| Butterflyaly a întrebat:

Buna
Ce este un text argumentativ si care sunt conectorii acestuia?
Funda repedee va roog! :O3

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| tricky22 a răspuns:

Un text argumentativ este un eseu in cre tu iti exprmi parerea in legatura cu un anumit subiect si trebuie sa aduci niste argumente in favoarea parerii tale, de obicei textele argumentative se intilnesc la limba si literatura romana happy

| dracusorvoinic a răspuns:

Extul argumentativ reprezintă un act de comunicare centrat pe funcţia conativă, scopul urmărit fiind de a-l convinge pe receptor cu privire la validitatea punctului de vedere susţinut de autor. Într-un text argumentativ autorul apără o teză prin utilizarea unor argumente pe care le poate ilustra cu exemple.

II. Strunctura unui text argumentativ.

Orice text argumentativ cuprinde, de obicei, o constatare generală (care pate fi, eventual, o afirmaţie cu caracter general, care trebuie susţinută prin demonstraţie), argumentele aduse de autor în sprijinul sau împotriva constatării enunţate şi o concluzie (sinteză a opiniilor exprimate). Sintetic, aceste componente. funda.big grin