| Nicol12378 a întrebat:

Heei TPU! Stiu ca e o intrebare cam ciudata dar foarte importanta pentru mine.
Acum cateva luni mama a dat vecinei mele care avea un copil de vreo 2 ani niste carticele de ale mele pe care le aveam de vreo 10 ani in stare extrem de buna. Nu erau rupte, mazgalite.
Bine... Am zis ca vecina cu pricina va avea grija de ele, nu le va da copilului sa face ce vrea cu ele pentru ca stia ca au valoare sentimentala uriasa pentru mine. Cu toate astea astazi am fost pe acolo si ce sa observ: Carti rupte. Chiar mi-a venit sa plang in acel moment. Nu vreau sa ma considerati un bebelus doar ca cartile alea mi le-a cumparat bunica din putinii bani pe care ii economisea si aveau o valoare nedescriibila. I-am zis mamei sa facca ceva. Ea a zis ca gasete ea ceva dar nu a facut nimic. Cum sa i le cer inapoi?
As vrea sa le lipesc, sa le pastrez in continuare...
Multumesc anticipat. Voi incerca variantele sugerate de voi si voi da funda celei care a mers. sad
Apropo nu stiu daca am pus intrebarea la categoria corecta...

Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

Atunci ca. le vrei la urma, dupa ce termina copilul de uitat/jucat cu ele, inapoi pentru ca au o valoare sentimentala mare pentru tine, cum ai spus mai sus. Si asa poate nu va mai lasa copilul sa le rupa, tu vrandu-le inapoi.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cunosc acest sentiment.

Mergi pana la vecina, explica-i valoarea sentimentala a cartilor si spune-i sa ti le dea inapoi!

Punct.

Sa dea reclame de supermarket colorate la copilul mic!

| Nicol12378 explică (pentru Bula):

Chiar nu stiu... Imi creez diverse scenarii in minte rolling on the floor

| Sn4k3 a răspuns:

Spune-i ca nu i le-ai dat sa le rupa copilul, daca nu ti le poate pastra intacte sa ti le dea inapoi, si gata, doar sunt lucrurile tale.

| Nicol12378 explică (pentru Sn4k3):

Mi-e rusine sa-i zic asta, mama e prietena foarte buna cu ea si matem ca va reactiona urat...

| Sn4k3 a răspuns (pentru Nicol12378):

Atunci ca. le vrei la urma, dupa ce termina copilul de uitat/jucat cu ele, inapoi pentru ca au o valoare sentimentala mare pentru tine, cum ai spus mai sus. Si asa poate nu va mai lasa copilul sa le rupa, tu vrandu-le inapoi.

| ka2 a răspuns:

Pur si simplu o rogi frumos sa ti le dea inapoi. Poti sa spui chiar varianta explicata aici de catre tine. Sigur va intelege si le vei primi inapoi. Cu cat mai repede cu atat mai bine.