| Dxi a întrebat:

As vrea sa stiu de la cineva cunoscator, ce se studiaza SIGUR si OBLIGATORIU in clasa aXa la profil uman, clasa de stiinte sociale? Diriginta ne-a dat 20 de carti de citit si as vrea sa citesc doar ce ne va trebui.Multumesc frumos happy

3 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

"Morometii" de Marin Preda, "Enigma Otiliei" de George Calinescu, "Ion" Liviu Rebreanu, "O scrisoare pierduta" de I.L.Caragiale, "Alexandru Lapusneanu" de Costache Negruzii si poezii de Mihai Eminescu, George Bacovia, Tudor Arghezi, Lucian Blaga, Ion Barbu.

| Neverwas a răspuns:

Vei stidia Povestea lui Harap Alb(nu rade, ca vorbesc serios)
De asemene, romanul Ion va fi foarte important
Sa nu uitam de Ultima Noapte De Dragoste Intaia Noapte De Razboi
Vei mai studia Hanul Ancutei, cel mai probabil povestirea Negustor Lipscan
Si nuvela Moara cu Noroc
P.S. Vei studia mult din operele lui Mihai Eminescu si George Bacovia.
Cel putin asta imi aduc eu aminte ca am studiat in clasa. X...
Sper ca ti-am fost de ajutor! happy

| DomnişoaraClannad a răspuns:

Povestea lui Harap Alb
Ultima Noapte De Dragoste Intaia Noapte De Razboi
Ion
Enigma Otiliei
Padurea spanzuratilor
O scrisoare pierduta
Patul lui Procust
Poezia eu nu strivesc corola de minune a lumii.

Din clasa a 10-a vei studia doar operele din programa de bac.Baftă!