| PANDAPOTATO a întrebat:

Am și eu câteva întrebări:
În Biblie chiar scrie ca persoanele LGBT sunt pedepsite? Religia chiar e împotriva relațiilor de același sex?
Eu susțin relațiile de genu, înseamnă că păcătuiesc?
Mulțumesc :3

30 răspunsuri:
| William a răspuns:

Sodoma si Gomora.

| doctorandus a răspuns:

Vechiul Testament prevede pedeapsa cu moartea pentru homosexualitatea masculina. Despre lesbiene nu zice nici "pas".

| danay72 a răspuns:

Da,în Biblie scrie clar ca Dumnezeu nu e de acord cu astfel de relații. 1Corinteni6:9-11

| RAY a răspuns:

Moarte lor celor care se impreuneaza si au acelasi sex, cica si gandul e pacat

| sublime89 a răspuns:

Da, sunt pedepsite cu moartea. E inca o mica dovada in favoarea tolerantei cu care se tot lauda crestinii.

| VelaJohnny a răspuns (pentru sublime89):

laughing unde scrie despre crestinism ca ar fi tolerant? Si trebuie sa intelegi un lucru, Legea lui Moise, sau Tora, prezinta legile iudaismului. In iudaism era porunca sa fie ucisi homosexualii. Crestinii nu au primit porunca asta. Multe persoane care is anti crestinism sau ma rog, nu stiu cum sa ii descriu (nu ma refer la tine, zic in general de cei ce o fac), adauga la crestinism porunci iudaice... E o mare diferenta.

| sublime89 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Vrei sa spui ca crestinii nu se lauda ca religia lor e toleranta? Dar oricum, daca tu recunosti ca nu e toleranta, ma bucur.
Uite, lucrurile sunt foarte simple. Crestinii au o biblie compusa din vechiul si noul testament. Ei cred in ambele, altfel nu ar mai fi inclus si vechiul testament in biblia lor. De asemenea, ei cred in faptul ca intreaga biblie e cuvantul D-zeului lor atotstiutor. Daca credem asta, atunci nu avem cum sa ignoram faptul ca zeul in care cred crestinii e unul tiranic, pentru ca vedem toate crimele si ororile vechiului testament. Iar daca vrei sa-mi spui ca noul testament il contrazice cu ceva pe cel vechi, iti spun ca e imposibil. De ce? Pentru ca asta e ca si cum am recunoaste ca D-zeu s-a inselat in legile pe care le-a dat in vechiul testament, si a vrut sa-si repare greseala in cel nou. Iar asta e imposibil pentru un D-zeu atotstiutor. Ori e toata biblia cuvantul lui, ori nu e niciun cuvant din ea al lui. Una din doua. Si pana la urma, crestinismul e o secta a iudaismului, si se bazeaza in totalitate pe aceasta. E vorba de acelasi D-zeu. Scuzele astea care vin din partea crestinilor nu au logica. Nu te poti delimita de vechiul testament, si sa te mai numesti crestin.

| sublime89 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Si inca ceva. Toti acei crestini homofobi din lumea asta, de ce sunt asa? Nu pentru ca iau in considerare legile criminale din vechiul testament? Dar e si normal sa o faca, pentru ca e in biblia lor, lege data de D-zeul lor. Daca ar fi sa credem ca acele legi sunt doar pentru evrei, atunci doar de la ei ne-am putea astepta sa fie homofobi din acest motiv.

| VelaJohnny a răspuns (pentru sublime89):

Tora este doar pentru evrei, prietene. Da, Dumnezeu a distrus natiuni intregi in trecut, insa crestinismul nu se leaga de iudaism prin porunci. In primul rand, Tora sunt legile unei tari, Israelul. Crestinii nu traiesc intr-o tara anume, asta e alt motiv pentru care nu se iau in considerare. No, in fine...

| sublime89 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Bun, sa zicem ca e doar pentru evrei. E asta o scuza pentru D-zeu? Adica e normal ca el sa dea niste legi atat de criminale unui popor? Din nou iti spun, e acelasi D-zeu in care cred si crestinii. Si ei se pare ca se simt ok sa creada intr-un zeu criminal. Si sa nu uitam ca si-n Noul Testament se spun destule orori.

| VelaJohnny a răspuns (pentru sublime89):

Nu intelegi multe lucruri. Dumnezeu a fost drept intotdeauna. Viata e un dar de la el, nu un merit personal, dobandit prin propriile tale deprinderi, prin osteneala ta. Ai primit-o doar, cu o singura cerinta, sa o traiesti dupa normele sale. Incalci normele, o pierzi. Dumnezeu e indreptatit sa ia inapoi ceea ce ii apartine, asa ca nu il poti trage la raspundere pentru asta. Oamenii au incalcat "contractul", si unii chiar grav, Dumnezeu neputand sa ii tolereze la nesfarsit. Gandeste-te numai la porunca simpla data primilor oameni, sa asculte. De ascultare depindea viata lor, nu de nu stiu ce chin. Pur si simplu sa nu manance un fruct din miile de sortimente cate or fi existat in gradina Eden. Pedeapsa incalcarii normelor era moartea. Gandeste-te numai la natiunile din jurul Israelului. Printre practicile lor aveau pe lista si sa isi jertfeasca copii nou-nascuti. Un zeu care cerea astfel de jertfe era Moloh. Statuia care il reprezenta era un cuptor cu orificii mici pentru a fi aruncati copii acolo. Cum sa tolerezi astfel de lucruri. Asta e doar un motiv pentru care au dus neascultarea la extrem. Daca Sodoma si Gomora, predominata de homosexualitate si alte practici sexuale (posibil chiar cu animale sau copii) ar fi avut si oameni buni, nu ar fi fost distruse. Avraam l-a intrebat daca il v-a omora pe cel drept impreuna cu cel nedrept, si pentru un numar mic de persoane drepte, ar fi fost salvate acele orase, pentru ca oamenii care respecta legile nu merita sa moara. In viitor, vor fi inviati. Ma rog, e crestinism. Nu ma astept sa fi 100% de acord cu mine, dar am dat explicatii.

| sublime89 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu e ciudat cum crestinii sunt pusi de atatea ori in situatia de a gasi scuze pentru genocid? Iar D-zeul lor arata mai degraba a imparat suparat pe supusii lui, si pus pe crime in masa. E chiar regretabil ca in era moderna, in care vorbim de atatea drepturi ale omului, unii oameni mai apara asemenea atrocitati. Dar asa tine religia omenirea in urma.

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

''Printre practicile lor aveau pe lista si sa isi jertfeasca copii nou-nascuti. [...]
Cum sa tolerezi astfel de lucruri?''

In primul rand nu cunosti semnificatia cuvantului ''intoleranta'', care nu este musai tot una cu crima si tortura.
Dumnezeu putea sa nu tolereze acei indivizi dar sa manifeste o atitudine pasnica fata de ei.

In definitiv, daca eu nu tolerez fumatul nu inseamna ca ii ucid pe fumatori...

Pornind insa de la definitia ta a cuvantului ''tolerant'':
a tolera=a nu ucide, dupa tine.

''Cum sa tolerezi astfel de lucruri?''
Poate ar trebui sa il intrebi asta pe Dumnezeu. El cum de reuseste in prezent sa ii tolereze, adica sa nu-i mai ucida pe pacatosi? Ca doar voi spuneti ca astazi Dumnezeu iubeste pe toata lumea.

1.) Daca Dumnezeu reuseste in prezent sa tolereze(sa nu ucida) si sa iubeasca pe toata lumea, de ce insinuezi ca tolerarea/crutarea acelor indivizi ar fi o imposibilitate. Nu faci decat sa contesti judecata curenta a creatorului, care spune sa iubim pana si cel mai mare pacatos

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

2.) Care e diferenta intre Dumnezeu si zeul Moloh din moment ce si Dumnezeu a ucis copii nevinovati cu pedepsele sale abominabile?
Daca dam crezare Bibliei cred ca a ucis chiar mai multi decat Moloh, si dupa unele opinii crestinesti inca o mai face: Sa nu uitam de conceptul crestin care spune ca pacatul parintilor se poate transmite la copii, adesea finalizandu-se cu moartea micutilor.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Biblia este plina de minciuni.
A fost scrisa de oameni acum 2500 de ani.
Ceea ce ei numesc dumnezeu este un tip in carne si oase cam irascibil care ii ajuta sa omoare niste vecini ca sa le fure pamantul.
Citeste Vechiul Testament cand ai timp.O sa gasesti toate raspunsurile.
Noul este o inventie a lui Pavel. Poti sa il arunci din prima.

| VelaJohnny a răspuns:

Din partea ta nu e nici un pacat. Nu o practici. Homosexualitatea este dezaprobata de Dumnezeu. Apoi, ce valoare are pozitia religiilor* fata de aceste practici? Si ce intelegi prin „impotriva"? Eu personal, lasand la o parte ca is crestin, ma dezgusta practica asta si nu o pot intelege. Nu am nimic cu nimeni, insa nu is de acord cu ceea ce practica. Is prieten bun cu un coleg fumator. Eu, ca si nefumator nu is de acord cu practica lui de a fuma, totusi, cu el personal nu am nimic.

Si o paranteza, in legea Mozaica, homosexualii erau pedepsiti cu moartea in Israel. Astea erau legile acelei tari. Daca doreai sa fi homosexual, erai liber sa parasesti Israelul, si sa te stabilesti printre alte natiuni. Multi traiau in corturi, astfel ca viata de nomad nu era grea si neobisnuita in timpurile acelea. Acolo insa nu era tolerata practica asta.

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Din partea ta nu e nici un pacat"- ba pacatuieste daca incurajeaza relatiile homosexuale, fiindca sminteste pe altii si-i incurajeaza sa stea in pacatul lor.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Nu chiar, nu e impotriva lor. Nu scrie nicaieri ca e pacat daca nu practici, doar esti de acord. Insa ai si dreptate, nu e nici un regula atitudinea ei.

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru VelaJohnny):

18. De voi zice celui rău: Vei muri! şi tu nu-l vei înştiinţa, nici nu-i vei grăi, pentru a abate pe cel rău de la calea lui cea rea, ca să trăiască, cel rău va pieri în nelegiuirea sa şi Eu voi cere sângele lui din mâna ta.
19. Iar dacă tu vei înştiinţa pe cel rău şi el nu se va întoarce de la răutatea lui şi de la calea sa cea rea, acela va pieri de păcatul său, iar tu îţi vei mântui sufletul tău.
20. De asemenea, când cel drept se va abate de la dreptatea sa şi va săvârşi răul când voi pune înaintea lui o cursă şi va muri, dacă tu nu l-ai înştiinţat, acela va muri pentru păcatul său, iar faptele lui de dreptate, pe care le-a făcut el, nu i se vor pomeni, şi Eu voi cere sângele lui din mâinile tale.
21. Iar dacă tu vei înştiinţa pe cel drept să nu păcătuiască şi el nu va păcătui, atunci va fi şi el viu, pentru că a fost înştiinţat şi îţi vei mântui şi tu sufletul tău". (Iezechiel 3) - cu atat mai rau sa incurajezi pacatul

| VelaJohnny a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Dap, asta era pentru profeti. Misiunea lor era sa ii avertizeze natiunea de calea lor rea, pentru a se intoarce de la ea. Misiune simpla la prima vedere, sa ii avertizezi ca nu e okay ceea ce practica si sa le spui consecintele.

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Prin adresarea catre profeti, Dumnezeu se refera la toata lumea, dar in fine, sa n-o mai lungim...

| VelaJohnny a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Okay, dar uite ce spune versetele de la 16

"După şapte zile, cuvântul lui Iehova a venit la mine, zicând:
17 „Fiu al omului, te-am făcut străjer pentru casa lui Israel. Ascultă cuvântul din gura mea şi avertizează-i din partea mea. 18 Dacă îi zic celui rău: «Vei muri negreşit», iar tu nu-l avertizezi şi nu vorbeşti ca să-l avertizezi pe cel rău cu privire la calea lui rea şi să rămână în viaţă, atunci el, fiind rău, va muri în nelegiuirea lui, dar sângele lui îl voi cere înapoi din mâna ta."

E adevarat ce spui, toti trebuie sa ii avertizam pe oameni, insa in versete i s-a adresat in mod special lui Ezechiel.

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ti-a mancat pisica limba de nu mai raspunzi? Sau nu ai reusit sa intelegi intrebarea?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Inferno):

Tu nu intelegi sa intelegi multe. Una e ca un zeu sa ceara drept jertfe oameni, alta e sa aduca judecata asurpa generatiilor pline de rautate si depravare. Is multi factori in joc pe care nu-i observi atunci cand pui la egal jertfele umane cu neutralizarea unor natiuni intregi.

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

Asta e... nu pot eu sa inteleg.
Chiar nu pot intelege cum e posibil sa existe circumstante atenuante pentru uciderea copiilor. Chiar nu pot intelege cum in anumite contexte e perfect ok sa ucizi copii.
Chiar nu pot intelege de ce un zeu cere moartea unui copil ca jerfa e un zeu RAU, iar un zeu care cere moartea unui copil ca pedeapsa pentru altii e un zeu BUN. Lucrurile astea chiar ma depasesc. Probabil nu sunt suficient de psihopat incat sa le inteleg.

Deci pana la urma nu e rau sa ucizi un copil.
E rau sa ucizi un copil fara sa ai motive "intemeiate„. Dar când o faci din razbunare, sau pentru a presa pe cineva, e perfect normal.

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

Apropo,dupa logica ta, nu ar trebui Moloh sa fie un zeu mai intelegator?
Ca pana la urma el nu ucide nici un copil, doar le cere parintilor sa recurga la acest gest.
Pe când Dumnezeu ucide fara consimtamantul nimanui.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Inferno):

laughing israelitii au fost cei ce au neutralizat natiunile, nu Dumnezeu. Apoi, pe langa Moloh, Iehova ii poate invia. Hai sa iti spun de ce. In primul rand, copii aia ar fi ramas fara parinti singuri. Doi la mana, puteau sa se razbune pe israeliti, desi parintii lor au fost omorati pentru faptelel lor rele care nu mai puteau fi tolerate. Nu e vorba doar de Moloh acolo. Is mai multi factori care au facut ca rautatea lor sa fie peste masura de tolerata, iar existenta lor ar fi pus in pericol generatiile viitoare, molipsindu-le cu aceleasi norme decazute. Pur si simplu nu era timpul ca ei sa traiasca in acele vremuri. Insa Dumnezeu ii poate inviawinking pana la urma, el are autoritate asupra sufletelor, intrucat lui ii apartin. Apoi, nu erau multi copii la numar pe vremea aceea cum sunt acum. Numarul oamenilor pe intreg globul era foarte mic fata de acum. Cum aveau sa se descurce singuri? Se puteau razvrati, si puteau duce mai departe ceea ce parintii lor au continuat si ceea ce le-a adus lor distrugerea. Pana la urma au fost nimicite natiunile pentru a se stopa practicile lor, pentru ca au ajuns prea depravati.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Dumnezeu a facut barbatul si femeia. Dupa ce cei doi au pacatuit, lumea s-a "virusat", si astfel a aparut si homosexualitatea, pe langa multe alte pacate. Sfantul Pavel zice catre Romani ca omul a fost facut barbat si femeie, dar unii au lasat firea lor normala si s-au dedat la desfrau barbat cu barbat si femeie cu femeie intre pagani. Mai incolo, catre Corinteni zice : "Nu va inselati! Nici betivii, nici adulterii, nici malahierii (cei care se mastureaz-a), nici sodomitii (homosexualii ),[...], nu vor mostenii Imparatia lui Dumnezeu."

Iubirea e foarte complexa. Daca se reduce la un instinct pe care nu poti (de fapt, nu vrei sa il controlezi, caci este absolut posibil, desi este putin cam greu), atunci nu este iubire, este desfranare. O iubire adevarata intr-un cuplu nu poate fi prezenta decat intre un barbat si o femeie+copiii. Homosexualitatea este o iubire falsa, impotriva legilor naturale ale omului. Desi multi psihologi si psihiatrii din vest spun ca e un fenomen perfect normal, altii dau arama pe fata si spun ca e un dezechilibru psihic. Si, acum nu vreau sa generalizez, dar cand observi cum se comporta un homosexual fata de un om normal... (nu toti, dar majoritatea).
Si pentru cei ce lupta pentru "asa-zisele" drepturi ale omului (ma refer la cele care au rolul de a strica frumosul din om in favoarea libertinajului, nu la cele absolut esentiale ) :
Pentru ei, zicea parintele Constantin Necula : "Solidaritatea cea adevarata nu se face pe catelusi, pinguini si balenute cu cocoasa (as zice si pe drepturile homosexualilor ), ci pe noi, pe oameni!" -nu spunea ca nu ar trebui sa iubim catelusii si pinguinii, dar am ajuns sa pretuim pinguinii si drepturile homosexualilor mai mult ca iubirea dintre noi...

| Mădă0611 a răspuns (pentru 熊Panda熊):

"Si, acum nu vreau sa generalizez, dar cand observi cum se comporta un homosexual fata de un om normal... (nu toti, dar majoritatea)." cum se comporta?

Iubire ar insemna sa poti fii cu cineva fara sa simti dorinta. Tu, ca un bun crestin, o sa zici ca dorinta-i de la drac, dar ea exista in scopul reproducerii, scop creat de dumnezeu, dupa care oamenii ar incepe sa practice sexul pe la 11-12 ani si femeile ar ramane insarcinate in fiecare an, sau la un an jumate.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Nu vreau sa te supar, vreau sa te ajut.
De aceea iti spun ca daca sustii homosexualitatea, pacatuiesti, fiindca sustii (si prin asta incurajezi) un pacat foarte grav.
Sfantul Serafim Rose, care a avut o convertire extraordinara la crestinism a trecut prin homosexualitate si spunea ca dupa ce si-a revenit la normal si-a dat seama de lipsa de sens a vietii cand te lasi ghidat de poftele pacatoase...
Sper ca te-am ajutat happy