| wolder a întrebat:

O carte de maxim 200 de pagini buna de citit la mare pe PLAJA?
Deocamdata citesc Enigma Otiliei pentru scoala, dar are 500 de pg si n-am loc s-o iau in bagaj, imi trebuie ceva sa strecor usor.
Cat mai multe raspunsuri te rog...
Nu vreau lecturi pentru scoala!

11 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! Voi incerca sa aleg cele mai bune romane(in opinia mea de lector pasionat) cu dimensiuni reduse, atat din literatura romana, cat si din literatura universala):
"Maitreyi''-Mircea Eliade
"Adela''-Garabet Ibraileanu
"Baltagul''-Mihail Sadoveanu
"Lorelei''-Ionel Teodoreanu
"O viata''-Guy de Maupassant
'Dama cu camelii''-Alexandre Dumas-fiul
''Litera stacojie''-Nathaniel Hawthorne
"Marele Gatsby''-Francis Scott Fitzgerald
''Armance''-Stendhal
"Valul pictat''-William Somerset Maugham
P.s.: Sfatul meu este ca dupa ce te vei intoarce de la mare sa termini de citit si "Enigma Otiliei''. Este o carte foarte buna, in opinia mea, unul dintre cele mai frumoase si mai profunde romane ale literaturii romane. Si, in plus, este lectura obligatorie pentru scoala si opera a unui autor canonic(deci, necesara si la bac).
Vacanta placuta iti urez!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Cameliapantiru):

As mai adauga cetava totluri de carti:
"Fahrenheit 451"-Ray Bradbury
''Robinson Crusoe''-Daniel Defoe
''Fantoma de la opera''-Gaston Leroux
''Misterul camerei galbene''-Gaston Leroux

| wolder explică (pentru Cameliapantiru):

Am citit Maitrey si este o carte minunata, dar Baltagul l-am citit fortat si nu mi-a placut. Vrei sa ma adormi pe plaja? laughing

| wolder explică (pentru Cameliapantiru):

Vreo carte care sa nu fie pentru scoala? Ceva relxant si usor laughing?

| Cameliapantiru a răspuns (pentru wolder):

"Misterul camerei galbene''-Gaston Leroux este un roman politest scris exceptional. Daca esti adepta genului. il vei citi pe nerasuflate. Si nu este carte pentru scoala. Iar daca iti plac SF-urile de calitate, allege "Fahrenheit 451'-Ray Bradbury-o tulburatoare poveste despre felul in care involueaza societatea contemporana. Iti va placea, garantat! Personal, am fost atrasa atat de lectura cartii, cat si de piesa de teatru care a fost montata dupa acest roman, sub numele "Focul'' (am vizionat-o in luna iunie, pe scena Teatrului National din Iasi). Si, nici aceasta nu este carte pentru scoala.

| floryynnel a răspuns:

Dama de pica- A.S. Puskin(eu am gasit cartea cu 170 pagini, dar are mai multe,, povesti" )
Nimic nou pe frontul de Vest-Eric Maria Remarque(are 110, dar ii despre razboi).
Asta e tot ce stiu sub 200 pagini, totusi poti lua carti cu bancuri sau sa faci rebusuri pe plaja

| floryynnel a răspuns (pentru floryynnel):

+ Cainele din Baskerville- A.Conan Doyle( e cu Sherlock Holmes, dar are 207 pagini)

| allynaalllyna a răspuns:

Fluturii vol 1 si 2...sunt misto ti-le recomand...

| drd03 a răspuns:

Poveste imorala-Rodica-Ojog Brasoveanu, foarte bine scrisa, foarte amuzanta.

| Zaranul a răspuns:

SALUT...TOP 10

1 Ion
2 Morometi
3 Maitreyi
4 La tiganci
5 Poezii
6 Piese de a lui Caragiale
7 Pe aripele vantului
8 Baltagul
9 Portretul lui Dorian Grey
10 Apa pentru elefanti

| Flaviutz55 a răspuns:

Pai depindce fel de carti preferi:
- Autori romani:
Corigent la limba romana (Mi-a placut foarte mult)
Ciesarii
-Sau de autori straini:
Harry potter
Una dintre catile lui Jules Verne

Altele nu imi vin in minte... succes happy