| 141414 a întrebat:

Ce parere aveti despre votul la 16ani? argumente pro si contra

Răspuns Câştigător
| greendayforu a răspuns:

Contra, la 16 ani un copil nu stie de capul lui, nici la 18 ani nu e ok, deoarece multi sa le zicem,, adulti in devenire,, nu gandesc cu capul ar trebui cam de la 20 de ani sa fie legal votul!

| 141414 explică (pentru greendayforu):

Aceasta este si parerea mea

9 răspunsuri:
| zotescumarius a răspuns:

Contra. La cat de incapabili sunt copii mai vrei sa le dai si drept de vot? Nu avem destuli tolomaci?

| boogdan91 a răspuns:

E ok asa cum e acum la 18 ani. Ideia e ca trebuie sa fii tu singur in stare sa refletezi asupra politicii, a nevoilor tarii, etc. Si la 16 ani nu prea esti in stare de astea, esti doar influentat de ce auzi.

| DrunkenRat a răspuns:

Mai bine nu. Daca votezi un prost, nu mai scapi de el un deceniu si mai mult de jumatate, aici vine si beneficiul votului la 4 ani, daca votam o persoana rezonabila, poate candida din nou, daca votam un fraier, scapam in 4 ani.

| boogdan91 a răspuns (pentru DrunkenRat):

Ma, cred ca ai citit alta intrebare laughing

| MissDi a răspuns:

Pro

| LadyAdda a răspuns:

Contra.nici la 18 ani nu ar trebui sa se voteze.multi voteaza la nimereala nu sunt constieti si destuli de maturi sa isi dea seama ce se intampla.

| thegreenscarf a răspuns:

Cercetatorii filozofici inca din antichitate au ajuns la concluzia ca un copil isi capata anumite drepturi in timp ce creste, la 10 copilul poate fi prezent la prcesul de divort a parintilor, la 14 ani poate spune cu cine vrea sa ramana, la 16 poate lua anumite hotarari in ceea ce priveste viitorul lui si abia la 18 ani un copil este considerat matur, poate gandi ce este bine sau nu si poate lua o decizie corecta tocmai de aceea la 18 si nu la 16 putem lua un permis de conducere,putem merge la vot, putem lua decizii in legatura cu bunurile care ni s-au incredintat prin testament. In concluzie si parerea mea este contra si sunt perfect de acord cu ce a zis si boogy, la 16 ani suntem inca copii de ce sa ne intereseze cine e la putere, sa profitam atunci te protectia parintilor ca la 18 ani paaa