| MadalinaElly a întrebat:

Buna,ce inseamna verbul predicativ, si auxiliar...

Răspuns Câştigător
| ioanahd1 a răspuns:

Verbul predicativ este verbul care poate forma singur predicatul adica nu are nevoie de nume predicativ ca sa fie prdicat
verbul auxiliar ajuta la formarea timpului perfect la modurile conditional-optativ(as fi mers), congunctiv(sa fi mers) si la viitorul anterior la modul indicativ (voi fi mers)
happy

| MadalinaElly explică (pentru ioanahd1):

Mersi ioana...le-am inteles acum happy

12 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Da' la scoala, voi ce invatati?

| MadalinaElly explică (pentru Kaℓi):

Pai geografie, istorie.ce invatati si voi...dar daca nu am inteles verbele le-am inteles acum

| WhiteLife a răspuns:

Predicativ inseamna ca poate forma un predicat, iar auxiliar inseamna ca ajuta la formare unor timpuri sau moduri.
Iti trebuie si exemple, sau altceva?

| Ramona000 a răspuns:

Clasa a 6? cumva?

| MadalinaElly explică (pentru Ramona000):

Da tu.

| Ramona000 a răspuns (pentru MadalinaElly):

Si eu tot a 6

| Never4ever a răspuns:

Verbul predicativ este cel ce poate forma singur predicatul iar auxiliar:a fi, a avea, a vrea.

Răspuns utilizator avertizat
| andrei321 a răspuns:

Verbul predicativ este cel care formeaza singur predicat verbal iar auxiliarele sunt verbe ajutatoare

| Alecsizz a răspuns:

Exact ce a zis Ioana