| evowarr11 a întrebat:

Bună, am găsit in pod o chitară clasica hora 4/4 este in stare foarte bună și aș vrea sa încep să învaț să cânt la ea, dar este o problemă îi lipsea prăgușul, am facut altul, dar nu știu la ce distanță trebuiesc facute "șănțulețele" unde stau corzile, știe cineva?

2 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Depinde cat de lat sau ingust e gatul. Posibil sa fie 8 mm, posibil sa fie 9mm.
Mai bine du-te cu chitara la un magazin de instrumente si cumpara un pragus nou, pentru ca un factor important este si adancimea santurilor; asta iti va distanta (ridica) corzile fata de grif. Pentru inceput e mai bine sa fie cu santuri mai putin adanci, ca sa nu fi nevoit sa apesi prea mult pe corzi, ca te ustura buricele degetelor si faci basici dupa numai o jumatate de ora.

| Uxellodunon a răspuns:

Cauta intr-un magazin un pragus. Nu ar trebi sa fie scump.