| DeathTheKid a întrebat:

De ce daca asculti TH esti tot una cu emo, iar daca esti emo esti tot una cu rocker, iar daca esti rocker esti tot una cu satanist?laughingSunt multi care gandesc asa si mi se pare o tampenie, pai TH nici nu canta rock(pop cu cateva influente rock), emolaughingde astia ce sa comentez(ma abtin), rocker pai frate nu esti satanist doar ca asculti rock, chiar daca asculti si asa numitul "rock satanist". Voi ce parere aveti despre oameni care gandesc asa?

20 răspunsuri:
| BellsC a răspuns:

Pentru ca unii nu se i-au decat dupa aparente.
Th sunt cei mai faini:X pot zice multi ca sunt Emo sau ce or mai zice, dar ei nici macar nu stiu ce versuri au melodiile nici macar titlul la vreunathinking eu stiu ca sunt niste baieti extraordinari si nu conteaza cum arata atata timp cat in muzica lor se descurca excelent.

| ahlrh a răspuns:

Oamenii care gandesc asa n-au o logica prea buna, sau altii carora le spun "Generatia Ceausescu" (Parintii, Bunicii, etc) Care pe toti ii baga-ntr-o uala.

| DeathTheKid explică:

Pai sincer Romania a ajuns rau de tot, un var de al meu m`a facut satanista pentru ca nu ascult manele, cat de idiot poti fi si asa sunt toi de la mine din sc, ta nu asculti manele sau house la ei esti satanista sau emo, iar daca incerci sa le explici tot pe a lor o tinstraight face

| Ciprian a răspuns:

Cei care gandesc asa sunt niste inculti(ca sa nu le spun altfel). Probabil ca nu deosebesc genurile astea muzicale unul de altul. Este inutil sa intri in polemici cu astfel de oameni pentru ca ei isi sustin oricum punctul de vedere si nu accepta si alte opinii.

| missReckless a răspuns:

''Oamenii care gândesc aşa'' nu cunosc domeniul despre care comentează. Eşti strigat emo şi dacă porţi ceva negru, să nu mai zic de un tricou cu Iron Maiden sau Metallica fiindcă atunci eşti considerat emolăul emolăilor. oh go on Sunt de părere că nu merită să le acorzi atenţie celor care doar fac mişto de tine, fără să se documenteze un pic înainte să eticheteze pe cineva.

| Kerli a răspuns:

Din pacate romanii sunt invatati sa judece omul dupa cum arata, cum se imbraca, ce muzica asculta etc
acestori oameni le lipseste educatia asa ca nu ii baga in seama
si te corectez TH canta pop-rock(adica rock cu influente de pop) big grin

| Kerli a răspuns:

Si idem @Reciclez
generatia ceausescu rolling on the floor
eu le spun comunisti rolling on the floor

| кא๔ a răspuns:

Nu inteleg de ce oameni privesc rock`ul ca ceva rau (satanist)... este un stil de muzica cum este si pop`ul si reep`ul si celelalte. Daca eu ascult rock nu inseamna ca sunt satanista sau emo.
Oameni bune de la rock la satanist si la emo este o mare diferenta doar ca unii nu o vad si fac tot cum cred ei. Vorba ta dientuza trebuie dusi la psihiatru.

| Twitter a răspuns:

TH sunt foarte tari, nu sunt emo, satanisti sau gay... sunt o trupa foarte ciudata (in sensul bun) si canta foarte bine \m/

http://www.fan-th.co.cc

Rock-ul satanist e si ala fain :))

| AnaÎşiSchimbăNumele a răspuns:

@Ascendent, sunt de acord cu tine. Totuşi, un lucru vreau sa adaug: nici dacă asculţi rock nu eşti superior celor care ascultă pop, dance etc. Foarte rar poţi cataloga un om drept inteligent sau mai puţin inteligent după muzica pe care o ascultă. Şi asta pentru că e un criteriu subiectiv, părerile vor fi mereu împărţite.

Personal, nu mi s-a întâmplat până acum să fiu etichetată drept satanistă (decât în cazurile în care au fost puşi la un loc toţi cei ce ascultă rock, prin afirmaţii precum "rock-erii sunt emo, sadici etc." ).
Nu ascult TH, aşa că nu mă pot pronunţa în legătură cu ei.

Cât pentru cei ce au adus în discuţie aşa-numita ’’Generaţie Ceauşescu’’, gândiţi-vă că şi voi faceţi acelaşi lucru ca şi cei ce numesc rock-erii satanişti: generalizaţi. E adevărat că de atunci, s-a schimbat gândirea oamenilor. Dar sunt de părere că muzica la care au fost ei expuşi este de o mai mare calitate decât cea care este mediatizată în zilele noastre. Ei au putut asista la evoluţia muzicii rock, la perfecţionarea sa, au putut percepe mult mai bine mesajele transmise de această muzică. Pe vremea lor, rock-ul clasic era încă bine păstrat şi apreciat.
Eu am luat ’’boala’’ rock-ului de la tatăl meu, în cea mai mare parte. Părinţii mei fac parte din generaţia comunistă, iar de aici îmi puteţi ghici, măcar aproximativ, şi vârsta. Deci iată că nu îi putem pune în aceeaşi oală pe toţi ce au avut ghinionul (sau, din punct de vedere strict muzical, norocul?) să se nască în acea perioadă. De fapt, cred că ei dau dovadă de înţelegere mai mult decât o fac unii adolescenţi din ziua de azi. E mai probabil să auzi un rapper de vreo 15 ani făcându-te satanist, decât să auzi un om în toată firea spunând acelaşi lucru (nu că aş avea ceva cu rapper-ii, era un exemplu aleator).
Chestia asta ţine de educaţia primită. Nu poţi spune că nu ai întâlnit persoane care ascultă pop şi care sunt de treabă, care îţi tolerează gusturile deşi nu sunt aceleaşi cu ale lui. Nu sunt rock-erii singurii oameni care sunt jigniţi sau catalogaţi, staţi liniştiţi. Dacă într-adevăr vă place acest gen de muzică, de ce vă lăsaţi afectaţi? Până la urmă, cine e mai deştept: el, că te insultă, sau tu, dacă îi întorci spatele?

| AnaÎşiSchimbăNumele a răspuns:

@Ascendent
De aceea am spus că fac doar o adăugare, nu că te contrazic. Am întâlnit şi persoane care au această gândire.

| Rockingblack a răspuns:

Eu cred ca oamenii astia nu s-au dezvoltat din maimute.De fiecare data cand ies de la scoala si imi dau drumul muzia cu Th, lumea ma striga-n toate felurile. Dar nu bag de seama...si cand il sun pe tom kaulitz(sa stiti.raspunde!) astia incep sa tipe numai emoistilor, rockeri prosti! gutza la putere! hello! cine asculta gutza e dependent de prostie.

| Anarchy_9738 a răspuns:

Nici n-are rost sa comentam laughing
De TH nu ma leg pentru ca nu ma atrage muzica lor. Dar ce inseamna de fapt emo? Hai sa fim seriosi! Emoistii aia nu sunt cumva copii care vor sa fie "cool" si nimic mai mult? Nu cred ca exista vreo trupa emo, ci doar trupe inventate pentru acesti copii "cool".
Cat despre faza cu rock-ul...chiar ca nu mai comentez pentru ca sunt tot felul de idioti care vorbesc fara sens, fara sa stie ceva de acest gen muzical.Si apropo, ce aveti mah cu Romanica noastra? laughing ca manelistii predomina doar pe aici in jurul Bucurestiului.
@DeathTheKid e normal ca toata scoala sa fie plina de astfel de "creaturi" din moment ce aici vorbim despre scoala din Pantelimon.

| Mihaela a răspuns:

God.
M-am saturat pana peste cap de oamenii de genul asta.
Si eu ascult TH, si mi se intampla adesea ca, pentru simplul fapt ca port un tricou cu TH, lumea striga dupa mine"emo";"rockerito"; "satanisto". Nu inteleg care e problema frate, la urma urmei daca mie imi place TH, atunci asta e, si tie iti plac manelele, da` e treaba ta frate, nimeni nu-ti ia gatu.
Asta e, traim in Romania, si nu avem ce face.
Pace, si sarbatori fericite.
Pa-pa!

| Ascendent a răspuns:

Eu nu pot să sufăr oamenii care consideră că sunt superiori doar pentru că ascultă pop, rap, house, dance etc. Rock-ul înseamnă viață. Cei care nu înțeleg mesajele melodiilor rock, eu le consider niște cadavre vii, fără suflet. Cei care sustin că rockerii sunt sataniști. Ei bine, ei nu au ascultat niciodată rock ca sa poata înțelege acele mesaje. Doar comentează aiurea. Se cred superiori pentru că ascultă artiștii minunați comerciali ai prezentului. Nimeni nu se va sinchisi sa îi explice unei astfel de persoane ce este ăla rock. Oricum e în zadar. Tot ei jignesc, numind rockerii sataniști, apoi când rockerii se iau de ei, tot ei sunt cu gura mare. Nu te poți înțelege cu astfel de oameni. În opinia mea, rockerii sunt cei mai politicoși, culți si manierați oameni pe care i-am întâlnit. Adolescenții susțin că rock-ul are influențe satanice, diavolești, însă sunt complet inconstienți că mintea le e dominată de muzica de cartier, despre bani, droguri, sex și atât, muzica aceea care le bagă în cap ideea că viața trebuie trăită, nu irosită cu lucruri precum școala, învățatul etc. Trage singur concluziile.

Ascendent

| Ascendent a răspuns:

@Ana
Nici nu am pomenit că mă consider superior altora dacă ascult rock. Doar mă consider altfel pentru că observ că pot aprecia altceva decât rap-ul lui Puya sau dance si house. Lucrul ăsta nu mă face superior, doar diferit.

Ascendent

| Monique1 a răspuns:

Paithinking
e o chestie complicata
Exista acei oameni retarzi care nu pot face diferenta intre oameni care asculta TH[si eu sunt rockerita si ascult TH, care-i problema?laughing]-si emo. [emo e un subgen al rockului, probabil ca de`aici deduc unii idioti ca rock=>emo rolling eyes]
Si...partea mea preferata devil
rocker-satanist
In primul' rand, nu exista rock satanist.laughing [exista Death metal, black metal, trash metal.chatterbox].
Sunt cateva categorii de oameni care considera rockerii satanisti.
Cocalarii retarzi-Care cauta o scuza pentru idiotenia lor, gen : "ce, ba? Mai bine ascult manele decat sa fiu rocker d'ala satanist. ha, ha, ha."
Oamenii in varsta, cu prejudecati.
un exemplu ar fi fosta mea diriga, care era tot timpul like
"stiu ca nu esti satanista, dar Doamne fereste, si nu dai si`ntr-astea"
ar mai fi, dar.deh.
You got my point laughing

Rock On!smug

| MrsPink a răspuns:

big grin fraieri vor doar sa para mai interesanti decat cei care asculta rock sau th sau decat cei emo da cei ce gandesc asa au o logica paralela cu realitatea eu ascult de toate rock pop nu conteaza daca e fain ascult si nu sunt santanista nici emo nici nu ma gandescbig grin in ziua de azi toti sunt superficial conteaza infatisarea sau ce gen de muzicaa asculti dar manelisti merita sa fie izolati mai bine sa moara ei de pustietate dacat noi care tinem la urechile noastrebig grin si suntem nevinovati

| myka_8841 a răspuns:

Hey si eu simt sentimentul acesti oameni (adica romanii) caracterizeaza oamenii dupa muzica si dupa aspect incepe sa ma enerveze de cate ori sunt intrebata daca sunt emo chatterbox nu ii mai suport daca ai breton gata esti etichetat emo laughing eu cred ca acesti oameni stiu numai dolanescu ori manele ori inna chatterbox

| dienutzaTH a răspuns:

Eu ascult TH si nu sunt emo si imi place rockul si nu sunt nici satanista.
Oamenii care gandesc asa ar trebui dusi la psihiatru.