| anonim_4396 a întrebat:

Sunt rezident de familie in romania si as vrea sa stiu ce drepturi de munca am in strainatate(in germania).

3 răspunsuri:
| multimoak a răspuns:

Http://www.ro-de.org/files/a1.gif
http://www.romanians-de.org/files/a2.gif

Dupa trecerea primului an de sedere, se poate merge deja la Ausländerbehörde sa modifice interzicerea de munca. Teoretic, din acest moment se poate lucra, dar au fost foarte rare cazurile cand efectiv s-a reusit pentru ca era in continuare nevoie de procedura enervanta pentru firme numita "verificarea pietii de munca". Oricum ar fi, terbuie sa scoatem din pasaport interzicerea dreptului de munca. Deci inainte de a trece la obtinerea Arbeitsberehtigung asigurati-va ca ati trecut pe la Oficiul pentru straini pentru a va fi scoasa interdictia mentionata.

Dupa trecerea celor 2 ani de zile, te duci la Arbeitsamt, le spui ca esti de doi ani de zile in Germania ca insotitor de persoana cu drept de sedere in Germania (in cazul acest greencardist) si ca vrei drept de munca. Acestia o sa iti dea un formular care trebuie completat la Ausländerbehörde. Formularul dovedeste apoi ca solicitantul are viza in Germania de doi ani de zile. Asta nu pot sa o faca direct cei de la Arbeitsamt pentru ca sunt foarte ocupati. Oricum, cu aceasta hartiuta completata, cu certificatul de casatorie si cu pasapoartele sot/sotie se merge la Arbeitsamt, care ori elibereaza pe loc acest permis, ori il va trimite pe posta in cateva zile (maxim 7 zile).

Link-urile de mai sus sunt scrisori primite de la cineva interesat de acest aspect precum dumneavoastra prin care are instiintarea ca ce am scris eu mai sus este adevarat.

Legea pe care se bazeaza acest demers este:
Verordnung über die Arbeitsgenehmigung für ausländische Arbeitnehmer (Arbeitsgenehmigungsverordnung - ArGV)
Vom 17. September 1998 (BGBl. I S. 2899).
Geändert durch die Erste Verordnung zur Änderung der
Arbeitsgenehmigungsverordnung
vom 08. 12. 2000(BGBl. I, S. 1684)

iar paragraful din legea de mai sus numita suna in felul urmator:

(2) 1Dem Ehegatten eines Deutschen oder eines Ausländers ist die Arbeitsberechtigung nach Absatz 1 zu erteilen, wenn die Voraussetzungen für die Verlängerung der Aufenthaltserlaubnis nach § 19 Abs. 1 Nr. 1 oder 3 unde 4 des Ausländergesetzes vorliegen. 2Satz 1 gilt entsprechend, wenn die eheliche Lebensgemeinschaft fortbesteht.

Aceeasi fraza este pomenita si intr-o alta brosura a arbeitsamt-ului cu titlul: "Arbeitsgenehmigung für ausländische Arbeitnehmer" (Merkblatt 7) pe care o gasiti la adresa:

http://www.arbeitsamt.de/hst/services/merkblatt/pdf/mb07_agen.pdf

la pag. 15, Pkt. 6.

Sper sa va ajute intr-o oarecare masura!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai cam aceleasi drepturi ca si ei. Dai concurs, trebuie sa stii limba bine, iar in momentul in care te angajeaza ai acelasi salariu pe care l-ar avea si un neamt angajat pe postul respectiv.

| procust a răspuns:

Pai stiu ca in germania te poti duce sa lucrezi si fara sa dai rezi in tara, dar cred ca poti lucra acolo ca si rezident pe medicina de familie, pentru mai multe info intra pe imed.ro la sectiunea "cum pleci din tara" si acolo afli germania, franta, spania etc!