| SaveTheNature a întrebat:

1.Rleigia,conteaza pentru Dumnezeu?
2.Pe ce criterii pot alege religia corecta?
3. Ce parere aveti despre afirmatia,"doar o religie este corecta,
cei care sunt in celelalte religii vor ajunge in iad."
4.Eu cred in Dumnezeu, dar exista vreun pasaj in Biblie care sa ne spuna cum sa ne alegem religia?
5. Oare de ce imi raspund asa de multi atei acestor intrebari, si la intrebarile anterioare? Oare au dubii in "a fi atei"?
De ce si-ar consuma timpul pentru a-mi raspunde mie la niste intrebari:"stupide, inutile, etc

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Domnul Isus nu are doctrina nici unei religii sau denominatiuni nu instiga impotriva vreunei grupari religioase nu cere adeziuni.Singura sursa infailibila de adevar a fost este si ramane Cuvantul lui Dumnezeu.Doctrina adevarata este invatatura si exemplul Domnului Isus Hristos.Daca vii inaintea Lui cu o inima plina de cainta,sincera si curata si daca crezi din toata inima,Isus te spala in sangele Lui,si iti iarta toate pacatele.

| FucktheSystem a răspuns:

Părerea mea despre religie e concentrată aici:
http://www.youtube.com/watch?v=ZBa6YMs-AbY
5. Ateii dacă discută despre religie nu înseamnă că nu sunt atei, religia este un subiect de discuție, iar discuții între atei și credincioși o să apară mereu, deși se pare că pe unii îi despășește mintal. Hiai să-ți dau un exemplu, dacă tu vorbești despre Satana nu devi satanist așa cum nici ateii dacă vorbesc despre Dumnezeu nu devin credincioși.
Și uite că mie îmi place să răspund întrebărilor stupide, mă mai amuz și eu, acum ce ai cu mine?

| Esperança a răspuns:

1.Nu conteaza religia daca acea religie respecta regurile si principiile Lui Dumnezeu! -citeste Biblia si vezi cum trebuie sa fie un credincios.
2. Ti-am mai zis.mergi in mai multe biserici, mai multe culte si unde simti Prezenta Lui Dumnezeu acolo sa ramai.
3.Asa sunt invatati de altii si traiesc cu impresia asta GRESITA!
4.In Biblie singurul verset despre religie este in iacov 1:27 "27 Religiunea curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume."
5.Nu ma bag!

| barbattttt a răspuns:

1. Eu cred ca pentru Dumnezeu nu conteaza religia, ci conteaza inima.
2.Religia care are la baza Biblia, cred ca este cea corecta.
3.Cred ca aceeasta afirmatie este falsa.
4. Citeste Biblia si o sa itio dai seama.
5.la intrebarea acesta sa raspunda ateii:::...

| Anonymus314 a răspuns:

1. foarte mult
2. Adevarata credinta(ortodoxia)
3. e corecta
4. nu sunt, stii de ce? pentru ca nu era atunci despartirea asta, era o singura religie numita crestinism.
5. pentru ca spre deosebire de ei, noi avem si alte treburi de facut(crestin fiind)
N-au treaba.
btw: luk194 esti un prost.

| Damasc a răspuns (pentru Anonymus314):

De ce sunt prost ortodoxule laughing? Pentru ca mi-am dat cu parerea sau pentru ca am alta opinie diferita de a ta? Ultima data cand am verificat, nu mai era comunism, deci revino la realitate mai Ceaşcă.

| sandra2012 a răspuns (pentru Anonymus314):

Pai si penticostalii, baptistii si altii din alte religii spun ca religia lor e corecta si ca ei se numesc tot crestini.

| Anonymus314 a răspuns (pentru sandra2012):

Alegi ce religie vrei, ortodoxia ramane cea adevarata.

| sandra2012 a răspuns (pentru Anonymus314):

Pai sunt ortodoxa si nu ma intelege gresit, sunt de acord cu tine. Dar fiecare crede ce vrea, sa nu ii judecam pe altii.

| Anonymus314 a răspuns (pentru sandra2012):

Ai dreptate happy

| Damasc a răspuns:

1 Care Dumnezeu?
2 Nu tu iti alegi religia.
3 Nu am mai auzit aceasta afirmatie niciodata.
4 De ce nu o citesti, crestinule?
5 Daca existau suspiciuni, nu statea nimeni sa caute adevarul pe TPU te asigur.
Cat despre presupusl 6, nu stiu ce sa zic, cred ca din lipsa de ocupatie + ca e amuzant subiectul.Doamne ajuta =]

Răspuns utilizator avertizat
| akta a răspuns:

Copacul se recunoaste dupa roade.Ateul roade pu ta.rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce freci capra in gura cu o intrebare ce s-a mai pus de zeci de ori in ultimele zile? ca sa pari teligent? pai pari prost chiar daca ti-ai schimbat nikname-ul, dovada ca omul prost se cunoaste si cand doarme.deci prostul e vechi, intrebarea si mai veche.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Cand ma faci prost, cand ma lauzi, dar fara sa stii ca vorbesti cu aceeasi persoana.Eu cred in Dumnezeu.Si vreau sa aflu mai multe despre El.SI intrebarile pe care le pun aici,sunt pentru a afla pareri, nu pentru a fi jignit, de catre atei.Ce inima are cineva care jigneste ca tine?