| Brr_Flaviu_1998 a întrebat:

La chitara, toate corziile scot acelasi sunete? Sau difera?

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Bună,
Diferă.
De ce ar mai fi atâtea dacă ar scoate acelaşi sunet?
Numai bine!

| Thunderstruck a răspuns (pentru MadRaven):

Pentru ca 6 corzi acordate intr-o anumita nota, suna mai bine ca o singura coarda. Se produce efectul de chorus natural. Nu e o ideea rea cea cu 6 corzi identice, pacat ca cel care a pus intrebarea e un mare prost, care nu poate sa gandeasca singur.

6 răspunsuri:
| Rony56 a răspuns:

Cum sa fiu aceleasi sunete? Normal ca difera!

| KristalPop a răspuns:

Nu, evident.
De ce crezi că există Mi de sus, MI de jos, SOL, FA, LA, RE?

| Thunderstruck a răspuns (pentru KristalPop):

Pe chitara nu exista coarda FA...

| Brr_Flaviu_1998 explică:

Am o chitara care nu are corzi prea bune si la unele note freaca corzile intre ele si se aude urat, si de exemplu daca as cumpara un set de corzii mai professionale ar suna mai bine?

| Duucu a răspuns (pentru Brr_Flaviu_1998):

Înseamnă că nu e acordată.Nu-ți trebuie corzi noi, îți trebuie un acordator.