| ProudToBeDirectionerx3 a întrebat:

Ştiţi ce mi se pare amuzant? Că îi judecăm pe cei care ascultă manele şi uităm cu desăvârşire că şi noi am făcut asta odată. Recunosc, nu eram manelistă. Adică, nu ascultam sau chestii de genul; dar când eram la o nuntă sau petrecere şi cânta Salam, nu dădeam fuga cât mai departe de boxe, cum fac acum. Adică, trăim în România. E normal să auzi o manea de fiecare dată când traversezi strada. E normal să fi asaltată de persoane care îşi benoclează ochii la căştile tale, şi dau muzica şi mai tare la telefon ca să audă tot satul. E normal.

22 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Stai asa, ca nu inteleg. Deci tie ti se pare normal ca traim intr-o societate la pamant si te complaci in aceasta situatie? E problema ta. Nu iti convine ca altii nu sunt de acord si isi spun punctul de vedere? E stupid. Nu e normal sa auzi o manea de fiecare data cand treci strada, nimic din ce afirmi tu nu e normal. Este doar ceva obisnuit pentru societatea in care traim. O societate de tot rahatul. Nu inseamna ca asa trebuie sa fie.

| CautNume a răspuns:

"Că îi judecăm pe cei care ascultă manele şi uităm cu desăvârşire că şi noi am făcut asta odată. " rolling on the floor Termina cu tampeniile si termina sa crezi ca toata lumea a ascultat/asculta manele.Si apropo, care-i intrebarea?

| ProudToBeDirectionerx3 explică (pentru CautNume):

Mă întrebi?
Sau asta e o afirmaţie?

| CautNume a răspuns (pentru ProudToBeDirectionerx3):

Te intreb, nu de alta, dar e e performanta ca acolo unde scrie "Pune intrebarea ta aici!" sa nu pui o intrebare.

| bloodyhell a răspuns:

Toti am acultat manele odata?laughing)
nu-ti fa griji ca nu ai avansat asa mult.

| ProudToBeDirectionerx3 explică (pentru bloodyhell):

Mi-ai intrat în telefon şi mi-ai văzut tu melodiile?
Woah. Felicitări.

| bloodyhell a răspuns (pentru ProudToBeDirectionerx3):

Nu e nevoie.mi-am dat seama dupa numele tau.

| Thunderstruck a răspuns:

Nici nu ma asteptam sa spui ceva inteligent cu numele ala.

| Wøodenpints a răspuns:

Cele mai cretine 10 rânduri de text pe care le-am citit săptămâna asta. Bravo.

| mODIN a răspuns:

Nup.Eu inainte sa ascult rock nu ascultam muzica deloc.

| KristalPop a răspuns:

1. Care e întrebarea?
2. Crezi ai evoluat, ai impresia că eşti mai supremă doar pentru că asculţi One Direction şi alţii ascultă manele?
Îţi spun eu că nu. E tot aceeaşi mâncare de căcat.
3. Nu am agreat niciodată manelele doar pentru simplul motiv că mi s-au părut de prost gust. Dacă tu ai ascultat vreodată aşa ceva, nu ne băga pe noi în aceeaşi oală cu tine.
Eu ascult toată noaptea manele din cauza vecinilor. Bun, să înţeleg că asta mă face manelist?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ştiu ce îndrugi tu acolo, dar eu am dispreţuit întotdeauna manelele. Şi nu văd ce vrei să demonstrezi, pân' la urmă. Că oamenii mănâncă rahat şi nu vor să recunoască că ascultau Salam acum 10 ani? Păi dacă mă întrebi pe mine, house-ul e la fel de greţos. Şi 1D la fel, deci nu eşti în măsură să faci dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima dată am auzit manele pe la nouă ani, într-un mediu propice pentru așa ceva și anume la „paranghelii". Stau într-un cartier unde se tot organizează lucruri de genul ăsta și muzica răsună de-mi sparge geamurile. Nici nu puteai dormi nopțile de ei. Acum e mai ok că s-au potolit cât să nu își ia amendă.
Locul ăla unde se ascultă manele tot timpul.
Nu mă prea interesează petrecerile de prost gust, nu am de ce să dau pe acolo (e ceva pentru oameni mediocri cu distracții mediocre, așa spusă voie bună unde te faci mangă și uiți de orice decență, dar devine acceptat). Pe asta nu se poate dansa?
http://youtu.be/PEWA-asox1E

Nu știu dacă e normal sau sănătos cel puțin să aud lucruri ce nu ma interesează, să nu am dreptul la liniște. Nu e chiar ok, îmi încalcă un spațiu

Și, doar că societatea e defectă și se întâmplă astfel de lucruri, nu trebuie să ne conformăm ci schimbând ceva.

| svartirhimnar a răspuns:

Dacă tu ai ascultat manele, şi crezi că e normal, nu ne băga pe noi ăia mai normali în aceeaşi oală cu coalarii.

| ProudToBeDirectionerx3 explică (pentru svartirhimnar):

Nu am ascultat manele. Mă. Frate, voi sunteţi culmea.
Nu v-am băgat. Doamne. Am spus doar că fiecare a avut un moment în care A SUPORTAT MANELELE. Dacă tu eşti un caz mai special, bravo ţie.

| svartirhimnar a răspuns (pentru ProudToBeDirectionerx3):

Nu, eu una n-am suportat manelele niciodată şi nu-s singura.

| BrokenArrow a răspuns:

Nu ii inteleg pe oamenii care spun "du-te ba, ca toti ascultam manele. De parca la un chef o sa asculti rock sau o sa iti iei dopuri de urechi". Tampenie. -_- Nu cred ca realizeaza ca nu toti oamenii merg la "chefurile" alea stupide.
Da, e normal ca atunci cand mergi pe strada sa auzi cate o manea, pentru ca tara asta e plina de cocalari si pitipoance. Dar asta nu te face pe tine un ascultator de manele.

| DedeeAndreea a răspuns:

Si care-i intrebarea? laughing

| ShadeAdda a răspuns:

Doar fiindca auzi manele in mediul inconjurator nu te face pe tine manelist. Adica acum ce vrei sa spui, ca daca esti roman asculti automat manele? That's bullsh*t! Si din pacate exact ideea aceasta si-au format-o strainii despre noi, referindu-ma la alte lucruri, nu neaparat la ce muzica ascultam.
E imposibil (din pacate) sa mergi la o petrecere si sa nu auzi macar o manea. Mie imi vine sa ma dau cu capul de pereti sau sa-mi iau dopuri de urechi de-acasa si ma mi le pun atunci cand aud una! Dar asta e, rezisti, de dragul politetii si a bunelor maniere.
Eu NU AM ASCULTAT NICIODATA manele si nici NU O SA ASCULT vreodata. Asta imi e clar. Asa ca normal ca ii judec pe oamenii care asculta manele! Si nici nu gasesc asta amuzant, deoarece manelele NICI MACAR nu pot fi considerate muzica, sunt o insulta in materie de muzica!
Asa ca... nu ne arunca pe toti in aceeasi oala. Understood?

| LadyMelian a răspuns:

Daca treci pe strada pe langa unu care are telefonul dat la maxim pe manele asta nu inseamna ca asculti manele.La fel si cu nuntile si petrecerile.Depinde pe langa ce oameni te invarti.Eu personal nu am prieteni care asculta manele, cunoscuti am - si vecina de la 2 asculta manele; dar daca imi e vecina si ii dau "buna ziua" asta nu inseamna ca imi e apropiata.Cunosti persoane care asculta manele? Asta nu inseamna ca trebuie sa mergi la chef cu ei.Nu m-as vedea participand la petrecerile lor, in primul rand ca m-as simti in plus si dezgustata de muzica pe care se distreaza. Decat sa stau pe scaun toata noaptea si sa ma uit la ei cum se maimutaresc pe manele si sa le stric si eu lor dispozitia... mai bine evit sa fiu apropiata de astfel de oameni. Din acelasi motiv am refuzat si sa fiu prezenta la evenimente de clasa, cum ar fi banchetul din clasa a VIII-a, a XII-a si chiar petrecerea de terminare a facultatii.
Eu am fost la nunti la care NU s-a ascultat manele, ci doar muzica populara, "hituri" de pe la radio, muzica veche, chiar si muzica de clubbing.

| Aηdяєєa a răspuns:

Astept o intrebare.

| Brofist a răspuns:

Da, asa-i. Totusi, la o petrecere nu asculti Linkin Park si Paramore e.e Desi ma enerveaza chestia asta. Salam + fum de nu-ti dai seama cine e la un metru + mici & bautura de te tii de gard pana acasa si zici : "Vaii ce m-am distrat" La chefuri sa zicem, de genu', 90% vin beti manga acasa. :/ Cocalari. Si pe strada se mai aud manele, logic, WELCOME TO ROMANIAN JUNGLE. HOPE YOU'RE STILL WHOLE. :/ Adica tara asta e full, da full, de ciumpalaci de astia, pitipoance si cocalari care daca nu-l au pe Salam pe CD turbeaza. adica frate e.e Si da, cand ii vad pe aia ca se uita la casti ca la urs, ca la mutanti, imi iau campii, frate', fiecare face ce il taie capu. Nu toti o sa ascultam manele pana ne crapa capu' :/ But I still wait for the 13th Month & Parazitii for presidents. Deci... practic imposibili sa scapi de manelisti :/