| anonim_4396 a întrebat:

Deci nu mai pot, nu mai rezist, ajutati-ma va rog cu orice sfat, e bun venit. Povestea incepe asa: Tata bea in fiecare zi si da vreo 100 lei pe toate porcariile (tigari, alcool).
Mama nu sta bine cu banii.
Eu am nevoie de o geaca noua ca toate sunt mici, dar mama zice ca nu are bani si imi spune sa tac ca va veni tata si ma va batea. Tata cand aude cand ii spun mamei aceste chestii il ia nervii si zice: imi creste tensiunea, nu avem BANI! Alocatia nu putem beneficia de ea, suntem in total 4 frati si primim vreo 900 lei alocatia total, trebuie sa dam la chirie ca sa nu fim dati afara, cand avem nevoie de haine pe tata nu il intereseaza. Bursa sociala d-abia mai iau si eu 100 lei din ea. Mai am putin si plang, mai am putin si imi dau la amanet telefonul (Samsung a02s) cat iau pe el 90-100 lei. O sa ma duc personal maine in secret sa imi amanetez telefonul sa imi iau o geaca, copiii din clasa rad de mine ca imi folosesc geaca de la 8 ani
Multumesc enorm pentru ca ati citit, ma bucur ca nu aveti ghinionul si chinul pe care il am eu. Va doresc numai bucurii si noroc!

27 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu durează mult.

| dullcat a răspuns:

Mai, tu in alte intrebari scriai ca ai fiica, iar acum dai de inteles ca inca esti la scoala?

Exista ong-uri si asociatii care te pot ajuta cu haine. Poti scrie in privat de unde esti.

| Sophieka a răspuns:

Daca e chiar asa... Poti suna la 116111 telefonul copilului si sa spui ce ti se intampla, in ce conditii traieste, si sa ceri ajutor.
Daca nu, poti merge prin second hand-uri dupa scoala sa iti cauti o geaca care ar costa in jur de 50 de lei.

| N0NAM3BR0 a răspuns (pentru Sophieka):

Nu vreau sa sun sa ma ia protectia copilului imi iubesc foarte mult parintii si fratii mi se rupe sufletul cand o vad pe mama cand isi numara banii sa ne dea 5 lei sa mancam la scoala ea de cand ne am nascut nu si a luat nimic de firma numai second hand si a luat cand a avut bani noua ne a dat sa ne cumparam adidasi si ea sa foloseasca ce a luat de la second hand

| Euflori45 a răspuns (pentru N0NAM3BR0):

Of îmi pare rau de tine... Nu ar trebui sa iti asculti colegii pana la urma Oamenii vor avea mereu ceva de zis

| dullcat a răspuns (pentru N0NAM3BR0):

Nu vrei sa te ia protectia copilului sa ajungi intr-un loc in care ti se ofera conditiile decente, adica haine, mancare, educatie, dar in acelasi timp spui ca nu mai poti, nu mai rezisti. Sfaturile nu te vor ajuta cu nimic in situatia ta, imi pare rau.

| Sophieka a răspuns (pentru N0NAM3BR0):

Sunt multe locuri de munca in strainatate care ofera si cazare, si avem si aici in tara cateva fabrici care ofera si cazare si se castiga bine cu ture de noapte, ajunge la 4000 lei net cel putin.
Ar fi o idee sa ia legatura cu un avocat si sa caute o modalitate prin care sa scapi de acest tata abuziv.
Ati putea sa filmati pe deascuns si sa tineti ca probe ceea ce va face tatal vostru in casa si ce face cu voi si cu mama voastra si sa contacteze mama un avocat ca sa ii ofere niste solutii sa scapati.
Cu probe, plangere la politie si la protectia copilului si dat in judecata, puteti scapa de el si mama ar putea sa se angajeze undeva cu, cazare sau sa plecati in strainatate dupa ce prin proces de judecata tatal isi pierde dreptul lui parintesc asupra voastra si ramaneti 100% sub custodia mamei.

| Sophieka a răspuns (pentru dullcat):

E o postare falsa sau are ceva probleme la minte...
https://www.tpu.ro/utilizator/acaxig/intrebari/

| Sophieka a răspuns (pentru Euflori45):

E o postare falsa sau are ceva probleme la minte...
https://www.tpu.ro/utilizator/acaxig/intrebari

| Davyd2001 a răspuns (pentru Sophieka):

Ba are 10 ani, ba are o fică care e în clasa a 4 a, ba încă e la școală. nu știu ce să zic. cred că e bolnăvioară.

| dullcat a răspuns (pentru Sophieka):

Pai da, am vazut si eu.De asta ziceam asa...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru N0NAM3BR0):

Pai stai asa, taica-tu cu ce se ocupa? Ce parinti is aia daca au bani de bautura si tigari dar nu au pentru copii? TU ii iubesti, dar te intrebi daca ei te iubesc? Si daca da, atunci cum ma-sa isi manifesta iubirea, dind banii pe tigari si bautura? P.S. Nu e nici o problema in hainele de SH/outlet. Am gasit de multe ori acolo haine/incaltari extrem de misto pe care noi nu le gaseam niciunde, indiferent de banii pe care i-as fi avut la dispozitie.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| N0NAM3BR0 a răspuns (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Nu mai am nevoie. Am rezolvat problema multumesc

| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu am multe geci și toate sunt noi. E înălțime și greutate ai?

| Ilovedinero a răspuns:

Cel mai bine pentru voi, toata familia este ca atunci cand aveti bani, sa va cumparati imediat de ei ce va trebuie.Si eu am avut cazul asta cu un bunic care bea foarte mult si bunica mereu mergea si isi lua ce ii era prioritar din bani si tot ce ii trebuia, punea restul pentru mancare si ce ii ramanea ii dadea bunicului

| Sophieka a răspuns (pentru Ilovedinero):

E o postare falsa sau are ceva probleme la minte.
https://www.tpu.ro/utilizator/acaxig/intrebari/

| Ilovedinero a răspuns (pentru Sophieka):

Asta e problema ca nu e o postare falsa, el chiar avea probleme.A fost si internat la un spital de psihiatrie in strainatate si nu stii niciodata de ce e in stare

| Sophieka a răspuns (pentru Ilovedinero):

De unde detii aceste informatii?

| Ilovedinero a răspuns (pentru Sophieka):

Stai ca incurcasem intrebarea, vorbeam de Marius. el nu cred ca e ok.Despre persoana care a pus aceasta intrebare, eu doar ii raspunsesem la intrebare. Posibil sa fie si intrebare si situatie falsa caci nu i-am urmarit intrebarile pana acum

| Sophieka a răspuns (pentru Ilovedinero):

Da...Marius acela e bolnav... Pacat. Si sunt multi pe acest site cu probleme mintale.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Niste variante, cum as face eu :
Care are telefon mai bun din casa, mama sau tata?
fura-l.
baga-l la amanet
daca poti fa-o/fa-l sa creada ca l-a pierdut si gata.
pastreaza-ti tu telefonul si ia-ti geaca.

Fura 100 lei din casa, asteapta ziua cand au pentru altele si iai fara sa-ti pese deloc pentru ce erau, o sa-si rezolve ei problemele.

https://10pariuri.ro/bonus-fara-depunere/
iti faci cont PRIN LINK-UL BONUSULUI FARA DEPUNERE, VERIFICI BULETINUL (al tau sau mamei daca nu ai 18 ani, dar daca al mamei sa scrii datele ei )
Poti sa faci o groaza de bani nu decat pentru o geaca, din primul bonus pentru verificarea identitatii, apoi iti cere o poza cu cardul si iti baga banii pe card.
Fa-ti la toate cont si vezi unde ai noroc sa si scoti. Intreaba-ma daca nu stii ceva.

| Celestina003 a răspuns:

Bună
https://m.cumparamcarti.ro/ ( aicia vinzi cărți, le suni si vin)

https://sell.remixshop.com/ro( aicia vinzi hainele pe care nu le mai porți)

Sper să faci măcar câțiva bănuți cu site-uri alea 2 si în legătură probleme tale de familie am mai cunoscut un băiat care avea așa probleme și acel băiat a muncit...

| Voinescu_Catalin_ a răspuns (pentru Celestina003):

Aha. Si tu consideri util sfatul tau? DE UNDE sa aiba el haine de vanzare? Ce sa mai zic de carti! NU ai inteles nimic din ceea ce ne-a relatat.

| SuperCoolDude a răspuns:

Nasol. Saracia asta va omoara, dar e si vina alor tai. Pana sa va faca pe voi, trebuiau sa se gândeascã la o carierã/meserie/loc de muncă bun.
Nici acum nu e târziu. Asta e problema voastra: venitul. Apoi cheltuielile.

Faptul ca nu ai geaca e doar un efect secundar.

In alta ordine de idei, ai putea munci undeva, te poti imprumuta si poti tine minte saracia asta, ca sa nu o repeti. Prea mulți trecem prin viata fara un plan. Fa-ti unul.

| DorinaK a răspuns:

Suna la Protectia Copilului.

| Voinescu_Catalin_ a răspuns:

Dragule, daca o sa crezi ca cineva de pe aici o sa-ti doneze bani, eu zic ca te inseli. Noi nu avem cum sa stim daca ne minti, sau doar incerci sa ne prostesti. Si eu iti spun, ca si altii de pe aici..Solutia este sa te adresezi unei institutii specializate. NU cred ca aici se poate rezolva problema ta.