| 64Anelize64 a întrebat:

Revin cu o intrebare religioasa:
Are Dumnezeu nume? Daca ziceti ca nu are atunci de ce in rugaciunea model se spune "... sfinteasca-se numele tau..."?
Si cand se spune "...vina imparatie Ta...", despre ce imparatie e vorba? Apropo? Care e parerea voastra, ar trebui sa ne inchinam lui Isus?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

happy happy Apreciez intrebarea ta si de aceea ma grabesc sa-ti raspund sa nu te pierd! DAAA! Dumnezeu are nume -:,, IEHOVA(IAHVE) " sa fie sfintit numele, adica a fi pus deoparte, a i se da onoare,, lauda si cinste, a nu-l intina cu nimic. SA vina imparatia ta = sa vina,, guvernarea Sa " care va inlatura guvernarea umana ineficienta si inselatoare care promite si nu face. Aceasta guvernare de la Dumnezeu va aduce mari binecuvantari omenirii ascultatoare si va transforma pamantul in paradis, dumnezeu va face lucruri mari si minunate prin guvernul sau avandu-l ca REGE pe Isus cel inviat ) Daniel 2:44! APOCALIPSA REVELATIA) 21:3, 4,5!- Nu ne inchinam lui Isus ci lui Iehova, prin,, intermediul lui Isus! El(Isus ) este rascumparatorul nostru, care a platit prin viata sa umana perfecta, plata pacatului in care ne-a bagat Adam, care desi era perfect, totusi ascultand de Satan, i s-a impotrivit lui Dumnezeu, lasandu-ne mostenire pacatul si plata lui moartea. Isus nu a facut ceea ce Adam a facut, Isus l-a respins pe Satan, fiind supus si ascultator lui Dumnezeu, fidel pana la moartea Sa ca om pe un stalp de tortura ( modalitate de condamnare la moarte a raufacatorilor din vremea aceea 33 e.n ) Deci Isus ne-a rascumparat din Pacat si din moarte devenind astfel,, tatal nostru " in locul lui Adam, si intermediar intre noi si Iehova Dumnezeu creatorul nostru.

43 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Pai tu negi faptul ca Newton a scris manuscrisele scrise de Newton, pentru ca bati campii ca un mare geniu ca el ar fi trebuit sa creada in Sfanta Treime (cea mai ilogica dogma a crestinatatii). Insisi teologii crestini recunosc ca dogma Sfintei Treimi nu poate fi inteleasa si daca pretinzi ca ai fi inteles-o de fapt ai inteles-o gresit. De ce ar fi anormal ca un erudit sa nu creada in aceasta dogma? Mintea lui patrunzatoare a descifrat misterele atractiei universale si ai fi vrut sa accepte ceva pe care insisi crestinii trinitarieni recunosc ca nu poate fi inteles? Dogma Sfintei Treimi a indepartat multi oameni de la crestinism, iar Newton considera ca ea este focarul infectiei de care sufera crestinismul si ca Luther nu a luat decat o jumatate de masura contra aberatiilor catolicismului.

Iar teza atractiei la distanta intre corpuri era suficient de eretica pe vremea aia, iar unde e loc de o erezie e loc de mai multe.

Inca o data: in stiinta nu e loc pentru polemici anti-teiste sau anti-ateiste. Stiinta se rezuma la fapte care pot fi studiate stiintific, nu bate campii despre Dumnezeu, pentru ca existenta lui Dumnezeu nu poate fi nici dovedita si nici infirmata stiintific. Iar teoria evolutiei, ca teorie stiintifica respectabila, nu are nici in clin, nici in maneca cu existenta lui Dumnezeu, adica nu are nicio parere daca Dumnezeu exista sau nu. "Daca evolutia e adevarata, atunci Dumnezeu nu exista" nu e decat un cliseu debil de propaganda ateista, pe care tu se pare ca l-ai luat drept litera de evanghelie.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Suparare mare ca eu nu cred in ce spun unii ca ar fi scris Newton, aici sunt un Toma necredinciosul, asta e. Ce legatura are stiinta cu ce spui tu? Eu cred ca stiinta spune cu totul altceva dar nu am sa-ti spun ca bati campii, asa crezi tu?

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Mai intai, daca e sa falsifici niste documente ca sa combati teismul, mai bine falsifici documente in numele lui Pavel, Petru, Marcu, Matei, Luca, Ioan, nu pe cele in numele lui Newton, ca Newton nu a fost apostol, Parinte al Bisericii sau autoritate bisericeasca.

Si pe urma, Newton a combatut dogma Sfintei Treimi, nu a combatut teismul, el insusi fiind teist si crestin. Deci argumentul ca ar fi fost falsificate scrierile lui Newton pentru a promova ateismul este de-a dreptul bizar. Newton era ferm convins ca Logosul s-a intrupat in Isus, dar el intelegea Logosul conform ereziei arianiste, deci nu credea ca Logos=Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Newton nu avea cum sa se combata singur. Cea mai mare lucrare a sa care este o explicatie a cartii Apocalipsei nu poate fi facuta in afara TRINITATI sau prin negarea acesteia asa ca vezi mataluta tu imi spui ca Newton si-a negat cea mai mare opera si credinta a lui, mai aveti multe din astea, poate descoperiti chiar apa cu zahar, ca omul era chiar ateu. Ati luat-o rau razna mai baieti cu dorinta asta de al indeparta pe Fiul de Tatal.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Idei fixe si ideatie paranoida, clar. E ca si cum ti-as zice eu ca imparatul Constantin a schimbat Biblia si in loc de Nastratin Hristos a scris Isus Hristos, ca sa se inchine lumea la un zeu inchipuit in locul Dumnezeului adevarat. Cum mi-ai putea demonstra ca ma insel daca eu nu accept manuscrisele Bibliei drept dovezi si nu-i cred nici pe teologi, nici pe istorici cu privire la Biblie?

In ce-i priveste pe adventisti, ei vorbesc de Trinitate, dar inteleg prin ea altceva decat restul crestinilor (ortodocsii, catolicii, protestantii traditionali).

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Fiecare crede ce vrea, in asta consta liberul albitru lasat de Dumnezeu. Tu crezi ce vrei, eu cred ce vreau, fiecare dispunem de aceiasi informatie, este dreptul tau cum o intelegi dar un singur lucru ramane, nu este decat un singur adevar.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Te folosesti de liberul arbitru drept scuza pentru a crede orice prostie. Da, din punct de vedere legal ai dreptul sa crezi orice prostie. Nu inseamna ca ai si dreptate.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Aici intri deja in intimitatea omului, adica pe romaneste cam depasesti pragul acceptabilului. Cine hotareste ce este DREPT si ADEVARAT pentru atei?

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Cum sa-ti spun: in Biblie scrie ca Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva, asa ca inteleg de ce creationistii cred ceea ce cred. Ei nu accepta dovezile stiintifice pentru ca asa scrie in Biblie. Dar in Biblie nu scrie nicaieri "Isaac Newton va crede in Trinitate si nu va cadea de la aceasta credinta", de fapt nu scrie absolut nimic despre niciun fel de Trinitate.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Unde nu scrie despre trinitate?

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Trinitatea este o dogma care a fost inventata in secolul al IV-lea si dezvoltata ulterior, adica la mult timp dupa ce fusese scrisa Biblia. Daca s-ar fi aflat in Biblie informatii explicite despre Sfanta Treime, n-ar mai fi fost nevoie ca crestinii sa afle abia in secolul al IV-lea ce e aia. Generatii intregi de crestini au murit fara sa aiba habar ca ar exista Trinitatea.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Si unde e problema daca n-au stiut? Dumnezeu spune ca multe lucruri abia la sfarsitul vremurilor se vor descoperi.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Ideea era: daca Trinitatea ar fi fost in Biblie, puteau afla despre ea de la cei care le predicau Biblia. E adevarat ca scrie despre Tatal, despre Fiul si despre Sfantul Duh, dar nicaieri in Biblie nu se intalneste dogma trinitariana.