru că trebuie o grămadă de acte

| NLS a răspuns:

Dacă raza de acțiune prinde doar proprietatea ta, nu trebuie nimic. Daca prinde și din domeniul public sau din proprietatea vecinului, nu ai voie.
Nu e necesar nici un semn la proprietăți private.

| carevaescu a răspuns:

Sunt cateva chestii in legislatie pe care trebuie sa le iei in calcul. Cel mai relevant ar fi ca nu trebuie sa se cuprindă in campul vizual al sistemului de supraveghere alte zone decât cele private - doar ale tale.

Trebuie sa semnalizezi prezenta sistemului.

Dar mai multe detalii in legislație.

Oricum, daca nu exista un mod de intervenție rapidă in caz de intruzie, e cam useless sistemul.

| OfeliaMarton a răspuns:

Pe proprietate privata nu este nevoie de autorizatie. Dar incearca sa pozitionezi bine camerele, astfel incat sa nu deranjezi vecinii