| LanguageMaster a întrebat:

Sunteți de acord cu legalizarea pedepsei cu moartea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Categoric NU sunt de acord.
Sunt multe argumente legale si morale impotriva, eu amintesc doar posibilitatea erorii judiciare. Ori pedeapsa cu moarte este ireversibila.

17 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu prea, deși unii o merită cu prisosință (de exemplu, traficanții și dealer-ii de substanțe psihoactive).
Dar aș dubla cel puțin toate pedepsele actuale.

| Sofer a răspuns:

Îmi place cum e legea în SUA. Sunt de acord cu pedeapsa asta doar în cazurile în care s-a comis ceva foarte grav cum ar fi crime, violuri etc.

| gabicoo a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea deși în unele cazuri ar fi 200% justificată. Eu militez pentru înăsprirea pedepselor și eliminarea posibilității eliberării condiționate. Dacă a fost condamnat la 25 ani închisoare atunci 25 de ani să stea la zuhaus, iar dacă a fost condamnat pe viață atunci în pușcărie să moară!

| alina2k18 a răspuns:

Clar da, pentru abuzul copiilor si al animalelor.
Avem niste zoofile imputite si canceroase si pe aici pe TPUwinking

| PainTech a răspuns:

Nu.
1. Sunt cazuri (extrem de rare, dar sunt) in care după ani buni se adeverește că unii deținuți au fost pedepsiți in mod eronat și altcineva e vinovat, respectivul fiind în locul nepotrivit la momentul nepotrivit.

2. Cu ce te ajută dacă îi ucizi? Nu ar fi mult mai benefic dacă i-ai pune la muncă forțată? Canalele sunt pline cu gunoaie și "aparent" nu are cine să curețe.

| Eireann a răspuns:

Nu.

| GPA a răspuns:

În funcție de faptele acuzatului, dacă este vorba de o crimă, un genocid, personal aș fi de acord cu pedeapsa prin execuție a acuzatului, exact ca-n perioada comunistă (Pedeapsa capitală).
Ai greșit, plătești! Așa se procedează corect, ai ucis suflete, vei fi la rândul tău executat. Susțin acest lucru pentru că altfel ar sta lucrurile într-un stat, s-ar face mult mai multă "disciplină".
Pedeapsa capitală a căzut odată cu comunismul, dar aș fi pro la un eventual vot pentru instituirea pedepsei capitale.

| RKBlue a răspuns:

Nu.
Nu avem dreptul sa ucidem.
Ai auzit de dreptul la viata?
Nu cred ca cineva care a ucis,violat sau a facut alte lucruri ar trebui omorat.
De ce?
-In inchisoare(vorbesc de una mai normala,nu ca in Suedia) poate fi foarte oribil.
-Cu ce ne face mai buni decat criminalii,daca vrem si sustinem pedeapsa cu moartea?
Nu punem cutitul la gat nimanui, dar ssustinem asta, si e rau.
-In zonele unde pedeapsa cu moartea exista, si e aplicata mai des (in SUA nu se mai aplica aproape deloc datorita costurilor mari), exista greseli si fraude.
Sunt cel putin cateva zeci de exemple doar din SUA, unde oameni din categorii defavorizate au ajuns pe scaunul electric, desi s-a dovedit ulterior ca erau nevinovati.Motivul?
Autoritatile nu gasisera faptasul, deci au luat pe cine au vrut si care nu puteau dovedi usor nevinovatia
-viata omului nu e un joc
Desi cred ca exista oameni care ar trebui sa plateasca cu viata, nu cred ca ar trebui sa aplicam pedeapsa cu moartea. Daca sistemul isi face treaba, exista pedepse pe viata si nu se fac scurtari prostesti de sentinte, ar fi mult mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt. Unde semnez?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar singura țară din Europa care mai are pedeapsa cu moartea este Belarusul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Dumnezeu a spus: "Să nu ucizi!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu ai un fetis cu asta? sau de ce intrebi o data la 2 saptamani chestia asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord. Cu ce suntem noi mai presus de un ucigas daca il pedepsim cu moartea? Doar am savarsi si noi la randul nostru o crima, pentru care ar trebui sa fim si noi pedepsiti tot cu moartea, nu? Si ala care ne pedepseste sa fie pedepsit si el, si tot asa la infinit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Cu pedeapsa cu moartea nu se rezolvă nimic. Deținutul trebuie să trăiască, dar în funcție de gravitatea faptelor sale, să primească mulți ani de pușcărie și fără posibilitatea de eliberare pe cauțiune în cazul celor dovediți vinovați 100%. Deținutului trebuie să i se dea șansa la viață ca să aibă timp să se căiască pentru faptele sale.

Răspuns utilizator avertizat
| Devil21 a răspuns:

Daca deținutul merită, da.