| anonim_4396 a întrebat:

Va salut.
Crede-ți ca daca pun in poarta la tara un avertizment "ATENȚIE! Zona este supravegheata video" ii duce in deruta pe țărani sa nu mai între in curte?

13 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Majoritatea vor crede ca "video" este o noua specie de caine.

| PersonajFictiv a răspuns:

Da,la majoritatea care citesc aia sigur le scade intentia de a intra la furat, depinde si ce bunuri ai tu pe acolo.
Dar la aia care nu citesc si vin sa fure direct, n-ai ce sa le faci. laughing

Si e " pe hoti ", nu pe tarani, ca de la aia manaci tu multe alimente pe fermierii de la tara le fac.
Deci, nu fi prost, sunt destui.

| Saveluc a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Țărani referitori la hoți nu la cei cinstiti. Deci fara a jigni pe cineva.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Saveluc):

Lasa vreajeala.

| P4rAd0x a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Si sa ghicesc ca „hotii", vin intr-un sat de care nu a mai auzit nimeni ca sa fure mai nimic? Si apropo de prostie, sa stii ca se scrie „nu fii", deci inainte sa comentezi cu chestii de genul nu ti-ar strica sa mai treci intai pe la scoala.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru P4rAd0x):

Una e sa scrii gresit si alta e sa gandesti gresit.
Stiam cum se scrie,mai gresesc cateodata,stai tu linistit.
El a asociat "taran " cu hot si nu e ok, nu stiu ce a gandit el cand a intrebat in formatul asta,dar s-a exprimat gresit.
Eu am un respect pentru unii oameni de la tara,stiu persoane de la tara care sunt persoane foarte inteligente,deci mai usor cu astea.

Eu am gresit o chestie ce tinea de gramatica, poate sunt persoane pe site,care nu stiu gramatica DAR au o mentalitate mult mai ok ca tine de exemplu sau chiar ca mine, au idei mai bune decat ale noastre, deci, doar pentru ca nu au avut posibilitatea sa invete gramatica,trebuie sa aruncam la gunoi ce au ei de zis? thinking
Nici mie nu imi plac oamenii care nu scriu corect,deci nu tin apararea nimanui aici, doar ca, daca o persoana care nu se exprima corect, e inteligenta, are o idee buna, o apreciez pentru acea idee ( in cazul in care acea persoana nu a avut posibilitatea sa invete gramatica).
Ce vreau sa zic eu aici e ca, conditia ta "inainte sa comentezi mai treci pe la scoala", nu are sens.
Sunt destui cu scoala, care scriu corect si sunt prosti ca noaptea.

M-am luat de cei doi de mai sus ca desconsidera oamenii de la tara, pricepi sau vrei sa iti explica intr-un roman?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Explic*
hai k te luay sh de asta, nu-i asa?

| P4rAd0x a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Intre a merge la scoala si a face ceva acolo este o diferenta foarte mare. Nu ti-a spus nimeni ca taranii sunt hoti, sunt pur si simplu persoane care locuiesc in mediul rural, nimic altceva.
Pana la urma toata lumea intelege ca nu toti au avut ocazia sa fie educati, nu toti au avut ocazia sa invete limba romana, nu toti au avut sanse egale. Nu a criticat nimeni chestia asta, doar ca macar daca tot ai gresit sa dovedesti ca ai bunul simt sa nu mai comentezi apoi, este ceva de apreciat ca ai fost corectat. Iti imaginezi ca oamenii care corecteaza te critica in vreun fel, sau cum? Pana la urma am facut-o pe binele tau, si daca tot „stiai cum se scrie", de ce ai mai scris gresit? Te-ai grabit cumva? happy
Si poftim, iar ai gresit:
Ce vreau sa zic eu aici e ca, conditia ta "inainte sa comentezi mai treci pe la scoala", nu are sens.
Virgula aia nu are absolut niciun rost acolo, plus ca deja ai ratat alte doua virgule care trebuiau puse acolo.

Iar faza cu „cei doi de mai sus desconsidera oamenii de la tara" este un rezultat al gandirii si obsesillor tale. Este vorba de o situatie generala, nu a spus nimeni ca toti oamenii sunt la fel. Tot ceea ce a spus WaterDrop reprezinta ideea ca majoritatea oamenilor care locuiesc la tara nu au avut contact cu ceea ce s-a intamplat in exterior, fapt dovedit de cele mai multe ori prin modul in care vorbesc si prin necunoasterea anumitor lucruri. Doar pentru ca nu au avut contact cu ceea ce s-a intamplat in tara/lume nu inseamna ca sunt prosti, nu inseamna ca sunt inferiori, nu inseamna ca sunt desconsiderati. Pana la urma sunt oameni care muncesc si fac ceva pentru existenta lor si a familiei lor, de exemplu, lucru care chiar trebuie apreciat, pana la urma traiesc pe ceea ce fac ei, nu altii.

| P4rAd0x a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Nu, asta nu tine de gramatica.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru P4rAd0x):

Csf,n-ai csf.

| Saveluc a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Mai băiatule tu ai o problema cam gravă in a comunica cu nou.
1. Cand am spus țărani asta nu înseamnă un țara-n de rând care vine mort de obosit noaptea de la câmp. Un țaran poate fii si un hot care nu are ce face.

| P4rAd0x a răspuns:

Salut. Poate pe unii da, dar nu stiu cati dintre ei o sa inteleaga ce inseamna, dar merita incercat. Cel mai bine ar fi sa faceti cumva sa nu se mai poata intra, pur si simplu avand posibilitatea de a incuia poarta, daca aveti asa ceva.