| anonimus2024 a întrebat:

Bună! Nu știu daca se mai folosește aceast site dar incerc :") Vreau sa va ved parerea celor creștini despre LGBTQ+ sa știu dac doar mama este homafobica cand este vorba de asta sau este a tuturor creștinilor.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Romani 1.21-31
„Măcar ca L-au cunoascut ca Dumnezeu, nu L-au glorificat ca Dumnezeu si inima lor fără procepere s-a intunecat..de aceea Dumnezeu i-alasat pradă imoralitătii, să urmeze poftele inimilor lor, așa că isi dezonoreaza singuri trupurile, căci au schimbat in minciună adevărul lui Dumnezeu și au slujit și s-au inchinat creației in locul Creatorului.Din acest motiv Dumnezeu i-a lăsat in voia unor patimi scarboase pentru că femeile au schimbat intrebuințarea firească a lor in una care este impotriva naturii: tot astfel bărbatii au părăsit intrebuințarea fireasă a femeii, s-au aprins in poftele lor unii pentru altii, au comis bărbat cu bărbat lucruri scarbase si au primit in ei inșiși plata pentru cuvenită pentru păcatul lor( bolile cu treanmitere sexuală)..nu numai că le fac(aceste lucruri ) dar si gasesc de buni pecei cele fac"
Homofobică in sensul să nu consideră că homosexualitatea e o idee bună? Ca nu cred că că cineva are fobie, frică de homosexuali.In acest sens și cine nu e de acord cu ideile crestinilor inseamnă ca e crestinofobic.
De la caderea lui Adam incoace toti avem inclinatie in diverse grade spre toate incălcările posibile ale constiinței( psihologul Jordan Peterson spune că cine nu se vede să fi fost capabil să fie inclusiv gardian la Auswitz nu e realist cu privire la sine insuși)inclusiv lăcomia pentru trupurile altora indiferent de sex dar numai cei care respectă planul Creatorului si fac se numai sexul in cadrul căsătoriei hetero au parte de aprobarea conștiinței și binecuvantarea Creatorului peste plăcerea lor.
Greseli banale si frecvente de educatie ii fac pe unii mai inclinație spre acest tip de relații, cum ef aptul ca mama a dorit să aibă un copil de lat sex decat cel dat de organele genitale cu care s-a născut și atunci copilul se simte incă din uter respins in sexualitatea lui, simte că de sex gresit și mai tarziu poate apare din inconstient dorința de a se conforma sexului dorit de mamă sau o relație proastă, inexistentă cu părintele de același sex poate lăsa un gol pe care la adolescență persoană incearcă să il suplinească tot cu dreagostea cuiva de același sex și relaia poate ajunge să se sexualizeze, sau fetele care au fost violate ajung să aibă repussie față de bărbati..etc Si numai să te uiti cateva luni la filme de genulm să vad eu unul care nu simte absolut nimic, lăîcomia naturii noastre păcătoase ne face vulnerabili, numai să fim deschiși la idee.
Si cei care iși inseala partenerul din căsătoria hetero spun la fel că au simtit o atractie irezistibila au avut intai fantezie m obsesie pentru cineva etc.plăcerea autentică, cu aprobarea constiințeim fără mustrări de conștiință, vinovătie si nefericire pe termen lung există doar dacă alegem să respectăm planul Creatorului și să ne bucurăm de sex in cadrul protejat de El al căsătorie hetero cu fidelitate și incredere.

| mODIN a răspuns:

Leviticul 18:22 (Vechiul Testament): "Să nu te culci cu un bărbat cum te culci cu o femeie; este o urâciune."

Leviticul 20:13 (Vechiul Testament): "Dacă un bărbat se culcă cu un bărbat cum se culcă cu o femeie, amândoi au săvârșit o urâciune; trebuie să fie pedepsiți cu moartea, și sângele lor va cădea asupra lor."

Mi se pare destul de clara treaba

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ortodoxia este una din cele mai încuiate religii alaturi de islam, două religii care propovăduiesc ura și homofobia. Drept dovadă vezi și răspunsurile de mai sus.

| EestiSodalane a răspuns:

Atat identificarea cu identitatea lgbt cât și actele de homosexualitate sunt păcate grave.

| ionut13512 a răspuns:

Când mama mea a aflat a vrut să mă trimită la biserică si să mă pună să citesc Biblia. Pe lângă asta a vorbit cu un preot despre acest subiect. De aici poți să tragi singur/ă concluzia.