| Teardrop a întrebat:

Care dintre cărţile scrise în anii noştri credeţi că vor ajunge în manualele de liceu peste câteva decenii?

Răspuns Câştigător
| AirănMeidăn a răspuns:

Cata ignoranta. La scrierea acelor opere literare s-a depus un efort, la poezii (mai ales), era mult mai mult de munca. Chiar nu observi? Nu te gandesti cat efort o fi depus acea persoana ca sa scrie asa ceva, ma refer la tipul de rima care era mai mereu respectat, la prozodie? Si "taranii" aia, asa cum ii numesti tu, reuseau sa faca toate astea, si sa mai si faca intregul acela sa aiba sens, sa exprime ceva prin niste simple cuvinte. In ziua de azi se scriu doar poezii dintr-alea, 2deep4u, care te fac sa crezi ca exprima ceva cand de fapt nici autorul nu intelege nimic din ce a scris acolo. Si bineinteles prea minunatele fan-fictions de pe wattpad cu Harry Styles. Alea da opere literare. Avand in vedere ca se scriu mult prea putine lucrari care intr-adevar sa exprime ceva, normal ca vom ramane tot la cele vechi. Si luand asta in calcul (faptul ca de atunci se pare ca nu s-a mai prea scris nimic mai bun), inseamna ca oamenii aia nu erau chiar niste tarani.
Dar good job, ce sa zic. Ai reusit sa fii la fel, sau chiar mai ignorant decat majoritatea copiilor de clasa a 7a care scriu cate 5 poezii despre depresie pe zi, in timp ce eventual, pretind ca mai asculta si niste death metal.

12 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nici una. Cred ca vom ramane tot la tarani si peste 100 de ani.

| Exilee a răspuns (pentru AirănMeidăn):

De fapt, operele literare, inainte de timpul psotbelic, aveau la mijloc motive social-politice happy Nu c-ar afecta, majoritatea, cu ceva mentalitatea celor care doresc sa intampine universul autoruluipe care-l abordeaza, dar ca fapt divers happy.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Exilee):

Te uiti cumva la raspunsurile mele?(da, tocmai am schimbat subiectul)

| Exilee a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Eh...

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Exilee):

Scuze.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

Cata ignoranta. La scrierea acelor opere literare s-a depus un efort, la poezii (mai ales), era mult mai mult de munca. Chiar nu observi? Nu te gandesti cat efort o fi depus acea persoana ca sa scrie asa ceva, ma refer la tipul de rima care era mai mereu respectat, la prozodie? Si "taranii" aia, asa cum ii numesti tu, reuseau sa faca toate astea, si sa mai si faca intregul acela sa aiba sens, sa exprime ceva prin niste simple cuvinte. In ziua de azi se scriu doar poezii dintr-alea, 2deep4u, care te fac sa crezi ca exprima ceva cand de fapt nici autorul nu intelege nimic din ce a scris acolo. Si bineinteles prea minunatele fan-fictions de pe wattpad cu Harry Styles. Alea da opere literare. Avand in vedere ca se scriu mult prea putine lucrari care intr-adevar sa exprime ceva, normal ca vom ramane tot la cele vechi. Si luand asta in calcul (faptul ca de atunci se pare ca nu s-a mai prea scris nimic mai bun), inseamna ca oamenii aia nu erau chiar niste tarani.
Dar good job, ce sa zic. Ai reusit sa fii la fel, sau chiar mai ignorant decat majoritatea copiilor de clasa a 7a care scriu cate 5 poezii despre depresie pe zi, in timp ce eventual, pretind ca mai asculta si niste death metal.

| T0T a răspuns:

Se pare ca unii nu sunt in satare sa priveasca actualitatea decat ca ceva luat de pe wattpad. Jalnic. Pacat ca anumite persoane nu stiu sa interpreteze un text. Nu stiu daca am spus ca in a studia opere de tarani este ceva rau. Poate am spus, cine stie, traim intr-o lume relativa.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

De unde ai scos tu ca "unii" (prin care bineinteles te refereai la mine, de ce sa nu fim directi?), vad actualitatea -doar- ca ceva luat de pe wattpad? Am citit carti bune scrise anul trecut, dar nu, din unele motive e mai bine sa nu fie puse in manuale.

| Teardrop explică (pentru T0T):

Ce amuyant e când cineva aruncă vorbe mari despre wattpadlaughing

| T0T a răspuns (pentru Teardrop):

Eu nici nu am citit ceva intreg vreodata de pe wattpad.

| SkyPilot a răspuns:

Cele scrise de Ion Iliescu. Vor avea aceeasi notorietate ca si "Mein Kampf".
Si cele scrise in puscarie de indivizi ca Adrian Nastase sau Gigi Becali. Va apare un nou curent literar, curentul zabrelist.

| վፀiፀፀ a răspuns:

Sincer, nu cred ca vreuna dintre cartile scrise in anii acestia deoarece nu cred ca vor inlocui "Moara cu noroc" de Ioan Slavici sau "Ion" de Liviu Rebreanu cel putin Eminescu va ramane in manualul de liceu VESNIC! Daca dupa atata timp de la moartea acestor personalitati nu a aparut nimic nou in manual, nici de acum inainte nu va aparea.