NOname
| NOname a întrebat:

"Care e contradicţia voastră preferată din Biblie?"
https://www.facebook.com/......693617587/
Pentru cine are nevoie de inspiraţie: http://bibviz.com/

28 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

...sau contradicţia creştin(-ortodox-catolic)ă:

"A câștigat Eurovisionul un bărbat cu barbă care cântă îmbrăcat fiind în rochie, și toată lumea e oripilată.
Dar dacă un bărbat cu barbă îmbrăcat în rochie cântă muzică bisericească e OK. Asta e logica creștină..." laughing

| danay72 a răspuns:

Biblia nu se contrazice. Daca citesti de la versetele Geneza32:24-30 vei vedea ca e vorba de un inger, nu de Dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns:

Eh, de parca citeste cineva biblia intreaga si cu atentie in afara de pocaitii care cauta doar sa schimbe sensul cuvintelor, cica sa-l gaseasca pe cel adevarat, care, culmea, e cel care le convine. devil

| KhludCiprian a răspuns:

Pentru mine cea mai mare contradictie (personala) e cum un zeu iubitor va arde pentru eternitate majoritatea omenirii!

| NOname explică (pentru KhludCiprian):

Da, chiar că e una dintre enormităţile biblice cele mai cele.
http://i.imgur.com/ujYYQYB.png
http://youtu.be/6RT6rL2UroE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu interzice primului om sa manance din pomul cunostintei binelui si raului caci,, in ziua in care vei manca vrei muri negresit''(FALS, Adam traieste 930 de ani), dar vedem in Genesa a treia ca spusele sarpelui erau adevarul, Dumnezeu nu a lasat omul sa manance pentru ca acesta sa nu faca diferenta dintre bine si rau si sa nu manance din pomul vietii care il face nemuritor. Dumnezeu i-a mintit ca ei vor muri, si i-a pedepsit in contextul in care ei nu faceau diferenta intre bine si rau, pentru ca nu mancasera inca din pomul cunoasterii binelui si raului.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Aha, îmbârligată-i povestea cu personaje dintre cele mai contradictorii.hee hee

| dragos38 a răspuns:

Biblia este plina de contradictii in ceea ce priveste aparitia omului in biblie se spune ca toti ne tragem din adam si eva/insa nu ne explica cum din 2 fiinte au aparut 4 diferite, nici un preot dar nici stiinta,sau alta contradicti este legata de crearea lumii care cica a aparut acum cateva mii de ani ori se stie ca planeta aceasta are o varsta de miliarde de ani/sau se zice ca dumnezeu este un spirit fara insusiri umane,este perfect, atotstiutor, reprezinta iubirea/dar in acelasi timp in biblie in Geneza,, Domnului i-a parut rau ca l-a facut pe om pe pamant, si s-a mahnit in inim a lui.Si asa putea coninua dar nu are rost.

| Delmoniko a răspuns:

Toata biblia e o contradictie. Cea mai tare e insasi titlul. Cuvantul "biblii" adica carti, un corpuscul de manuscrise, atentie CANONICE, care trebuie sa respecte anumite tipare. Scrisa de oameni, pusa cap la cap tot de oameni, ghici pentru cine? O da, ai ghicit, chiar pentru oameni.
Mult mai interesant mi se pare ce au scos crestinii din biblii. Anume, apocrifele. Ei, alea chiar sunt interesante. Vor rescrie in curand istoria bisericii, dar prozelitii astia nu le baga in seama ca sunt inspirate de Satana.

| Muntgvb a răspuns:

Daca cineva spune "Am vazut moartea in fata ochilor", inseamna ca l-a vazut pe tipul negru cu coasa?

| CinevaNou a răspuns (pentru Muntgvb):

Vrei sa zici ca tufisul in flacari era satana?

| Muntgvb a răspuns (pentru CinevaNou):

Nu la acea parte ma refeream.

| CinevaNou a răspuns (pentru Muntgvb):

Si totusi moise ce a vazut, daca nimeni nu l-a vazut pe dumnezeu vreodata?

| Muntgvb a răspuns (pentru CinevaNou):

Moise a văzut un tufiș care ardea dar nu se mistuia. Dumnezeu era prezent acolo,dar nu L-a văzut pe El,ca ființă,ca entitate.L-a auzit, dar de văzut așa cum este El de fapt, nu L-a văzut, nici el, nici oricine altcineva.

| CinevaNou a răspuns (pentru Muntgvb):

Dar tufisul era forma in care a ales sa se arate dumnezeu. Deci l-a vazut.
Apoi daca altcineva spune ca nimeni nu l-a vazut vreodata, de unde poate fi sigur, atata timp cat nu l-a vazut nici macar in forma de tufis in flacari?

| Muntgvb a răspuns (pentru CinevaNou):

Daca eu ma îmbrac intr-un costum de,sa zicem,cangur,si tu începi sa te uiți la mine vei vedea costumul de cangur. Daca eu îți voi spune cine sunt,tu vei realiza ca eu sunt,dar tot nu ma vei putea vedea pe mine, persoana mea, vei vedea in continuare costumul de cangur.
De unde poate fi sigur? Dumnezeu e prea măreț ca să-l putem cuprinde cu privirea, daca ni S-ar arata exact așa cum este, am orbi pe loc.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Nu mai stiu cine zicea, dar stiu replicile astea doua pe derost:
X: ''Am vazut pe Dumnezeu in fata mea''
Y: ''Nimeni nu a vazut de Dumnezeu vreodata''
Pentru ca DA!

| Ravil a răspuns:

Tocmai aparentele contradicții sunt argumente în favoarea faptului că nu s-au copiat autorii între ei, altfel era totul la dungă.
Deși în cheie strict literară par contradicții, la o lecturare aprofundată nu sunt.
Iau doar un exemplu
"15. Oricine urăşte pe fratele său este ucigaş de oameni şi ştiţi că orice ucigaş de oameni nu are viaţă veşnică, dăinuitoare în El. "
Ioan cap3 v 15.
Dacă se contextualizează cu
"19. Şi au venit la El mama Lui şi fraţii; dar nu puteau să se apropie de El din pricina mulţimii.
20. Şi I s-a vestit: Mama Ta şi fraţii Tăi stau afară şi voiesc să Te vadă.
21. Iar El, răspunzând, a zis către ei: Mama mea şi fraţii Mei sunt aceştia care ascultă cuvântul lui Dumnezeu şi-l îndeplinesc. "

Rezultă că frații la care s-a referit ucenicul Ioan, nu sunt neaparat cei de sânge ci aceia de credință.
Hristos n-a urât pe nimeni, nici măcar pe călăii Săi.
În citatul acesta
"Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său însuşi, nu poate să fie ucenicul Meu. Luca 14-26
Nu se referă la ura pătimașă ci la înstrăinarea de cei care rămâneau în Vechiul Testament.
Nu creștinii din primul secol și-au omorât rudele, ci invers; a se vedea cum a fost lapidat arhidiaconul Ștefan.
De altfel, printre poruncile pe care Hristos le reamintește tânărului care-l întreabă: ce să facă pentru a moșteni viața veșnică? se numără și
" cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta."
Pasajul insistă din nou pe înstrăinare de omul vechi și urmarea Lui.
"Iar Iisus, privind la el cu dragoste, i-a zis: Un lucru îţi mai lipseşte: Mergi, vinde tot ce ai, dă săracilor şi vei avea comoară în cer; şi apoi, luând crucea, vino şi urmează Mie. "Marcu 10-21.

| Delmoniko a răspuns (pentru Ravil):

Vorbeste vinul fara tine, nu mai lua in seama tot ce zic, ce fac... Cam asa se traduce. Poti citi biblia si invers. Tot la fel va suna.

| Inferno a răspuns (pentru Ravil):

Astea nu sunt contradictii clare.
Orice istoric, in deplinatatea facultatilor mintale, recunoaste existenta contradictiilor Biblice.

| Ravil a răspuns (pentru Delmoniko):

"Poti citi biblia si invers. Tot la fel va suna. "
Asta dacă o citești o singură dată, pe fugă sau o recompui doar din citate extrase din context.

"Mult mai interesant mi se pare ce au scos crestinii din biblii. Anume, apocrifele"
Și câte apocrife sunt datate din aceeași perioadă cu Bibliile Sinoptice?
Circulau eventual niște stâlceli orale inventate de dușmanii și persectuorii creștinilor.
Ce-ar fi trebuit, ca orice mizerie să ajungă în Canon?
Dacă unu scrie mâine un pamflet religios pornografic cu personaje centrale dintr-o religie, trebuie divinizat de oamenii din cultul respectiv doar pentru că apar nume sonore ca personaje și ca autori?
Apocrifele sunt scrise fie de apostați din creștinism, fie de lideri religioși al unor formațiuni iudaice care n-au avut nicio treabă cu apostolii, ba chiar le-au prigonit învățăturile și care aveau tot interesul să decredibilizeze.
Ar fi ca și cum în prezent torționarii comuniști (neînduplecați în convingerile lor), gen Vișinescu, ar scrie istoria temnițelor comuniste în cheie de politruc.
După astfel de oamenii "deținuții politici și-au căutat-o pentru că au fost vagabonzi mistici și au complotat împotriva orânduirii socialiste..."

| Delmoniko a răspuns (pentru Ravil):

Ravile, nene, ai citit alta istorie sau vrei dinadins sa crezi tampeniile din bibliile canonice.Cinste tie! Nu-ti obosi mintea cu alta oca! Las-o asa! Suntem putini si ne e bine asa!

| Ravil a răspuns (pentru Delmoniko):

"Ravile, nene, ai citit alta istorie sau vrei dinadins sa crezi tampeniile din bibliile canonice.Cinste tie! Nu-ti obosi mintea cu alta oca! Las-o asa! Suntem putini si ne e bine asa! "

Nu vreau să te obosesc, nu ăsta e scopul meu, deși tu mă acuzi voalat de prostie.
Recomand mai multă circumspecție cu privire la tot ce înseamnă apocrife.
Nu înseamnă că dacă noi urâm o credință și există documente false care prezintă credința respectivă într-o lumină proastă, acele documente au și valoare de adevăr pentru că se pliază pe sentimentul nostru de repulsie.
Dacă tot urmărim adevărul și avem ceva de dezvăluit să o facem cavalarește, cu probe autentice, fără machiavelism și mistificări.

Cum ar zice niște oameni nepartinici- nu poți deconspira ceva cu o probă falsă doar pentru că urăști sau nu înțelegi acel fenomen.

Odihnă placută!

| Delmoniko a răspuns (pentru Ravil):

Nu te acuzam doar voalat de asta, crede-ma.
Recomanzi degeaba!
Nu urasc crestinismul, pur si simplu mi se rupe si ma lasa rece. Urasc doar prosteala si abureala asta "de cartier".
Urmarirea adevarului pentru voi, religiosii, cei care "credeti" n-are nicio legatura cu adevarul in sine. Voi nu l-ati vedea nici daca v-ar lovi in moalele capului pe o alee puternic luminata.
Apocrifele sunt probe false? De ce? Ca vrei tu?
Nu-ti doresc odihna placuta pentru ca tagma ta se va odihi pe lumea cealalta!