| scienceftw a întrebat:

Ce parere aveti despre deism? Argumente pro si contra.

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Cred că teoretic eu aș fi deistă, sau agnostică, poate atee, habar n-am. Deismul alături de agnosticism mi se par cele mai ok filozofii. Cred că pentru mine o combinație ideală ar fi una între deism și agnosticism, asta m-ar caracteriza. Până la urmă eu sunt contra religiei în sine, dar credința mi se pare un lucru ok deși nu cred că am așa ceva, nu știu. Oricum, deismul mi se pare cea mai deșteaptă alegere, asta dacă chiar poți să crezi în existența unui zeu.

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu neapărat, niciodată nu poți să spui că ești sigur 100% în privința divinității, nici că există nici că nu există. Sau cel puțin eu nu pot, pot să spun că religiile sunt o minciună, pot să spun că nu cred într-un zeu dar nu pot să fiu 100% sigură că n-o exista unul, cum nimeni nu poate de altfel.

Răspuns utilizator avertizat
| scienceftw explică (pentru lolosaurus):

Nu chiar. Eu am fost ateu mult timp si in interiorul meu inca mai sunt dar daca cineva ma intreaba ce sunt am sa spun agnostic fiinda am obosit sa ma cert cu toti prostii si sa le explic de ce se inseala in legatura cu religia lor. Deci prefer sa stau departe de discutii de genul asta si de aceea nu ma declar ateu.

Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| scienceftw explică:

1. Stiu ce e deismul.
2. Nu sunt deist, sunt ceva intre ateu si agnostic dar mi se pare interesanta si filosofia deismului si tocmai de aceea am vrut sa vad ce credeti voi despre deism.
Oricum multumesc pentru raspuns.