| mia100خوبصورت a întrebat:

Diriginta ne-a spus sa scriem pe o foie 3-4 carti care vrem sa le primim la premiu.Sunt in clasa a VI-a.Ce carti sa scriu?
PS:Spuneti-mi ceva ce ati citit.Sa fie o carte frumoasa.

17 răspunsuri:
| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

La Medeleni de Ionel Teodoreanu(la vârsta ta e bine să le citeşti, sunt 3 volume)
Cireşarii (parcă sunt 5 volume) de Constantin Chiriţă
Poezii de Vasile Alecsandri
Ion Luca Caragiale: Tren de plăcere şi Lanţul Slăbiciunilor
Ioan Slavici: Budulea Taichii şi Popa Tanda
Haghi Tudose de Barbu Ştefănescu Delavranvea
Restul sunt cam grele pentru tine, dar ţi le dau, poate le citeşti mai încolo:
Intrusul de Marin Preda
Cel mai iubit dintre pământeni de Marin Preda
Toate pânzele sus de Radu Teodoreanu
Mai am multe care sunt recomandate pentru clasa ta, dacă încă nu le-ai citit. Dacă vrei să-ţi mai zic, anunţă-mă :*

| mia100خوبصورت explică (pentru 六兆年と一夜物語):

As vrea sa imi mai zici.Vine vacanta de vara si trebuie sa mai citesc si o carte.Eu o carte de 200 de pagini am citit-o in 4 zile.Vacanta de vara este lunga de vreo 90 de zile.90/4=22,5.Cu pauze 15 carti.

| 六兆年と一夜物語 a răspuns (pentru mia100خوبصورت):

Ok. atunci uite aici:
Costache Negruzzi: Sobieţki şi românii şi Alexandru Lăpuşneanu
Anton Pann: Carul Frânt (nevoia învaţă pe om) şi Copaciul şi Dovleacul
Nicolae Bălcescu: Libertatea Naţională şi Unitatea Naţională
Pe înălţimile Parângului de Alexandru Vlăhuţă
Singur de Calistrat Hagaş
Jules verne: Ocolul pământului în optzeci de zile, Doi ani de vacanţă,
Victor Hugo: Mizerabilii
Grădina secretă de Frances Eliza Hodgson Burnett
Micul duce de Charlotte Mary Yonge
Howard Pyle: Otto, mână de argint
O lume dispărută de Arthur Conan Doyle
Singur pe lume de Hector-Henri Malot
Cum să faci un foc de Jack London
Dacă nu vrei să citeşti doar din astea recomandate, eu îţi propun:
Forţele răului Absolut de Kelley Amstrong
Jocurile Foamei de Suzane Collins
Nu plânge sub clar de lună de Heather Davis
Harry Poter de J. K. Rowlling
Vraciul de Joseph Delaney

| anonim_4396 a răspuns (pentru mia100خوبصورت):

Ce simpatica esti! Ai primit aici recomandari de carti care au si cate 1000 de pagini si sunt destul de greoaie, dar tu te astepti sa citesti 15 carti (in medie) crezand ca toate au in jur de 200 de pagini.
Sunt impresionata de inititativa ta de a citi in aceasta vara si sper ca intr-adevar vei face asta.
Dupa parerea mea, la varsta ta ar trebui sa citesti carti ca:
O lume disparuta de Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes de acelasi autor
Piciul, nu mai tin minte autorul dar cauti tu pe net daca te intereseaza, eu am citit-o la sfarsitul clasei a 5-a si tin minte ca mi s-a parut putin cam grea atunci, deci probabil pentru tine e buna acum la sfarsit de a 6-a.
Laleaua neagra de Alexandre Dumas
Chemarea strabunilor de Jack London este o carte frumoasa despre un caine, la fel de frumoasa ca si Colt alb (pe care tot London a scris-o) iar daca nu le-ai citit ti le recomand cat ai varsta potrivita pentru ele
Elevul dima dintr-a saptea
Daca te intereseaza si teatrul eu la varsta ta citeam O noapte furtunoasa de Caragiale
Stiu ca m-am repetat cu unele recomandari, daca nu cu toate, dar am insistat pe ele pentru a intari recomandarile celorlalti.
Spor la citit!

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Din ce am citit eu până acum, cel mai mult mi-au plăcut următoarele:
- "Ion" de Liviu Rebreanu
- "Enigma Otiliei" de George Călinescu
- "Mara" de Ioan Slavici
- "Baltagul" de Mihail Sadoveanu
- "Moara cu noroc" de Ioan Slavici
- "Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război" de Camil Petrescu
- "Hanul Ancuţei" de Mihail Sadoveanu
Pa-pa.

| Aberdeen a răspuns:

-winnetou de karl may, desi are 3 volume;
-ulita copilariei, precum si pravale baba de ionel teodoreanu;
-lorelei de ionel teodoreanu;
-cateva din operele lui mihail drumes;
-pe aripile vantului de margaret michell;
-pitulicea de resat nuri guntekin;
-clasica carte ciresarii de constantin chirita;(5 vol.)
-old surehand de karl may;
-nuvele lui barbu stefanescu delavrancea sau panait istrati (eu pe acestea le-am primit anul trecut, in a 5-a)
-la medeleni de ionel teodreanu;
-mara de ioan slavici;
-baltagul de Mihail Sadoveanu;
-toate panzele sus, nu-mi mai amintesc autorul sad;

pe acestea nu ti-as recomanda sa i le ceri doamnei, insa, sigur ti-ar placeawinking

-cronicile warstone de joseph delaney;
-CASA NOPTII de P.C Cast si Kristin Cast (este preferata mea si are vreo 10 vol. aparute in tara) happy
-Cronicile lumii pamantene de licia troisi;
etc...

sper ca ti-am dat suficiente idei, si sincer, sunt multumita ca nu am luat cine stie ce lista intermediara de pe net, ci ca am ales cateva din cartile citite, care mi s-au parut mai deosebite.
spor la citit, orice ai primi! happy

| DeepInDarkness a răspuns:

Kay Hooper- Viziuni insangerate (e Thriller deci s-ar putea sa te sperii o leaca)

| Krokodil a răspuns:

Kamasutra
mein kampf

| Darkela a răspuns:

Seria Charlie Bone ( 3 volume ) sunt sigura ca iti vor placea.Eu in clasa a 7 a le-am citit si nu puteam sa le las din mana.
Deasemenea :
->Mistorioasa societate Benedict
-> Jocurile foamei ( 3 volume )
Sunt foarte frumoase toate..mai cauta pe elefant.ro niste carti care ti-ar place si trece-le pe lista!

Felicitari pentru premiu.Mi-as dori sa dea si la liceu carti.

| SskorpyonN a răspuns:

Emily Bronte – La răscruce de vânturi
Tracy Chevalier – Fata cu cercel de perlă
Marguerite Duras – Amantul
Harper Lee – Să ucizi o pasăre cântătoare
Virginia Woolf – Valurile
Simone de Beauvoir – Toţi oamenii sunt muritori. Al doilea sex
Muriel Spark – Domnişoara Brodie în floarea vârstei
Azar Nafisi – Citind Lolita în Teheran
Jane Austen – Mândrie şi prejudecată
Edith Wharton – Vârsta inocenţei
Zadie Smith – Despre frumuseţe
Tatiana Tolstaia – Zâtul
Louisa May Alcott – Micuţele doamne
Elisabeth Gilbert – Mănâncă, roagă-te, iubeşteRaspunsul tau aici...

| qwqwwwq a răspuns:

Oksa pollock -taramul invizibil

| OMGisBrainiac a răspuns:

Scrie carti care iti plac, nu ai specificat stilul dar eu iti recomand Ciresarii, Winnetou, Comoara din lacul de argint sunt carti de aventura si mie mi-au placut...

| gabriela15 a răspuns:

Emily brote -la rascruce de vanturi e fantastica. agatha christie - zece negrii mititei. dama cu camelii alexandre dumas.

| Pufiiiiiii a răspuns:

Uite daca vrei ceva mai,, uzual,, poti citi jurnalul unui pusti. Daca vrei cv mai serios, nu stiu poti citi cartea lorelei de ionel teodoreanu(e superba, am avut ca tema sa o citim) sau micul print(e si pentru oameni mari) sau cel mai bine ceva de aventurihappy

| andy332546 a răspuns:

Colt alb
Jurnalul unui pusti
Povestea unui omulet din clasa a patra
Zece negrii mititei
Elevul Dima dintr-a saptea
Ciresarii
Generala, cei mai naspa ani din viata mea

| pfai a răspuns:

Shogun de James Clavell. Diriginta va fi impresionata cand va vedea ca asta iti doresti.

| mia100خوبصورت explică (pentru pfai):

Eu nu vreau sa o impresionez... Vreau o carte care sa-mi placa daca tot am sa o primesc la premiu.