| LanguageMaster a întrebat:

Catolicilor le este interzis să participe la slujbe ortodoxe?

3 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Din cate stiu, nu.

| Werrich a răspuns:

Nu, de fapt este încurajată rugăciunea împreună în contextul ecumenismului. În ianuarie va fi Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creștinilor și se vor uni Biserica Lutherana, Biserica Reformata, Biserica Ortodoxă, Biserica Romano-Catolică. Papa Francisc militează pentru unirea Bisericii Catolice cu cea Ortodoxa cum era înainte de Marea Schisma din 1054.

| Seimy a răspuns:

Nu cred. Nu te da nimeni afara din biserica. Adică toate profesoarele mele de religie de pana acum au zis cum au intrat la voi biserica ori de curiozitate ori cu o cunoștința. Te primesc cu brațele deschise : numai sa nu condeieri tu păcat. Dar nu cred ca este. Nu e așa mare diferența oricum.