| Correct a întrebat:

Ce parere aveti despre urmatoarele:

1. Nu-ti da opiniile sau sfatul decat daca esti rugat.

2. Nu-ti povesti necazurile altora decat daca esti sigur ca acestia vor sa le auda.

3. Cand te afli in lacasul altuia arata-i respect, altfel nu te duce acolo.

4. Daca un invitat in lacasul tau te enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila.

5. Nu face avansuri sexuale decat daca ai primit semnalul de imperechere.

6. Nu lua ceea ce nu-ti apartine decat daca este o povara pentru cealalta persoana si aceasta cere sa fie eliberat de povara.

7. Recunoaste puterea magiei daca ai folosit-o cu succes pentru ati indeplini dorintele. Daca negi puterea magiei dupa ce ai chemat-o cu succes, vei pierde tot ce ai obtinut.

8. Nu te plange de nimic din ceea ce nu esti implicat direct.

9. Nu face rau copiilor mici.

10. Nu ucide animale neumane decat daca esti atacat sau pentru mancarea ta.

11. Cand mergi pe teritoriu deschis, nu deranja pe nimeni. Daca cineva te deranjeaza, roaga-l sa se opreasca. Daca nu se opreste, DISTRUGE-L.

19 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

LaVey. Wow, ai descoperit focul!

| ania a răspuns:

O părere proastă, sunt distructive pentru sufletul omului.

| KodrutZ a răspuns (pentru ania):

Detaliaza te rog in ce mod sunt distructive fiecare dintre ele. Copiii trebuie batuti de mici, sa stie de dumnezeu, nu?

| RAY a răspuns:

Daca nu le respecti ce se intampla? ciar avem nevoie de chesti de genul nu avem creier sa stim ce e bine si ce e rau?

satanismul e o prostie, cu toti ne-am nascut atei dar neam prostit cand am crescut

| LoveSleep a răspuns:

Tâmpenii. Cred că era fumat ăla de le-a inventat.
A combinat normalul cu supranaturalul, chestiile bune cu cele rele, ș.a.

| Mayhem666 a răspuns:

Cele 11 reguli ale satanismului. In afara de regula 7, celelalte mi se par normale. Am spus in afara de regula 7, deoarece eu consider ca magia nu exista.

| VelaJohnny a răspuns:

Unele dintre aceste „legi" sunt principii biblice de fapt. Altele is de toata groaza.
4 - sa fi crud si nemilos cu oaspetele daca te-a iritat, te-a indispus etc.
11 - la fel, „distruge-l" pe cel ce te deranjeaza pe strada. Un user zicea ca sunt demne de urmat, daca toti oamenii le-ar pune in aplicare, mai ales in zilele noastre, cand oamenii sunt foarte stresati si indispusi (seful, rudele etc fiind o cauza) s-ar „distruge" omenirea singura si s-ar purta cu cruzime. Sa ilustrez un scenariu: sunt la meci cu prietenii, pierde echipa favorita meciul, si fix atunci are unul dintre ei pofta de glume proaste si zice ca e slaba echipa si de 2 lei („hai cu steaua la gunoi" laughing ) Ma pun sa ma comport cu cruzime fata de el, probabil torturandu-l? Si cica Biblia e inferioara in ce priveste principiile ei. In contrast, daca toti ar respecta legea iubirii, oamenii fiind pasinici intre ei si avand afectiune, nu ura sau indiferenta, cum ar progresa omenirea? Dar nooo, mai „sanatoase" is poruncile astea, hai sa omoram pe toti care ne enerveaza dupa ce le spunem sa se potoleasca, sau daca is in locuinta noastra, sa-i chinuim. Vom fi adevarate exemple pentru generatiile viitoarewinking

Matei 7:12 „Tot ce vreţi să vă facă vouă oamenii faceţi-le şi voi la fel"
Ioa 13:34 „Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii; aşa cum v-am iubit eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii."

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Legat de cele 10 porunci, sunt „desfiintate", crestinii nu se rezuma la acele 10 porunci, cum nici israelitii nu se rezumau doar la ele.

Deuteronomul 12:23 „Totuşi, să fii ferm hotărât să nu mănânci sângele, căci sângele este sufletul; să nu mănânci sufletul împreună cu carnea." Cele 10 erau doar principalele, dar nu erau singurele legi.

| Divy a răspuns:

Unele dintre aceste reguli se regăsesc și în monahism (călugărie) și observ că se regăsește parțial o oarecare compasiune în ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parere buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea conteaza?
Daca da, sunt de acord cu ele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia satanica, poti sa te pisi pe niste cuvinte ce rastalmacesc invers, decalogul.nu puteti face nimic ca lumea doar sa copiati si sa inversati sensul cuvintelor.plagiatori de doi lei. marfa de Galati dai doi bani si iei un brat.

| 6684464 a răspuns:

Parca ar fi un fel de porunci dintr-o carte satanista.
Prea tare 5-ul. Care este semnalul de imperechere? laughing

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru 6684464):

Eu imi imaginez ca urca toate intr-un far de coasta si de acolo semnalizeaza, iar barbatii "am rau de inaltime, meci mai tarziu.Sa le taie cineva curentul disperatelor!"

| Iunix a răspuns:

Astea sunt cele 11 legi satanice, le știu mai de mult și sunt mult mai bune și mai practice decât cele 10 porunci. Legea numărul 7 ar cam fi o prostie.

Răspuns utilizator avertizat
| KNST a răspuns:

De acord cu toate cele 11 reguli!
Sunt reguli de urmat, de catre orice om care se considera normal la cap.

| Inferno a răspuns (pentru KNST):

"7. Recunoaste puterea magiei daca ai folosit-o cu succes pentru ati indeplini dorintele. Daca negi puterea magiei dupa ce ai chemat-o cu succes, vei pierde tot ce ai obtinut."
"Normal la cap" nu sunt chiar primele cuvinte care imi vin in minte.

| KodrutZ a răspuns (pentru Inferno):

Ai omis un aspect foarte important - "daca ai folosit-o cu succes pentru ati indeplini dorintele" E ca si cum in biblie ar scrie "daca ti-a raspuns dumnezo' la rugaciuni, crede in continuare"