| LoadingUsername a întrebat:

Care este religia adevarata?

74 răspunsuri:
| Polonic1 a răspuns:

Crestinismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Polonic1):

Vorba lui Riddick : If You Say So.

| LoadingUsername explică:

Da, si religii care se pretind a fi crestine sunt multe..desi cred ca doar una este adevarata..mai astept raspunsuri.

| LoadingUsername explică:

Si sunt 100% sigur ca nu poate fi decat o singura religie adevarata din toate care exista.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu este.

| LoadingUsername explică (pentru NOname):

Nu este ce? O religie adevarata? Atunci de ce avem nevoie de religie?

| mODIN a răspuns:

Nici una

| OOOLEOOO a răspuns:

Aia pe care o alegi.

| LoadingUsername explică (pentru OOOLEOOO):

Inca nu am primit un raspuns satisfacator.''OOOLEOOO'', daca dumnezeu exista cu adevarat, crezi ca ii e tot una cum ne inchinam? Plus ca dupa cate vad eu, cred ca nici una nu respecta in totalitate Biblia..Inca mai astept raspunsuri.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Aia cu cei mai multi adepti.
cand toata lumea crede in ceva, mai conteaza ce zic 2-3?

| milan9 a răspuns:

Cea revelata de catre divinitate.

| LoadingUsername explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Nu astfel de raspunsuri caut eu, ca nu conteaza, sau ca cei mai multi adepti. caut un raspuns deoarece am citit Biblia si mi se pare ca este normal sa fi intr-o religie care face ce zice Biblia.

| LoadingUsername explică (pentru milan9):

Si tu care zici ca e aia?

| LoadingUsername explică:

Mai astept inca raspunsuri.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Religia adevarata - satisface necesitatile spirituale ale enoriasilor sai, se bazeaza intru totul pe Biblie, infaptuind vointa lui Dumnezeu, Sfinteste Numele lui Dumnezeu, este neutra din punct de vedere politic, nu practica instruirea militara si razboiul, da dovada ca isi iubeste semenii. Raspunde cu recunostinta actului de rascumparare platit de Dumnezeu prin fiul sau Isus Cristos, pentru salvarea omului din pacat si din moarte, respecta masurile luate de Dumnezeu, de-a alege si instrui popor pentru Numele sau, si pentru privilegiul de-a primi viata vesnica infaptuind vointa lui Dumnezeu. (Ioan 3:16; Ioan 17:3; Deuteronom 28 :9, 10; 1Ioan 2:3, 15,17.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Si care ar fi asta?
sunt tare curioasa.

NOname
| NOname a răspuns (pentru LoadingUsername):

Păi...nu avem nevoie.

| LoadingUsername explică (pentru PorumbRodica1965):

Eu stiu la care te referi..si denisa stie..si daca o stiu, ce trebuie sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu exista una adevarata ci doar multe false!
Daca crezi in ceva crezi si fara sa fi un om ''religios''(adica mai pe scurt-Indoctrinat)! daca nu vrei sa crezi NU crezi!
Dar sa fii un indoctrinat religios(indiferent de religie) dauneaza!

| milan9 a răspuns:

Desigur ca Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, doar o singura cale.
Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LoadingUsername):

"nu poate fi decat o singura religie adevarata"... dar pot fi toate false.

"de ce avem nevoie de religie? "... nu avem. Religiile sunt pentru cei slabi. Am un citat pe care il ofer celor ca tine care fac asemenea afirmatii :

Zeii sunt refugiul pentru cei slabi si raspunsul pentru cei lenesi

"crezi ca ii e tot una cum ne inchinam"... de fapt, daca e sa existe zei care au atributele celui crestin, nu le pasa daca te inchini lor sau nu. Pentru asemenea zei conteaza faptele pe care le faci nu rugaciunile pe care le zici sau modul in care zici rugaciunile.

"nici una nu respecta in totalitate Biblia"... ce? Religiile? Vezi ca sunt mai multe religii, nu doar crestinismul. Celelalte nu respecta biblia la fel cum crestinismul nu respecta spre exemplu scrierile hinduse. Intelegi unde bat?

"religii care se pretind a fi crestine"... tu acum te referi la ramurile crestinismului. Ele nu sunt religii, sunt RAMURI ale unei religii.

'"mi se pare ca este normal sa fi intr-o religie care face ce zice Biblia"... facepalm? Esti troll? Sper ca da. O sa ignor afirmatia asta, o sa consider ca nu ai zis asa ceva si ca esti o persoana cat de cat inteligenta.

Asa ca o curiozitate, tu acum chiar vrei sa gasesti un raspuns sau vrei ca cineva sa spuna ce vrei sa auzi? Vrei ca cineva sa spuna ceva ce coincide cu punctul tau de vedere?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Non-religia!

| DarkAndDreary a răspuns:

Niciuna.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Cea care îi apropie pe oameni de Creatorul lor.

Cele bune!

| TheSearcher a răspuns:

Dupa cum stim, inainte de 1054 (cand a avut loc marea schisma), biserica ortodoxa a fost unita cu cea catolica. Religia apartinand acestei biserici unitare a fost considerata cea corecta de majoritate. Dupa marea schisma, avand loc acesta despartire dintre biserica ortodoxa si cea catolica au aparut multe alte religii, majoritatea derivand din religia catolica.Am inteles ca biserica ortodoxa urmeaza legile adevarate ale bibliei, legile lasate, nemodificate. Crestinismul este un mod general de a spune, crestinismul este religia corecta. Ca religii(secte), sunt multe pareri.

Din al meu punct de vedere, trebuie sa stii tu ca om, avand educatie, ceea ce este bine si ceea ce este rau. Religia este, intr-o oarecare masura, o metoda de manipulare. Sunt religiile protestante. Am intalnit oameni apartinand acestei religii care sunt atat de bine integrati in acele grupuri in cat neaga orice alta realitate. (tineri nu oameni in varsta). Acesti tineri nu au cautat ei sa afle ce este corect, ci religia in care au fost integrati pur si simplu i-a invatat dupa legile lor, inchizandu-le practic mintea cand era vorba de alte religii, fixand ideea ca religia lor este cea corecta. Aspecta negative sunt in fiecare, mai mult sau mai putin. Ca ansamblu spun ca da, crestinismul este religia dominanta, adevarata. Dar daca e sa zici religia in sine(secta). este dificil. Trebuie rascolit prin carti de istorie si studiat cu amanuntul sa afli un adevar concret.

| KhludCiprian a răspuns:

Personal nu cred ca exista. Cel putin Dumnezeu (ca Iehova) poate fi falsificat in multe feluri. Cartile sfinte dat fiind cunoasterea scriitorilor, abunda de greseli logice, morale, si sunt pline de contradictii.

Totusi exista modele morale agnostice/atee superioare majoritatii religiilor ce le cunosti: modelul utilitarian este la baza Crucii Rosii (miscare initial evanghelica, azi e agnostica) si sa nu te mire cand vezi stiri ca acestea:
http://www.livescience.com/20005-atheists-motivated-compassion.html

| LoadingUsername explică:

Dupa cum am spus, am citit Biblia si in Efeseni 4:5, 6 : 5. Este un singur Domn, o singura credinta, un singur botez.
6. Este un singur Dumnezeu si Tata al tuturor, care este mai presus de toti, care lucreaza prin toti si care este in toti. Asta caut eu, trebuie sa fie una. Si de ce o caut? Deoarece Ioan 17:3 zice: Si viata vesnica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe Isus Cristos pe care L-ai trimis Tu. Dar si Ioan 3:16 zice: Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.
Caut religia adevarata pentru a primi viata vesnica.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru LoadingUsername):

Poti sa astepti o eternitate un raspuns, sau sa mergi sa-l iei.

Dumnezeu exista acolo unde cineva ii percepe cu convingere existenta.

S-ar putea sa-ti placa geometria sacra si floarea vietii poate intr-o zi o sa te "intalnesti" cu constiinta divina prin Merkaba happy

| LoadingUsername explică (pentru OOOLEOOO):

Multumesc pentru aroganta ta, dar poti sa tii-o pastrezi tie..Astept inca un raspuns

| sublime89 a răspuns:

Stiinta. E singura care poate face preziceri care chiar se indeplinesc.