| Mădă0611 a întrebat:

Ati readuce la viata pe cineva drag, daca ati putea? (cei inviati nu si-ar aminti ce au trait "dincolo") De ce da, de ce nu?
Nu schimbati categoria ^.^

23 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Inca nu.

| costis a răspuns:

Doar daca ar dori si ei sa fie aici.

| Mădă0611 explică (pentru costis):

Acum vii de acasa (expresie). Asta si voiam sa dovedesc, ca oamenii sunt egoisti, din care doar unii sunt rationali. Pentru cineva care nu crede in viata de apoi, nu e un lucru sa vrea sa readuca pe cineva aici, dar pentru cineva care crede, da, iubirea pentru propria persoana e superioara iubirii pentru altcineva si pentru dumnezeu. (invierea cuiva drag e iubire pentru propria persoana pentru ca acel cineva iti ofera fericire si alte senzatii de bine)

| costis a răspuns (pentru Mădă0611):

Ma bucur ca vin deacasa. Face cat o funda rosie de 10000 puncte. Si intrebarea ta vine deacasa.

| RAY a răspuns:

Desigur ca da, eu nu cred ca cineva traieste undeva cand moare, daca am trezi un mort posibil ca nu ar sti nimic ce s-a intamplat, asta in cateva secole va vi posibil, conştiinta poate fi salvata pe un hard si apoi transferata pe un pc si putem avea orice corp am dori am dori vesnic
97% din univers inca nu stim ce este, in viitor vom invinge moartea, trebuie sa credem in stiinta ea este salvarea noastra

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Trebuie sa vrem, si ma refer la fiecare persoana in parte, unii dintre noi nu vrem sa traim prea mult. Oricum, ca tot ai adus vorba despre asta, sunt curioasa daca o sa fie posibil. Traim cu 50-70 de ani mai mult decat ar trebui si exista atatea boli psihice, ma gandesc ca e pentru ca e prea multa informatie si creierul nu stie cum s-o foloseasca, daca am trai mai mult, chiar daca am gasi remediul pentru bolile actuale, o sa apara altele, iar cu constiinta pe hd n-o sa mai fim capabili de avut sentimente, pe care le creaza creierul, probabil s-ar activa vreun antivirus atunci cand exista vreun pericol in jur, care ar fi o setare de fapt, atat.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca am avea corpuri noi am avea si sentimente,sentimentele le da creierul prin constiinta noastra, eu cred ca orice emotie implica constiinta, si animalele au constiinta si sentimente, emoti, creierul nu pastreaza multa informatie decat de baza, uitam pana la 90% ce facem intr-o zi pentru ca nu este necesara supravetuiri noastre de aia facem multa scoala si uitam aproape totul pentru ca nu este necesara noastra noi nu o consideram ca fiind

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

De ce ai avea nevoie de sentimente? ele sunt slabiciuni umane

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Le uiti, dar ele sunt in creier, pana vreo boala sau leziune o sa le stearga distrugand celule, de aici sunt frustrarile, obsesiile, fricile, complexele, si mai stiu eu ce, siiii exact, nu ne sunt necesare toate informatiile pe care le primim, si nu numai la scoala, de asta incepem sa uitam si ce ne e necesar.
Fara creier si ai lui hormoni, n-ai simti frica, dorinta, fericire, tristete, nici macar nu ai putea percepe lumea, pentru ca el creaza realitatea de fapt in functie de nevoile lui, nu doar o inregistreaza, nu ai sti ce e frumos sau urat, bun sau rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Stii la faza asta cu constiinta ma gandeam si eu, dar nu, poate fi salvate informatiile, dar constienta e un lucru complex sa nu mai zic subiectiv, si nu avem idee cum s-a format. Dar informatiile din creierul unui om este posibil sa fie salvate chiar in cateva deceni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

O idee de baza e ca informatia se mentine mai mult timp daca sunt implicate emotii puternice.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Deci nu exista nici o sansa sa traim mai mult?

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Nu sunt dumnezeu, si nu la Yhwh ma refer, sau alt zeu, doar ca nu prea vad cum am trai fara creier.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Categorc nici eu, dar trebuie sa existe o solutie sa putem trai mai mult

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu as vrea sa fiu mai presus de natura, ar da toata ordinea fireasca a lucrurilor peste cap

| Doub a răspuns:

Probabil ca da.Nu stiu...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu, orice inceput are si un sfarsit; mai devreme sau mai tarziu te putea dezamagi si ti-ai fi dorit sa nu fi existat

| Alcyon a răspuns:

Topicul asta mi-a adus aminte de Cimitirul Animalelor, de Stephen King. Exact despre asta era si cartea.

| Mădă0611 explică (pentru Alcyon):

Asta nu e un raspuns, si nici la cealalta intrebare n-ai raspuns, la cea cu biserica.

| Jardelin a răspuns:

Da, pentru ca mi-e dor nespus!

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Daca as invia pe persoana de care ti dor prin metode stiintifice ai crede daca ar spune ca dincolo nu e nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt persoane care as vrea si sunt persoane care le prefer moarte cum sunt. deci 50/50.

| CommonSense a răspuns:

Nu, pentru simplul motiv ca si moartea are rostul ei.