| 7775 a întrebat:

Ce părere aveți despre oamenii care spun că "Metalcore is not metal"?

Răspuns Câştigător
| Dragosdoar a răspuns:

Ce sa facem In ziua de azi. Ne dam si noi elitisti... facem pe expertii muzicali. Ce e metal si ce e fier laughing

6 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Sunt adolescenti elitisti. Nu-mi place metalcore de nici o masura, dar asta e noul curent in muzica metal, nu ai cum sau de ce sa te opui.

De asemenea, trupele pe care ei le considera "metal" erau la randul lor negate cand si-au facut aparitia. De parca nimeni nu a zis ca "death metal sunt numai urlete" sau alte texte de genul laughing

| 7775 explică (pentru mODIN):

Într-adevăr în death metal sunt numai urlete (dar pentru unii dacă în melodia aia e clean singing nu e metal pentru ei), în metalcore mai există și clean singing (de cele mai multe ori la refren). Deși există și metalcore mai dur cum e As I Lay Dying.

| 7775 explică (pentru mODIN):

Și metalcore e un gen care combina melodic death metal cu hardcore pank. Adică death metal-ul e un element din metalcore

| 7775 explică (pentru mODIN):

Punk*

| mODIN a răspuns (pentru 7775):

Nu cred ca cineva considera urletele ca fiind ceva ce defineste metal-ul laughing

Ar sustine cineva ca Iron Maiden sau Judas Priest nu sunt metal?

| 7775 explică (pentru mODIN):

Unii spun că metalcore-ul nu e metal pentru că nu are asa de multe solo-uri de chitară ca la Judas Priest sau Iron Maiden sau alte trupe. Unii zic că metalcore-ul nu e metal doar pentru că n-are așa multe solo-uri. Și versurile în metalcore sunt diferite de versurile din heavy metal-ul clasic. În metalcore e vorba despre tristețe, în heavy metal-ul clasic versurile sunt dure. Unii zic că metalcore-ul nu e metal doar pentru că are altfel de versuri.