| chelstone a întrebat:

Observ crestini care doresc de la atei dovezi ale inexistentei lui dumnezeu, dorinte total aberante pentru ca intotdeauna trebuie sa demonstrezi existenta a ceea ce sustii ca exista si nu sa pui pe altii sa demonstreze ca ceea ce crezi tu ca exista nu are un fundament real. Pe acelasi sistem al crestinilor as dori sa dovedeasca si ei inexistenta lui allah si a celorlalti zei ai lumii. Dragi crestini cum demonstrati ca allah nu exista!? Ce dovezi aduceti pentru a demonstra ca fiind o carte (coranul) care nu denota realitatea si adevarul?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Am spus si am sa mai spun, 99% din credinciosi sunt fatarnici, ei cred in Dumnezeu conditionat, adica fac troc cu Dumnezeu, credinta in schimbul "ajuta-ma Doamne" si asigurarea vieti vesnice in rai si frica ca va ajunge sa arda in iad.Sunt foarte rari aceeia care cred in Dumnezeu neconditionat, doar pentru spiritualitatea sufletului.

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Klepto,Chelstone
Fugi tu, fugi, dar va veni o zi in viata ta cand vei deveni crestin.Stiu asta cu siguranta.

| chelstone explică (pentru EmaS):

Iar vii cu fraze stupide din ciclul dumnezeu exista pentru ca altfel cum se putea crea un sistem... stii tu continuarea.

| EmaS a răspuns:

Deschide ochii larg si tot ce vezi are un Creator. Cerurile spun slava LuiDumnezeu si intinderea lor vesteste lucrarea mainilor Lui.Privind soarele, stelele intelegand splendoarea acestui univers.El functioneaza intr-un echilibru perfect. Daca pamantul ar fi fost cu cativa kilometri mai aproape de soare sau mai departe de el, nu ar fi existat viata pe pamant.Deci,exista o fiinta supranaturala, atotstiutoare, deosebit de inteligenta care a creat totul atat de perfect.Omul este o fiinta minunata,complexa,o taina pentru noi, dar nu si pentru El. Dumnezeu a pus in om gandul dupa vesnicie.,, Nebunul zice in inima lui:nu este Dumnezeu. Oamenii îşi justifică lipsa credinţei în Dumnezeu pentru că nu ar fi "ştiinţific" sau pentru că "nu ar exista dovezi". Adevăratul motiv este că odată ce oamenii ar recunoaşte că Dumnezeu există, ei ar trebui să recunoască şi că există şi o relaţie de responsabilitate faţă de Dumnezeu, şi în felul acesta că au nevoie de iertare din partea lui Dumnezeu (Romani 3:23; 6:23). Dacă Dumnezeu există, atunci suntem responsabili pentru faptele noastre înaintea lui Dumnezeu. Dacă Dumnezeu nu există, atunci noi am putea să facem orice dorim fără să fie cazul să ne îngrijorăm în privinţa judecăţii lui Dumnezeu. Eu cred că acesta este motivul pentru care evoluţionismul este atât de puternic promovat de către atât de multe persoane din vremurile noastre – pentru a le da oamenilor o alternativă la credinţa într-un Dumnezeu Creator. Dumnezeu există şi toţi ştim la urma urmei că El există. Simplul fapt că unele persoane promovează atât de agresiv necredinţa în existenţa lui Dumnezeu este de fapt un argument al existenţei Sale.,,Eu am certitudinea ca exista deoarece vorbesc cu El in fiecare zi prin rugaciune, Ii simt dragostea Lui care se revarsa din plin in inima mea.El imi raspunde la rugaciuni, El mi-a luat povara pacatelor si mi-a dat mantuirea in dar.El mi-a schimbat viata.Cunoasterea lui Dumnezeu nu reprezinta un salt in intuneric, cum spun unii, ci un pas sigur in lumina.Isus este lumina lumii!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Iti promit pe toti psalmi din biblie ca mare placere vei avea in micul meu rai, jacuzzi, poti sa-ti iei si rugaciunile ca nu ma supar.

Răspuns utilizator avertizat
| Raquella a răspuns:

Sigur ca exista un creator. Cine crezi ca a creat toate lucrurile, si mai ales, omul?

| Klepto a răspuns:

Eu ii numesc trolli deja, le place circul si sa se certe(doar ca nu frumos), peste tot intrebari despre dumnezeu si religie, trebuie sa-mi antrenez fundul meu imens sa atenueze si intrebarile despre religie, de preferat sa-l dresez sa-mi sara si sa-mi blocheze vederea la aparitia unei astfel de intrebari.

| Klepto a răspuns:

@Ema dilema convertire ca schema
Prefer ca sa am ca doctor care-mi face controlul la prostata pe capitanul Hook.
Asa cum Pascal are pariul lui, asa il am si eu pe al meu, suna asa.
"Daca nu crezi in dumnezeu si-ti traiesti viata cum vrei, mori cu zambetul pe buze ca le-ai incercat pe toate, daca crezi in dumnezeu si traiesti o viata "decenta" iti irosesti viata dupa niste reguli demne de timpul brontozaurilor si cand o sa afli ca nu exista rai si plaje topless acolo sus, o sa-ti dai cu femurul in craniu ca nu ti-ai trait viata."
@chelstone Incontinuu te lovesti de aceleasi polemici, iti recomand sa charlestone in pas de dans departe de lucrurile sfinte, ca morile sfinte inconinuu au "vant de la dumnezeu".

| EmaS a răspuns (pentru Klepto):

Draga sa stii ca si crestinii stiu sa traiasca frumos,stiu sa se bucure de natura,de familia minunata, de pace de libertate, stiu sa calatoreasca sa cunoasca lumea.In plus nu au grija ca oare pe unde mai umbla sotul sau sotia,cu cine bea oare sotul meu banii de mancare, nu contacteaza cine stie ce boli cu transmitere sexuala, daca vine beat si ma bate...etc.Asta numesti tu trait frumos?

| Klepto a răspuns (pentru EmaS):

Ema, perceptiile tale despre mine si despre ce stil de viata vorbesc eu sunt de la cer la pamant.Imi place cand o dai din extreme in extreme, atei = rai si depravati, crestini = buni si decenti. Daca nu cred in doamne doamne asta nu inseamna ca o sa-mi incalc principiile si valorile morale.
Sunt fan de relatie monogama si daca nu cred in ceea ce crezi tu, asta nu insemna ca eu is opusul tau si caut distractii.Ce spui tu acolo vezi mai mult la "credinciosi" care merg la biserica duminica dimineata si-si bat sotia si beau damingene dupa-amiaza, dupa care merg la spovedanie si totul este iertat.Cand mai esti curioasa si vrei sa te bati cu mine in vorbe, te rog da-mi un mesaj, nu-mi place sa o ard off-topic pe intrebarile oamenilor.

| EmaS a răspuns (pentru Klepto):

Cine spune ca tu faci asa ceva? Eu doar ti-am raspuns, pentru ca tu spuneai ca noi o sa regretam ca nu ne-am trait viata. Poate ca o traim la cele mai inalte standarde.Ti-am dat exemple cum isi traiesc altii viata, multi care au impresia gresita ca se distreaza.Ei nu realizeaza ca de fapt isi distrug sanatatea si se degradeaza fizic si psihic.Ei spun la asta distractie.Sa vezi ce raspunsuri imi da francisca despre dezmat si degradare.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Nebuni ce sa le ceri? laughing

| SandraMikyZu a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu dar nu mi-a tercut prin cap cerd. sa va interb de dovezi ca nu exista si in plus nu toti suntem la fel eu il iubesc mult pe Dumnezeu dar sa stiti ca si eu am avut momente in care am fost oarecum suparata pe Dumnezeu pentru ca intradevad daca privesti dintr-un anumit punct ti se pare ca nu este corect si acum mai am nedumeriri dar am incredere si asa atat timp cat nu sunteti satanisti e bine adica na ...in fine si sa stiti va spun asa ca si chestie sa va dau o idee incercati sa vorbiti cu Dumnezeu si atunci chiar daca ceilalti o sa zica ca vorbesti singur dar de preferat sa faci asta in camera ta, si o sa simti ca te asculta mie asa mi s-a intamplat si pur si simplu nu simteam ca vorbesc singura si puteti face si un experimentvorbiti o data cu Dumnezeu si vedeti daca aveti imprezia ca vorbiti singuri si vorbiti odata singuri poate va veti da seama de diferenta desi acum cum am spus nu toti suntem la fel si nu gandim toti la fel toti avem un alt tip de a gandii si nu stiu totusi ce va costa sa cerdeti? incercati macar asa sa va convingeti voi credeti-ma ca si mie mi se pare ceva ciudat si la mine e urat am tendinta de a crede ca jumatate din creierul meu are o parte rea care gandeste chesti urate si multe fara sens si de multe ori am zis ca s-ar putea sa fiu vampir dar eram cu capul in nori si nu dupa mult timp dupa ce aveam indoieli o prietene mi-a spus ca a visat ca sunt vampir desi este foarte ciudat eu ma enervez urat si dupa care ma pot calma usor si sper sa ma ajute cineva sa inteleg ce-i cu mine nu stiu dc dar am impresia ca sunt pe jumatate demon si pe jumatate inger sau ceva de genul si a motive si anume ma enervez uart si ma calmez usor de obiceei am tragere spre ambele tndinte in fine aia rea nu ma prea intereseaza insa nu pre imi pot da seama ce am am impresia ca trebuie sa fc ceva sa-i ajut pe toti imi place parca sa fiu rautacioasa dar nu suport sa vad oamenii sau animalele suferind nu le pot lovii nu mai inteleg nimic sunt forte derutata si totusi continui sa cred in Dumnezeu doar ca sunt confuza daca aveti vreo idee ce ar putea fi cu mine ziceti-mi ca nu mai stiu nici eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii linistit. cuminte chelstone.seeeezi,seezi.asa.uite eu nu vreau sa-mi demonstrezi inexistenta nimanui.nici macar existenta ta.nu vreau nimic de la tine.o sa urmaresc postarea sa vad, cine vrea de la tine si ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu a răspuns la întrebarea despre Allah, poate Ema nu găseşte nimic in biblie despre asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este extraterestru!