| anonim_4396 a întrebat:

1 - Cica : "Dumnezeu nu forteaza pe nimeni si vrea ca oamenii sa-l slujeasca de bunavoie"... Ce se intampla daca cineva nu vrea sa-l slujeasca. Poate acea persoana vrea sa fie neutra. Sau, poate o persoana pur si simplu nu vrea sa "slujeasca" nimanui fiind libera sa aleaga aceasta varianta. Ce face zeul vostru in aceste cazuri? Ce se intampla dupa ce moare in cazul in care zeul vostru chiar exista? Accepta decizia oamenilor de a fi neutri sau de a nu se inchina lui? Unde vor ajunge acei oameni?

2 - Sa zicem ca niste oameni fac doar bine dar... nu vor sa slujeasca unui zeu sau vor sa fie neutri. Acele persoane, in comparatie cu altii care fac la fel de mult bine dar aleg sa slujeasca zeului crestin, dupa ce mor si o sa fie "judecati", sunt la fel de "avantajati" sau sunt in "dezavantaj" pentru simplul fapt ca au ales sa isi foloseasca liberul arbitru si au decis sa nu se inchine acelui zeu sau, poate au dorit sa fie neutri?

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Din pacate pentru tine, nu este o cale de mijloc.Ori in rai ori in iad.Stim ca prin faptele noastre nu vom putea sa mostenim cerul.Numai prin credinta in Domnul Isus.

| ChR a răspuns (pentru EmaS):

Deci pedofilii se caiesc sau cum ****** le zice cand se duc si se ard in fund cu preotii si marturisesc "pacatele", si ajung in rai? Asta e mentalitatea extrem de periculoasa a oameniilor cu imaginatia dusa cu o treapta mai sus, fanaticii ***** mle.

| EmaS a răspuns (pentru ChR):

Cine a facut aceasta afirmatie? Unde scrie ca preotul are puterea de a mantui pe cineva? El insusi daca nu respecta Legile lui Dumnezeu nu va fi mantuit.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Deci tu crezi in dumnezeu doar pentru cea ce isi ofera nu pentru cea ce e este?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Eu Il iubesc pentru ca El m-a iubit intai! Daca in cer nu ar fi Domnul meu Isus nu l-as mai dori atat de mult!

| Arthur a răspuns:

În primul rând Dumnezeu este pur şi simplu Dumnezeu pentru indiferent ce religie pomenim : Iudaism, Creştinism, Islamism etc.
În Creștinism, unicitatea lui Dumnezeu include divinitatea Fiului său și divinitatea Duhului Sfânt, aspect exprimat în doctrina trinitară deci este greşită exprimarea " zeu crestin " chiar şi din punctul de vedere creştin.
Crestinismul este o religie universala, cu vechime bimilenara, construita pe temeiul credintei în Iisus Christos, ca fiu si mesager al lui Dumnezeu, trimis pe pamânt în vederea rascumpararii omenirii din captivitatea pacatului original al cuplului Adam si Eva, precum si a mântuirii omenirii.
Apoi ai o altă lipsă de logică în exprimarea : " nu vor sa slujeasca unui zeu sau vor sa fie neutri " păi dacă aceasta le este voinţa de ce să şi-o schimbe după moarte? Dacă toată viaţa am slujit la firma din Dămăroaia cum pot aştepta ca la pensie să fiu răsplătit de RATB?
Pe de altă parte întrebarea : " unde ajung acei oameni? " are un răspuns la fel de logic : unde vor ei! Dar e bine să mediteze asupra ei cât mai din timp şi nu după.
Din punct de vedere ateu iarăşi e fără sens întrebarea prin simplu fapt că nu mai au de ce să îşi pună asemenea întrebări şi nu au de ce să se streseze inutil.
PS. Concepţiile tale de viaţă le judeci prin prisma avantaje vs dezavantaje?

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

1 - M-am saturat sa tot explic degeaba de ce afirmatia "zeul meu e acelasi pentru toti" e gresita. Incearca sa-ti dai seama singur.
2 - "Crestinismul este o religie universala". ce? raised eyebrows
3 - "păi dacă aceasta le este voinţa de ce să şi-o schimbe după moarte?" nu cred ca ai inteles ce am vrut sa zic. Mai citeste inca o data.
4 - "unde vor ei! "... esti sigur?

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

1 - De ce este greşită din moment ce toate religiile monoteiste au ca punct de reper un singur Creator, Stăpân al universului macro şi micro?
2 - "Creștinismul este una din cele trei religii monoteiste contemporane, alături de iudaism și islam. Considerând împreună catolicii, protestanții și ortodocșii sub eticheta globală de "creștini", religia acestora este actualmente la nivel mondial cea mai importantă din punct de vedere numeric. Islamul, cealaltă religie monoteistă derivată din tradiția religioasă iudaică, este a doua ca pondere numerică a adepților în lume. "
3 - Încerc să-ţi explic logic : dacă ţie îţi acord libertatea de a consuma droguri de exemplu dar te avertizez legat de consecinţe iar tu alegi să consumi, nu tu singur prin proprie voinţă urmezi acel drum la capătul căruia te aşteaptă consecinţele de rigoare pe care le ignori? Apoi la sfârşit fără dram de regret ai, să zicem, tupeul să pretinzi însănătoşirea?
4 - Păi dacă îţi cumperi bilet pentru Londra unde ai vrea să ajungi în altă parte?

| ChR a răspuns (pentru Arthur):

Da raspunde direct la obiect, a de fapt nu se poate

| Arthur a răspuns (pentru ChR):

Nu înţeleg exact ce ai vrut să spui, dacă ai vrut să spui ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

1 - "au ca punct de reper un singur creator"... asa si? Daca este vorba de unul singur, nu este obligatoriu sa fie acelasi pentru toate religiile monoteiste. Principalul motiv pentru care afirmatia "zeul meu este acelasi pentru toti" este gresita este : TOATE religiile, fie ele politeiste, monoteiste sau fara zei, se contrazic extrem de mult lucru care, in cazul in care ar fi fost un singur zeu pentru toti ar fi fost imposibil. Ba mai mult, regulile sunt extrem de diferite, locurile unde ajungi dupa ce mori sunt foarte diferite si multe altele. Zeul crestin se poate contrazice singur? E un zeu care isi schimba opinia din 5 in 5 minute?

Sa luam ca exemplu cele 3 religii monoteiste cu care ai inceput tu. Crezi ca sunt la fel si ca zeii lor sunt acelasi? Toate cele 3 religii au exact aceleasi puncte de vedere in legatura cu zeul lor? Spune-mi daca musulmanii si evreii il accepta pe isus ca fiind dumnezeu si daca se inchina lui. Daca nu se inchina lui, e clar ca nu au acelasi zeu. In cel mai bun caz, ai putea spune despre iudaism si islamism ca au "aproximativ" acelasi zeu. Zeul crestin, cel cu 3in1 CA CAfeaua este un zeu "pagan" si nu este acceptat de celelalte 2 religii. Doar una poate fi corecta din cele 3. Toate 3 nu pot fi corecte din cauza contrazicerilor enorm de mari. Eu spun ca, fara dovezi concrete, toate sunt gresite.

Si mai sunt foarte multe lucruri.

2 - Si ce importanta are ca este pe primul loc? Ce importanta are ca islamismul este pe locul 2? Doar pentru ca sunt multi in turma, nu inseamna neaparat ca turma are dreptate. Si daca tot e acelasi zeu pentru toti, mai ales in religiile monoteiste de ce sunt mai multe nu doar una? Doar e acelasi nu?

3 - Daca eu iti dau libertatea sa ma slujesti sau o te torturez, ce alegi?

4 - Deci cineva, dupa ce moare ii zice zeului crestin ca vrea sa se reincarneze, acea persoana se va reincarna? Daca e pe modelul "fiecare unde vrea", atunci e clar, iadul e gol.

| sabin89 a răspuns:

Pui si tu niste intrebari intortocheate, sa nu le descurce nimeni!

| RAY a răspuns:

E simplu mi te inchini mie poti face tot ce vrei,crime,hotie,violuri, canibalism, pedofilie, orice ce vrei si vei ajunge in rai daca inainte de moarte isi platesti cotizatia

in scimb daca esti bun, ajuti pe cel de langa tine
si nu crezi in mine, vei arde vesnic in iad

| 3xfemeie a răspuns (pentru RAY):

A spus cineva asta? Cand? Si cui?

| GRs a răspuns (pentru RAY):

Acum se intelege de ce majoritatea oameniilor din puscarie sunt crestini.laughing

| Chαяtreux a răspuns:

1. Ajung oriunde numai in imparatia lui nu.
2.Sunt oricum dezavantajati. Nu trebuie sa slujesti pe nimeni precum un sclav, insa este foarte important sa fi constient de faptul ca nu esti o simpla intamplare. Este foarte important sa fii constient de existenta lui Dumnezeu, si sa ai respect si iubire pentru el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti bleg.pui totul in seama zeului dar te excluzi pe tine.TU, eu, niste oameni, cineva.ai pilda celor doi fii trimisi sa sape via. unul ascultator si cuminte[dar mincinos}si celalalt neascultator si indaratnic dar care face ceia ce i se spune fiindca il respecta pe tatal lui.in rest e doar vrajeala si bla, bla, bla exact cum spune si sabin.tu pui intrebari sa te afli in treaba.biblia ofera raspunsuri exacte tuturor problemelor dar daca nu iti convin tie ce spui? ia sa-i incurc eu pe astia.rau faci.fiindca vei culege, dar ceia ce va creste din ce ai samanat.si sa-mi fie cu iertare dar spini sameni,. spini vei culege.

| CryChristiAN a răspuns:

1.Cine nu-L va sluji pe Dumnezeu va pierde viata vesnica pentru ca orice este sub cer este al Domnului si nimeni nu-I este dator cu nimic( Vezi Isasa si nu mai stiu capitolul din pacate).
Evident, ca dupa ce moare este dus la judecata particulara si i se stabileste soarta, si cred ca stii unde merg aceia pana la Judecata de Apoi.

2.Nu. Daca nu crezi in Domnul Iisus deja ai fost judecat, pentru ca oricine crede in numele Domnului Iisus.

''Este un singur Dumnezeu si un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Cristos Iisus''( 1TImotei 2, 5)

''Daca marturisesti deci cu gura ta pe Iisus ca DOmn si din inima ta ca DUmnezeu L-a inviat dintre cei morti, vei fi mantuit''(Romani 10, 9)

''Nu va inselati: Dumnezeu nu se lasa batjocorit. Ce seamana omul, accea va si secera ''(Galateni 6, 7)

Exista '' Un DOmn, o credinta, un botez''(Efeseni 4, 5) prin care aceste 3 lucruri poti ajunge sa fi un Fiu de imparat si daca ii implinesti voia.

| 3xfemeie a răspuns:

1 Cine intreaba unde ajunge? Un ateu? laughing))) bun!
2 Vad ca stii si despre liberul arbitru. Da, sunt la fel de "avantajati "

De ce l-ar interesa pe un ateu ce se intampla dupa ce moare? sau mai bine zis un ateu crede ca se intampla ceva dupa moarte? laughing))
ciudata teorie : vreau toata viata sa fiu ateu dar dupa ce mor sa ma ajute Dumnezeu care nu cred ca exista. paradox
Sau poate m-am mintit ca sunt ateu doar ca sa par mai destept decat aia care se dau cu capul de icoane.happy

| anonim_4396 explică (pentru 3xfemeie):

Arata-mi unde am scris eu CA Cred in asa ceva? E interzis sa pun diverse intrebari pe teme religioase daca sunt ateu? Daca as fi intrebat de Odin sau restul miliardelor de zei posibili ai mai fi lasat un asemenea comentariu inutil sau doar acum ca am zis de crestinism?

E cam penibil comentariul tau, nu merita sa ma obosesc sa-l comentez mai mult.

Ai cam gresit persoana cu care sa o arzi gen "inteligent/a". Du-te culca-te ca esti obosit/a.

| 3xfemeie a răspuns (pentru anonim_4396):

happy Pai daca citeai fara sa sari un sus, intelegeai. Nu era atac la persoana.
Ai inceput intrebarea cu "cica", deci oricum credeai ca e o tampenie.
Si nu, nu e interzis sa pui intrebari, e chiar indicat cu conditia sa asimilezi ceva din raspunsuri atunci cand este cazul. Tu ai postat in ideea ca mai razi putin de "prostia" unora. Bravo! Inteligent!

| anonim_4396 explică (pentru 3xfemeie):

"Tu ai postat in ideea ca mai razi putin de "prostia" unora."... gresit. Daca doar atat poti tu intelege e fix problema ta.

| 3xfemeie a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu "atat" pot. Asta lasi sa se inteleaga cand pui intrebarea ironic. Reformuleaza

| yanira4u a răspuns:

Ce nu ai inteles din crestinism.deci dumnezeu te iubeste neconditionat, nu te obliga sa il iubesti, ti.a dat liber arbitru, dar daca nu il iubesti inapoi te trimite in iad, in chinuri groaznice.pare si logic

| danro a răspuns:

Inima este campul de batalie intre Dumnezeu si diavol-Dostoievsky...nu poti sa zici ca esti neutru ca atunci il slujesti pe diavol fara sa iti dai seama