| QiCKaaTc a întrebat:

Imi puteti sugera cateva titluri de carti mai 'mature'? Sunt in clasa a 8-a, iar cartile din lista mea de lecturi sunt, oarecum, puierile.
Vreau sa-mi pot dezvolta dictia si vocabularul. Funda!

Răspuns Câştigător
| RockOnGals a răspuns:

Eu iti recomand cu toata caldura De veghe in lanul de secara(cartea mea de suflet) de Sallinger, noua povestiri (tot de Sallinger) Razboi si pace(de Tolstoi) Casa Buddenbroock de Thomas Mann, Romanul adolescentului Miop de Mircea Eliade, si orice carte de Truman Capote

10 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

Iti recomand Aripi de Aprilynne Pike.

| 12AA a răspuns:

Eu am citit '' Portretul lui Dorian Gray'' de Oscar Wilde şi mi-a plăcut mult şi povestea in sine. :* Poţi incerca

| xBlackUndergroundx a răspuns:

50 de umbre ale lui Grey

| Roxanna112345 a răspuns:

Enigma Otiliei de G Calinescu sau Maitreyi de Mircea Eliade sunt carti ce-ti vor folosi la liceu. happy In rest daca vrei, stiu romane frumoase de dragoste big grin

| Androphyla a răspuns:

Anna Karenina, Razboi si pace - Lev Tolstoi
Eugenie Grandet - Honore de Balzac
Romanul adolescentului miop - Mircea Eliade
Crima si pedeapsa, Fratii Karamazov - F.M.Dostoievski
Rosu si negru - Stendhal
Hamlet - William Shakespeare
Faust - Goethe
Cel mai iubit dintre pamanteni - Marin Preda

| MoltenMoon a răspuns:

Voiai sa spui ''puerile''...

| KejeGM a răspuns:

Pai Din moment ce vrei carti mai mature iti spun unele mai... mature... tongue Deci uite o lista de carti mai mature : Hansel si Gretel, Neghinita, Cenusareasa, Alba ca Zapada si cei 7 pitici, Dumbrava Minunata, Frumoasa si bestia, Frumoasa Adormita, Fat-Frumos, Povesti de adormit copii V2. Volumul 2 mi s-a parut mai bun decat 1. Noroc la citit happy Funda?winking

| QiCKaaTc explică (pentru KejeGM):

Umorul tau e de prost gust, chiar penibil.
Odata ce nu te simti in stare sa-mi dai un raspuns competent, taci. Esti un amalgam de imaturitate, expiaza-te.

| KejeGM a răspuns (pentru QiCKaaTc):

Tocmai ti-ai irosit 2 minute din viata ta scriind acel comentariu! Felcitari!

| QiCKaaTc explică (pentru KejeGM):

Asa-i ca te-a ajutat mamica ta sa scrii asta?