| βίος a întrebat:

Bună Tuturor, aş vrea sa vă prezint cateva poezii create de mine, şi dacă aţi putea aş dorii şi eu sa ştiu ce parere aveţi despre ele.(Menţionez ca mi-am luat inspiraţia din evenimente trăite de mine). Deci sa începem.
1.
Mama plange în subsol,
Încătuşată, fără ajutor,
Copilul o vrea pe mama sa,
Însă acesta, va afla,
Că lumea nu e o lalea,
Lumea-i o rană adancă, plină cu venin,
Cauzată, de un blestem divin.

2.
Planeta suferă de contaminare,
Lumea priveşte pe altă cărare,
Dar cand judecata se va apropria,
Lumea va realiza,
Că, neglijenţa nu-i uitată,
Ea este razbunată,
Cine o va răzbuna?
Moartea si armata sa.

3.
Lumea se sperie de ea,
Însă eu nu sunt aşa,
Moartea nu-i o condamnare,
Moartea-i o eliberare.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Grele momente ai trăit dacă ele ți-au inspirat asemenea capodopere.
Un fel de „Moartea ne bate la ușă/
Venind din tenebre și ură"
Sau...
„Întunecatul ambasador al tenebrelor/
Și-a găsit sălaș pe strada Primăverii/
Colț cu Academiei/
Să citească în librăria „Cărturești"
Și să se documenteze despre/
Obiceiurile de nuntă la cangurii șchiopi".(doar ultimul vers e din creația lui Cornel Udrea).
Nu „e rele" poeziile tale.
Merită să mai meditezi puțin și să continui.
Succes!

| Aberdeen a răspuns:

Nu poti crea poezii de buna calitate fara sa ai o lectura puternica in spate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt o persoana foarte pretențioasă când vine vorba de poezii așa că cele prezentate de tine nu mi-au plăcut absolut deloc.Mai lucrează la ele dar dacă rămâi la nivelul la care ești acum cel mai bine e să te renunți.

| Pasat_Matei_1988 a răspuns:

E foarte frumoasa. Daca doresti sa participi la un concurs/olimpiada iti recomand sa mai lucrezi la ea.Sa ai grija la ritm si masura si sa ii mai adaugi figuri de stil. Daca doresti sa iei o nota buna pe ea e perfecta asa cum este.