| amber1014 a întrebat:

Cant de vreo 6 luni la chitara clasica si imi doresc foarte mult una electrica, bugetul meu e intre 1000-1500 ron,vreau sa cant mai mult heavy metal (deci am nevoie de o chitara cu doze humbucker din cate stiu),nu am mai cantat pe electrica,e ok sa imi iau una cu floyd rose? Stau la bloc, suna prea tare cu amplificator? Doze pasive sau active? M-am gandit la brandurile Jackson si ESP-LTD.Forma corpului schimba sunetul? Cablul si amplificatorul trebuie sa se potriveasca cu chitara sau sunt toate la fel?

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Poți să-ți iei chestii chiar decente până în 1500. Depinde dacă vrei nouă. Dacă nu ții neaparat să fii primul proprietar, intră pe forumul RGC la categoria vânzări instrumente, în mare parte sunt oameni de încredere care oferă instrumente bune la prețuri relativ ok.
Chiar ai nevoie de floyd rose? Se reglează destul de greu. Ai putea să-l înlocuiești cu așa ceva: http://www.allparts.com/assets/images/products/TP-3643-001-web.jpg Se montează ușor și nu pune probleme la reglare.
Amplificatorul vrei să intre totîn prețul ăsta de 1500?
Uite o sugestie: http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-ltd-h-51_p714.html

http://esound.ro/......itara.html

Pentru cântat în dormitor e mai mult decât decent.

| amber1014 explică (pentru Wøodenpints):

Amplificatorul nu intra in pretul de 1500.Asta e mai bun decat cel pe care mi l-ai recomandat? http://www.guitarshop.ro/amplificator-chitara-fender-frontman-10g_p510.html
Care e diferenta dintre floyd rose si tremolo?

| Wøodenpints a răspuns (pentru amber1014):

E cam aceeași chestie, doar că de la Fender. Nu poți spune că unul e mai bun decât celălalt. Ai zis că vrei să cânți metal, de aia ți0am recomandat marshall. E mai orientat spre genul ăsta.
Diferența dintre o chitară cu tremolo și una cu ce ți-am dat eu în poză, este că prima vine cu bara de tremolo din fabrică are brodge-ul mobil. Un fără, dar căreia îi instalezi remolo, rămâne cu bridge-ul fix și cu bara aia apeși doar pe corzi. Are același efect. E mai simplu de folosit, se strică mai greu și nu necesită cine stie ce cunoștințe să o reglezi.

6 răspunsuri:
| Metal4thew a răspuns:

Intre 1000-1500 ron nu cred ca iti permiti un esp, dar un jackson sau un ltd da. Ti-as sugera LTD, cu doze active-EMG(suna mai bine pentru riffuri), da e ok sa iti iei cu floyd rose, daca crezi ca ai nevoie de maneta. Forma nu influenteaza, dar lemnul da. Cablul e universal, la fel si amp'ul. Orice chitara merge pe orice amplificator. Sper ca ti-am fost de folos happy

| amber1014 explică (pentru Metal4thew):

Unde gasesc o chitara LTD cu doze active pana in 1500 ron?

| Metal4thew a răspuns (pentru amber1014):

Daca vrei de pe net poti pe RGC(second hand sau chiar si first hand) si de pe www.thomann.de/ro. Sau daca vrei poti sa mergi la un guitar shop din orasul tau :)