| dariutzza09 a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog frumos ce se scrie in prologul unei carti. La toate cartile pe care le-am citit in prolog scria actiunea cartii, detalia cat mai mult din carte.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prolog este prezentata o situatie sau un eveniment, de regula anterior inceperii actiunii.
Nu confunda prologul cu un cuvant inainte sau o introducere la acea carte.

| Vi003 a răspuns:

PROLÓG^2, prologuri, s.n. 1. Parte a unei piese antice de teatru care preceda intrarea corului în scenă și în care se expunea subiectul și se făcea apel la bunăvoința spectatorilor. 2. Parte introductivă a unei opere literare, dramatice sau muzicale, care prezintă evenimentele premergătoare acțiunii sau elemente care îi înlesnesc înțelegerea; p. ext. introducere, prefață. - Din fr. prologue.
Sursa : DEX '98

O zi buna!

| Anonimeueu a răspuns:

In prolog se scrie o actiune de inceput(2-3 pagini) care are un factor determinant asupra cartii.