| irinuk28 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare: de ce majoritatea preotilor cer bani pentru rugaciunea in biserica,se cuvine asa ceva? Mie mi se pare ca e un pacat,sa ceri bani pentru ca rugaciunea sa fie,,primita,, de Dumnezeu. Voi ce credeti,am dreptate? Astept parerea voastra.
P.S OFER FUNDITA, in schimbul unui raspuns cinstitwinking

22 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Mie mi s-a intamplat, recent ca un preot sa refuze bani, in doua imprejurari diferite; desi o data a fost pentru o carte de rugaciuni.

| danay72 a răspuns:

Asa e, de fapt si Biblia spune ca ragaciunea e un lucru personal, iar Dumnezeu ne invita sa ne apropiem de El, si nu ne cere bani in schimb.Acest lucru e inventat de oameni. Iacov4:8,Matei10:8

| milan9 a răspuns:

Mie nu mi s-a intamplat in viata mea sa-mi ceara vreodata bani un preot, desi am fost în zeci şi zeci de biserici.

Cu totul altceva este daca tu te oferi sa donezi un ban la Liturghie, la pomelnic, etc...

| milan9 a răspuns:

Fa o probă şi oferă la Liturghie un pomelnic fără nici un ban. Vei observa că părintele nici nu se va uita urât şi nici nu-ţi va refuza citirea pomelnicului...
Şi fii sigură că rugăciunea lui in continuare va fi la fel de sinceră şi primită de Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Preotia a fost lasata de Fiul lui Dumnezeu (nu asa cum sustin gruparile ce au pierdut aceasta preotie...), DAR, omul care ia pe umerii sai aceste uriase responsabilitati mai trebuie sa si fie vrednic de ele, altfel isi compromite propria mantuire!

(- Noul Testament despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."

5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

| milan9 a răspuns:

Gresesti aici. Nu iti cere nimeni bani pentru rugaciunea din Biserica...
Mie nu mi s-a intamplat in viata mea sa-mi ceara vreodata bani un preot, desi am fost în zeci şi zeci de biserici.

Cu totul altceva este daca tu te oferi sa donezi un ban la Liturghie, la pomelnic, etc...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu cred ca-ti baga mana in buzunar, dar daca te duci la doctor trebuie sa te duci cu un cadou,

| irinuk28 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Ai mare dreptatelaughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru irinuk28):

Si n-am raspuns cinstit?

| irinuk28 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Ba da, foarte cinstit.Mersiwinking

| sublime89 a răspuns:

Cer bani pentru ca au de pe cine, si pentru ca pot.

| irinuk28 explică (pentru sublime89):

Intr-adevar.Varstnicii mai ales...sad

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu e pacat, e doar escrocherie curata. Daca n-ar mai fi atat de multi idioti care platesc, preotii n-ar avea ce sa faca.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Escrocheria e tot un pacat din punct de vedere religios, e fix un furt.

| ancaval a răspuns:

Cunosc un preot care nu a vrut să înmormânteze un bărbat, pentru că văduva nu avea bani. Săraca femeie s-a împrumutat să îi dea la popa.

Și eu mi-am cam schimbat părerea despre preoți, din păcate.

Nu vreau să fiu răutăcioasă, da nu știu cât îs ei de credincioși, din moment ce așteaptă bani.

Normal ar fi să nu aștepte nimic, dacă omu vrea să dea bani, atunci să fie primiți.

În fine, se vede de la o poștă că banii îs pe primul loc. Aiurea.

| Jardelin a răspuns:

La mine in sat avem un popa nou de vreo trei ani, tinar, si am aflat acum recent ca nu ia bani de la vaduve pentru serviciile religioase. Mi-a placut sa aud asta si am mai auzit niste fapte bune despre el.

Un gest banal dar frumos, a facut nu de mult anul acesta cind s-a dus cu masina personala sa aduca acasa un mosneag care statuse in spital, si la externare nu avea cine sa-l aduca acasa.

| irinuk28 explică (pentru Jardelin):

Foarte frumos acest gest, apreciez...mersi pentru raspuns:*

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Iată ce i-a învăţat Isus pe discipilii săi: "Vindecaţi bolnavi, sculaţi morţi, curăţaţi-i pe leproşi, scoateţi demoni. Fără plată aţi primit, fără plată să daţi." (Matei 10:8)

Cele bune!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur, ai dreptate. Isus cand a trimis apostolii in lume cu vestea buna, le-a zis :_,, In cinste a-ti primit darul, in cinste sa-l dati ", dar ei ce daruri dau,? Nici macar al accepta pe Dumnezeu nu pot, lupta impotriva lui. Preotia ca si clasa pamanteasca a fost instituita de Dumnezeu, dar in timp s-au instrainat de El, de cerintele sale, au ravnit, la ceea ce nu le-a fost dat lor, au facut ceea ce nu era potrivit cu legea divina, Satan s-a folosit de ei. Au fost interzisi si blestemati de Dumnezeu (Maleahi 2:2-8). Asadar preotia de azi este in ilegalitatea lui Dumnezeu, cauta doar la fata oamenilor pe care ii amagesc, si-i induc in eroare, la fel ca si tatal lor Satan Diavolul (Ioan 8:42-44). Ei, dupa cum am mai zis,, lupta impotriva lui Dumnezeu ", rugaciunile nu le sunt ascultate, uite in ce stare este si sunt natiunile care se duc dupa ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii nu-i dai lui Dumnezeu, fiindca nu are nevoie de ei.banii ii dai preotului pentru slujba lui. daca e altaceva decat ceia ce e platit sa faca.fiindca este scris; ce veti lega pe pamant, legat va fi si in ceruri, si ce veti dezlega pe pamant, dezlegat va fi si in ceruri daca veti cere aceasta in numele lui Iisus hristos.am vazut raspunsuri la astfel de rugaciuni si nu am nici o indoiala ca rugaciunea spusa din toata inima si cu toata credinta, va fi ascultata.

| irinuk28 explică:

Multumesc mult pentru parerile voastre.Da, intr-adevar exista si preoti seriosi, insa ceea ce m-a facut sa pun aceasta intrebare a fost din propria mea experienta.E foarte necinstit sa stii ca in casa lui Dumnezeu, slujesc niste sarlatani.

| LoriLoL a răspuns:

Singurul mijlocitor intre oameni si dumnezeu este isus.este cel mai bun raspuns carfe il poti primi. 1Timotei 2:5.fiecare om e liber sa se roage. dumnezeu ne asculta cand spunem rugaciuni sincere, din inima si cu cuvintele noastre, nu rugaciuni facute pe de rost la nesfarsit.