| anonim_4396 a întrebat:

Am sovait cu privire la existenta lui Dumnezeu.
Am inceput sa caut raspunsuri si dovezi cu privire la existenta lui Dumnezeu.
Chiar si acum mai am aceasta problema, desi nu cred ca ma pot numi ateu.
Va rog sa ma ajutati si sa ma aduceti pe calea cea dreapta.
P.S.Nu vreau raspunsuri de la atei ci de la crestini, de preferabil preoti.

30 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Nu sunt preot, dar sunt crestin.Iti spun clar si raspicat,obesrv ca esti cam dezorientat in ceea ce priveste existenta lui Dumnezeu.Te poti aventura in diverse teorii ce spun ca Iisus a fost o simpla inventie, sau sa continui sa crezi ca omul a evoluat din maimuta, sau ca Pamantul a fost creat printr-o simpla explozie "Big-bang".Dar, te sfatuiesc, sa cauti niste explicatii care sa aiba o anumita logica.Biblia,este singurul document ce atesta existenta lui Dumnezeu, de asta ateii vor mai multe explicatii, ei pur si simplu nu accepta un simplu raspuns"Asa scrie in Biblie, asa zice Dumnezeu".A fi un bun crestin, inseamna a acumula cat mai multe cunostinte cu privire la existenta lui Dumnezeu si a fiului sau.Si preotii grsesc in multe contexte, si Biserica.Singura care nu greseste este Biblia.Stii,mereu vor exista intrebari "De ce? Dumnezeu de ce nu vine? si asa mai departe", iti trebuie si putina credinta.

Răspuns utilizator avertizat
| fuzzer a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Credinta oarba? Adica tu te rezumi doar la a merge la Biserica si a-l asculta pe domnul popa? Justifica-ti afirmatia cu argumente daca tot imi critici opinia.

Răspuns utilizator avertizat
| fuzzer a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Zi-mi alt document, care atesta existenta lui Dumnezeu?
Eu nu o consider ca fiind credinta "oarba".Ci este o credinta care vine doar de la Dumnezeu nu din alte surse, si preluata.

Răspuns utilizator avertizat
| fuzzer a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

E absurd, sa compari o carte scrisa de un om, cu Biblia.Biblia,nu o spun eu,au spus-o altii, si stii, eu am primit o educatie religioasa, pe mine m-au invatat parintii ca am un "CREATOR, un TATA CERESC", care mi-a dat viata, ca tot ce se petrece in jur nu e intamplator.Eu am un stapan.Asa am fost educat, si astfel mi s-a dezvoltat si o mentalitate "normala".Ori m-ai crede mai "inteligent" daca as veni cu teorii ca Iisus a fost extraterestru, si a facut crime, cum vad la mai toti, la categoria "RELIGIE"?!

Răspuns utilizator avertizat
| fuzzer a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Intr-adevar "credinta" e la mijloc.Nu ma aflu in postura unui geniu de a trage concluzii, dar cred ca acesta a si fost scopul lui Dumnezeu cu privire la Pamant.Sa vada cu ochii lui ce "Fii" fideli are. Exact cum "Toma" nu a crezut cand Iisus a inviat din morti.Pana ce nu l-a vazut. Exact asa se intampla cu multi oameni din prezent. Dumnezeu asta asteapta,sa vada de partea cui suntem, si unde e acea "credinta", chiar daca este "oarba" cum o numesti tu. Oamenii nu au crezut in Iisus nici dupa ce a facut atatea minuni, si exista dovezi pentru a demonstra asta, chiar nu sunt minciuni.Acum stiu, ca mereu vor aparea intrebari la care nu poti da anumite raspunsuri pe masura, de pilda "L-ai vazut pe Dumnezeu? Unde este El? Cand vine pe Pamant? Cand o sa-L vad atunci o sa cred in El", dar fara putina credinta, nu se poate astfel. Acest "Dumnezeu" iti promite o viata noua, si are niste porunci care chiar trebuie respectate, si mie personal mi se pare logic.Nu cum aud la altii ca "imi traiesc viata, merg la discoteca" si totul se rezuma la "sex, femei si dusmani".Nu! Se pare ca "ACOLO" undeva este cineva mai puternic, mult mai intelept decat oricare alt om.Sunt multe pe care noi oamenii, chiar daca vrem sa le intelegem nu putem, pentru ca mintea noastra si gandirea ne sunt finite. Avem niste limite.

Iti multumesc, daca ai avut rabdare sa citesti tot.

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Dumnezeu s-a revelat omenirii în două feluri:
1. Prin intermediul Scripturilor
2. Prin creaţia sa
Fă-ţi timp să studiezi şi să meditezi asupra acestor lucruri iar aprecierea şi credinţa ta faţă de Dumnezeu vor creşte.
(Sincer să fiu, nu cred că discuţiile de la această categorie te va ajuta să-ţi risipeşti îndoielele)

| Zenit313 a răspuns:

Daca existau dovezi care sa afirme existenta lui Dumnezeu, stiinta era prima care sustinea acest lucru si invatam la scoala despre el, nu mai erau atei pe pamant!

Credinta nu are nevoie de dovezi!

| brokxy a răspuns:

I-a incearca sa te rogi o rugaciune pentru : impacare, cearta ce vrei tu ca va merge! Sau mai bine luna asta in 23 sunt Sanzienele o sarbatoare mare (Rusali)Iesi afara dupa 12 noaptea in noaptea de 23 spre 24 si poate te convingi.Dar stai afara un pic si plimbate nu doar sa scoti capul odata!

Răspuns utilizator avertizat
| contαbαndonαt a răspuns:

De preferat, du-te mai bine la o biserica, oricare ca acolo se gasesc preoti.Si zic asta pentru. ca majoritatea tancilor de aici n-au mai mult de 13-14 anisori, ce sfaturi sa primesti de la niste copii care nici sa vorbeasca frumos nu stiu daramite sa "te mai aduca si pe calea cea dreapta".

| RisenLight a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Chiar asa de plictisit esti? Dai drumu te rog!

| contαbαndonαt a răspuns (pentru RisenLight):

Ma bucur daca te-ai simtit.

| RisenLight a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Dar tu? *** transformam TPU in site de conversatii.Dai drumu in sensul ca nu oferi nici un sfat ba chiar il descurajezi pe cel care intreba prin ati bate joc folosind "dreapta credinta" in modul asta in semn de nepasare. De ce va obositi daca nu aveti un raspuns cat de cat bun.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Cauta cat vrei ca nu gasesti nici o dovada.Iar daca tu preferi sa crezi intr-un zeu criminal e problema ta.Intra pe aceasta pagina daca nu ma crezi ca e criminal.

https://sites.google.com/......-in-biblie

| RisenLight a răspuns:

Sti desi sunt crestin ( botezat asa insa Dumnezeu hotaraste vrednicia mea) am avut si eu perioade in care deznadajduiam din cauza lucrurilor marunte si suparatoare din viata. Am rtealizat ca pot sa trec peste ele caci am fost incarcat de poverile pe care Dumnezeu stia ca le pot duce. Existenta lui Dumnezeu mi-a fost dovedita in foarte multe randuri de la dovezi scripturistice aplicate in viata reala (ex: pildele intelese cum trebuie desi par de copii dau un rod sufletesc mare, citind cateodata scriptura cu calm si in liniste am o stare mai aparte... poate nu sunt singurul).Pe Dumnezeu l-am aflat la biserica unde iarasi participand activ la slujba ma simteam mai aparte, e ceva special randuit de Dumnezeu tuturor. Vreau sa iti spun in final ca pe Dumnezeu din perspectiva mea Il simt si il cunosc in fiecare zi bucurandu-ma de frumusetea vietii pe care mi-a dat-o cu bune cu rele mai trimite mici bucurii catre mine.Eu trebuie doar sa fiu receptiv. Iti spun sincer si foarte serios,prieteneste,ia aminte la sfatul asta, e un mod frumos sa iti umpli "golul din inima" :Bucura-te de viata ta multumind lui Dumnezeu pentru toate, orice mica sau mare bucurie, iar cand apar probleme lasa totul in voia Lui spunand doar big grinoamne las totul in voia Ta caci tu stii totul. Incarcati sufletul de bucurie prin mila si generozitate, caci iti spun sincer ca orice am dat din mila mi s-a intors de multe ori chiar cu mai mult decat am dat. Poate pare banal si puieril sfatul pe care ti l-am dat insa asta mi-a venit sa scriu din suflet pe moment.Nu sunt preot sunt doar crestin ortodox, insa daca Dumnezeu va vrea candva voi ajunge si acolo. Daca mai vrei sa vorbesti pe tema asta te rog trimite-mi un raspuns sau daca ai orice intrebare poti sa ma intrebi linistit.O sa iti raspund bucuros, indiferent ce fel de intrebare ar fi caci admir un lucru la tine, acela ca ai constientizat starea lipsei cunostintei de Dumnezeu si vrei sa ajungi din nou aproape de El. Acesta nu e lucru putin deloc, este un lucru la care foarte putini ajung, intoarcerea din starea actuala de "lipsa" in starea de cunoastere si fericire.Am ramas impresionat de hotararea ta.Tot respectul. happy