| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Agatha Christie. Eu personal sunt innebunit dupa ea. Am citit 37 dintre cartile ei si preferata mea este "Asasinarea lui Roger Ackroyd". Voi aveti vreo preferata?

Răspuns Câştigător
| Yukidaruma a răspuns:

Este una din autoarele mele prefate, ador cărțile sale mai ales cele care îl implică pe Hercule Poirot, acel mic belgian dichisit cu mustață care își instigă amicul să-și folosească "micile celule cenușii". "Ohh mon ami", cartea cu Roger Ackroyd a fost prima care m-a introdus în universul Aghatei după care au urmat și altele și altele. Printre preferatele mele se numără "Crima din Orient Express", "Casa strâmbă", "13 la cină", "Ceasurile", "Crima de pe terenul de golf" sau "Trenul din Paddington" cu Miss Marple.
Încă mai sunt multe cărți pe care doresc să le citesc, nu pot spune că mă laud cu un număr atât de însemnat de opere citite asemeni ție JIZAD, dar am timp vara aceasta, chiar vreau să-mi mai comand niște cărți noi căci le-am citit pe toate care le aveam plus cele de la biblioteca liceului :]]. Oricum, întotdeauna e o plăcere să văd oameni pasionați de asemenea opere^^.

| Eugen866 a răspuns (pentru Yukidaruma):

Ai zis foarte bine opere eu le consider cartile ei opere de arta adevarate. 13 la cina a fost prima carte pe care am citit-o de la agatha, cat despre casa stramba mi-a placut foarte mult la ea sfarsitul care mi s-a parut socant daca pot sa ma exprim asa.

| Yukidaruma a răspuns (pentru Eugen866):

Asta pentru că ele chiar sunt^^.
Și eu am fost șocată sincer, dar pot spune mi-a plăcut enorm la fel ca toate celelalte^^.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Misterul crimei fara de cadavru.

| Eugen866 a răspuns (pentru Adry05):

Inca nu am citit aceasta carte dar e pe lista mea

| corolav a răspuns:

Încearcă și Rodica Ojog Brașoveanu, Raymond Chandler și Georges Simenon.
Precum și Theodor Constantin, Haralamb Zincă, Horia Tecuceanu.

| eckblume a răspuns:

Craciunul lui Poirot(a avut un final neasteptat) si 10 negri mititei(este si film)

| Eugen866 a răspuns (pentru eckblume):

Craciunul lui Poirot este una dintre preferatele mele, la fel si zece negri mititei.