| alexfab33 a întrebat:

Sexul cu o minora e crima daca ea este de acord? se pot avea probleme cu legea din asta?

26 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actul sexual cu un minor, daca este liber consimtit, nu este infractiune, daca minora are peste 15 ani sau diferenta de varsta este mai mica de 3 ani.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa cei care-ti spun aiureli. Citeste noul Cod Penal si ai sa vezi ca este periculos:
http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-220

| darrio2007 a răspuns:

Daca esti denuntat si se dovedeste asta, da.Indiferent de acordul ei sau nu.Este o ilegalitate.Fiind minora se considera ca nu are discernamant.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca are sub 15 ani acordul ei este irelevant

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu crima, ci infractiune!
Citeste ce scrie la lege
http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-220.
Dar fa un efort si inchipuia-ti urmatoriu scenariu
TU ca si tatic. Vine fetita care are 15 ani cu,, tanarul'' de aceeasi varsta sau chiar mai mare.Afli de la ea ca facut sex spunand,, Tati, dar am fost de acord si a fost minunat'''
Cred ca vei lua,, foc', daca esti un parinte responsabil
Chiar daca fata are peste 15 ani, poti avea probleme cu parintii fetei.

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Corect,Angy!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru darrio2007):

DA.
Din pacate legea e prea,, blanda'' cu asfe de,, specimente''
Cica e legal sa faci sex dupa 15 ani, as fi curioasa sa aflu pe ce argumente s-a bazat legiutorul, pe cand se stie corpul si mintea nu e pregatit pentru asa ceva.Ca nu mai spun de pregatie!

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Legiuitorul nu are, sau nu a patit, ca fiica-sa sa faca asta. Nu a trecut prin asa ceva.

| Radu284 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

S-a bazat pe argumentul ca nu este asa de nazist incat sa dicteze unor persoane ce au voie sa faca cu corpul lor.
Eu daca as fi legiutor, as da o lege ca Angycute sa nu mai aiba voie sa posteze nimic.

| Radu284 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Este total irelevant faptul ca parintii fetei nu sunt de acord, atata timp cat ea are peste 15 ani.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Radu284):

Esti foarte tare, Raducule rolling on the floor (in legatura cu legea aia a ta)
Sa dam liber la adolescenti sa faca sex in draci, doar pentru ca legea le permite.De aia tarisoara noastra se afla pe locul fruntas in randul mamelor minore.
De aia (inca) discutia despre sex in majolitatea famiilor este un tabu...

Ce pregatire vrei sa aiba un adolescent de 15 ani, atata timp cat si cei peste 18 ani fac greseli grave?

| Radu284 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Si daca unii oameni mai fac greseli, ar trebui sa le interzicem tuturor sa faca lucruri, ca poate gresesc?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Radu284):

Categoric NU! Din greseli invam! Unii nu invata nici din grelile lor, nici din a altora!

| WaterDrop a răspuns:

Este considerat ilegal, chiar daca ea este sau nu de acord.Decizia ei nu este luata in considerare de instanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*Daca minora /minorul in cauza nu consimteste actual sexual infractiunea se numeste: viol+pedofilie
*Daca actual sexual e consimptit mai ramane acuzatia de pedofilie.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pedofilie? Este cumva o infractiune sau contraventie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu284):

Amandoua,dupa parerea mea.
Dar mai bine...
Cauta raspunsul in Codul Penal.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, s-a modificat codul penal si nu stiu eu? Nu imi zici si mie articolul unde se pedepseste pedofilia? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu284):

Http://m.libertatea.ro/......ili-983473

(Legislatie 2014, Codul Penal e in continua modificare)

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Radu284):

Poate ar trebui.
Auzisem zilele trecute la stiri ca,, mama'' isi trimitea fetita de 8 ani sa faca sex cu barbat de 60 pentru mancare. Acesta copila a fost violata de nenumarate ori in decurs de 2 ani.Cu acceptul mamei si cu complitatea matusei, intelegi? Culmea e ca barbatul are o condamnare mai mica decat ma-sa!
Unde ai incadra tu acesta fapta?
Poftim link
http://www.somaxtv.com/......in-schimb/

| Radu284 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Asta da, e naspa. Dar eu ma refeream la cazuri de peste 15 ani, unde un om in principiu stie ce vrea si ce nu vrea. Nu cred ca ai tu dreptul sa il obligi pe un strain de 15 ani sa faca ce vrei tu, nu? happy

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Libertatea nu este monitorul oficial. Este o prostie de ziar.
Zi-mi ce articol din codul penal zice ca pedofilia e pedepsita intr-un fel happy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Radu284):

In principiu, CORECT!
Dar vezi tu dragostea e oarba, mai ales la 15 ani.De obicei fetele se lasa seduse de prietenii lor.Si nu inteleg de ce se grabesc, au o viata intrega pentru asta!

| SuperGirl122222222222 a răspuns:

Cine e atat de retardat incat sa si-o traga cu o minora? laughing
Eu daca as afla ca fiica mea minora si-a pus-o unu mai mare ca ea..Gandesc in felul urmator.Cum un om mai mare care practic ar trebui sa gandeasca mult mai matur ..Si sa o invete ca nu e bine.Ar putea sa si-o traga cu o fata care e mica. As baga persoana aia in puscarie 15 ani.Si as fi in stare sa platesc 10 mii de euro pentru asta! E penal.

| Kreisegger a răspuns:

Nu daca ea este de acord nu o sa ai probleme cu legea dar daca ai intretinut relatii sexuale cu ea neprotejat(fara prezervativ) si o sa ai copii atunci da ai sanse sa ai probleme!

| RosaNight99 a răspuns:

E ilegal, dar daca ea nu zice nimic si nu ai lasat-o gravida nu patesti nimic, nu vine nimeni sa te intrebe daca ai avut un act sexual sau nu cu ea si nimeni nu o intreaba nici pe ea. Doar daca parintii ei afla si te denunta atunci s-ar putea sa ai probleme.