| anonim0852 a întrebat:

Am observat ca oamenii prefera sa citească proza, mai putin( spre deloc) poezie. De ce credeți ca se întâmpla asta?

7 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Probabil poezia e mai greu de inteles!

| Doub a răspuns:

Fiecare cu gusturile lui.
Eu iubesc atât proza, cât şi poeziile.

| minrest a răspuns:

Dragul meu, ma vad nevoit sa te contrazic. Oamenii citesc ziare, prospecte, carti tehnice, subtitrarea la fime. Cei care citesc proza sunt oameni, dar sunt o parte prea mica a umanitatii ca sa ii numesti ''oamenii''. Nu ii numara pe cei care citesc carti comerciale, desi nu sunt in versuri nu se numesc proza, si vei vedea ca cei ce citesc proza citesc si versuri, mai mult sau mai putin, in functie de gusturi. Te salut.

| oprescudorin11 a răspuns:

Poezia este mai abstracta. Cere un efort de imaginatie, o pregatire filozofica, literara etc.
Acum, sa stii ca cei care citesc proza de buna factura, nu rateaza poezia. Este si alta categorie, care citeste numai poezie, mai rari!
Eu personal m-am apucat sa privesc cu mai mare atentie poezia cand, intamplator am gasit un moment prielnic, si m-am mirat de cateva versuri de Puskin, puse ca motto la un roman dostoievskian. (multi ca frunza, toamna-n vant, ce ne facem noi acuma etc.)
Desigur Eminescu l-am citit la scoala.Cel mai adesea Ermetic! Tarziu l-am inteles, chiar daca muzicalitatea si ritmul m-au imbiat!
Ca sa citesti cu placere o poezie iti trebuie multe calitati.
Daca citesti 'Paunescu" nu-ti trebuie nici o calitate! Doar sa pasti pe marginea drumului!

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
Nu stiu exact ce sa spun, cred ca li se pare proza mai facila, datorita actiunii si personajelor, stiu si eu?
Personal, sunt o cititoare pasionata atat de poezie, cat si de proza, de eseistica, de teatru, citesc orice carte de valoare imi pica in mana, am atat poeti, cat si prozatori, dar si dramaturgi, eseistici sau istorici preferati si nu as putea niciodata sa ma axez mereu pe un gen literar si sa citesc din acela toata viata. As simti mereu ca lipseste ceva important pentru mine.
Tu ce citesti: poezie, proza sau ambele?

| anonim0852 explică (pentru Cameliapantiru):

Ambele, dar mai mult citesc proza.

| Aberdeen a răspuns:

Ca să citești poezie și să o și înțelegi, îți trebuie o anumită stare, un anumit mod de a fi. Nu cred că poezia este pentru toată lumea. Nici eu nu mă dau în vânt după ea, prefer proza, mi se pare mai consistentă, mai lungă, mai durabilă. big grin