| aspicz27 a întrebat:

Mereu mi-am dorit sa scriu o carte, insa niciodata nu am avut noroc. Cand imi vine o idee o scriu pe hartie, dar dupa cateva pagini imi pierd tot interesul si o las de o parte. Alteori nu am nicio idee sau chiar am, insa habar n-am cum s-o continui. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi sau chiar cu idei despre/pentru carte?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Salut, iti scrie un autor. E ideal sa pleci de la o ''harta a ideilor''. Propriu zis, sa pui pe hartie ideea, schita, punctul de plecare (inceputul) si cel de sosire (finalul) urmand a putea alege mai multe ''rute'' (drafturi). Recomand fisele de personaje, recomand de asemenea sa scrii pe laptop/calculator de fiecare data cand iti vine o idee, un citat, un comentariu care ar putea fi inserat. Cartile sunt o cursa lunga, nu un sprint. Ideea e sa te apuci sa lcurezi la unde raft dupa ce ai deja in mare totul pregatit, asta daca iti doresti constanta. Fa-ti eventual un program de 1 ora, 2, 3 pe zi in care sa scrii la acest proiect, te va ajuta sa iti intri in ritm.

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Scrie pentru persoana iubita o carte.
Sau pentru parinti.

In fine, cineva care sa te motiveze.

Tu nu ai motivatie.

| wolder a răspuns:

Daca vrei sa scrii trebuie sa fie idea ta, nu a altora.