| Mohawk11 a întrebat:

Am o dilema destul de delicata. De un timp, am inceput sa studiez budismul, ca religie in sine. Si m-am tot gandit la varianta de a ma transfera la aceasta religie, nu in sensul ca as nega ca exista Dumnezeu, dar budismul imi pare mai interesant si intr-adevar arata adevaratele cai ale vietii. Vorbind in termeni religiosi, ar fi considerat un pacat aceasta schimbare? Stiu ca una din cele Zece Porunci spune sa nu ai alti dumnezei in afara de mine. Dar totusi, considerand mai atent acest fapt, odata ce voi trece la budism, cum va parea aceasta schimbare? Adica noi practic nu stim ca exista mai multi dumnezei, in ortodoxie fiind invatati ca exista doar unul, intreit. Ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| FantasyAngel a răspuns:

Pur si simplu ramai crestin si continua credinta ta in Dumnezeu doar ca pastreaz-o in inima ta si daca iti place atat de mult budismul incearca sa traiesti conform lor.

| Mohawk11 explică (pentru FantasyAngel):

Iti multumesc. Raspunsul tau mi-a parut cel mai relevant. Apreciez.winking

10 răspunsuri:
| Shinto a răspuns:

Mi se pare ca intrebarea in sine n-are nici cap, nici coada, nici logica. Parca ai cauta raspunsurile noastre doar ca sa-ti argumentezi tie insuti schimbarea de religie. Te intreb eu pe tine: ce ti s-a parut interesant in budhism, care idee ti-a placut mai mult, si de ce? Care principii din budhism ti s-au parut a exprima adevaratele cai ale vietii? Te invit sa-mi raspunzi!

| Mohawk11 explică (pentru Shinto):

Uite, aceasta relegie, care este intr-adevar mai mult un mod de viata iti ofera de fapt mai multe cunostinte si viziuni asupra vietii. In primul rand, esti sfatuit sa faci anumite lucruri, nu iti sunt impuse, precum in cele 10 porunci. In al doilea rand, iti ofera alta viziune asupra tuturor lucrurilor ce te inconjoara. Nu te invita la violenta, precum si in ortodoxie, dar intr-un alt mod. Stii, Biserica in general a fost cea care a adus numai nenorociri in viata oamenilor. Numeroase razboaie, printre care si Cruciadele, dar si minciuni si false sfaturi. Uita-te si tu. Papa de la Roma si Patriarhul stau in lux, in catedrale facute cu cele mai scumpe materiale, pe tronuri din aur masiv, in timp ce oamenii mor de foame. Crestinismul spune ca viata ar trebui sa fie cat mai simpla. In Buddhism, sunt aratate adevaratele principii, nu false conceptii. Te invita pe tine sa stai sa te gandesti si sa-ti gasesti raspunsurile in tine, nu ascultandu-L pe Dumnezeu.

| mihaibrasov a răspuns:

Dumnezeu e acelasi. Asta poate parea aiurea, dar indiferent de religie manifestarea divina si principiile de baza sunt aceleasi. Eu consider ca nu e niciun pacat sa te duci in orice religie vrei daca nu faci nimanui rau cu asta. Plus ca in budhism experientele sunt mult mai frumoase (au ei tot felul de practici, asane, mantre care iti inalta spiritul in lumi existentiale deosebit de frumoase).

| ghiolbitza a răspuns:

Pai budhismul nu e neaparat credinta in zei, cat mai mult un stil de viata. Mare parte din invataturile budiste se aplica si in crestinism, deci nu vad de ce ai vrea sa te convertesti, ca sa zic asa. Eu te sfatuiesc sa ramai crestin si sa incerci sa iti traiesti viata cat mai simplu, un principiu fundamental atat in budism cat si in crestinism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

budismul este o filozofie foarte buna daca scoti basmul cu reincarcanarea e ateism de fapt buddha a fost ateu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmeaza-ti setea.da nu stiu ce sa-ti recomand. sprite e bun? stiu ca exista o gramada de bauturi.da daca gusti s-ar putea sa-ti placa.mohawk? budha e fiul lui Dumnezeu? a ridicat pacatul lumii prin jertfa proprie? ce ofera? sfaturi de viata curata, buna, o cale de urmat.dar vesnicia o ofera in dar?

| Radu5555856 a răspuns:

Creeaza-ti un sistem de credinte si pastreaza-l in capul tau. Nu e necesar sa faci vreo actiune ce sa se reflecte in viata reala de fiecare data cand iti schimbi un principiu.

| Mohawk11 explică:

Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri. Dar mai ales lui Angel. Sper ca nu v-am irosit timpul. Apreciez. happy